برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهکارهای افزایش سرعت دوچرخه

با سرعت بالا رانندگی کردن همانطور که خطرناک است، جذابیت هم دارد . به طور کلی هر کسی که از وسیله نقلیه استفاده می کند، به دنبال این است که با سرعت بیشتری حرکت کند. فرقی هم نمیکند که خودرو سوار شود یا موتور سیکلت و یا دوچرخه ، هرچند که در میان همه وسایل نقلیه دوچرخه از سرعت کمتری برخوردار است اما در این مطلب از مجله ایویتک قصد داریم شما را با راهکارهای افزایش سرعت دوچرخه آشنا کنیم

تکنیک اول؛ بهینه سازی تناسب دوچرخه

بهینه‌سازی تناسب دوچرخه یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل روی سرعت این وسیله است. دوچرخه‌ای که تناسب مناسبی نداشته باشد علاوه بر اینکه باعث ناراحتی دوچرخه‌سوار می‌شود توان خروجی و آیرودینامیک را نیز کاهش خواهد داشت. از میان موارد تاثیرگذار روی تناسب دوچرخه می‌توان به ارتفاع زین، موقعیت زین، ارتفاع فرمان و… اشاره کرد. پس قبل از هر چیز برای اینکه سرعت دوچرخه‌تان بهبود پیدا کند، تناسب میان قسمت‌های مختلف آن را بررسی و بهینه نمایید.

تکنیک دوم؛ انتخاب دنده مناسب

دنده دوچرخه در حفظ سرعت دوچرخه نقش مهمی را ایفا می‌کند. در صورتی که دنده بیش از حد باشد، عضلات شما را خسته خواهد کرد و در نهایت سرعتتان کاهش پیدا می‌کند. اما دنده کم هم باعث محدود شدن سرعت خواهد شد. شما باید ترکیبی از دنده‌های مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام دنده برای سبک سواری شما مناسب‌تر است. معمولا برای اکثر افراد سرعت 80 تا 100 دور در دقیقه مناسب خواهد بود.

تکنیک سوم؛ بهبود آیرودینامیک

اگر بتوانید مقاومت باد را کاهش دهید، سرعت‌تان به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا خواهد کرد. شما اگر هنگام دوچرخه‌سواری لباس مناسب بپوشید و آرنج‌هایتان را در وضعیت مناسبی قرار دهید، کشش تا حدی کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که قصد دارید سرعت‌تان را باز هم بیشتر نمایید، می‌توانید روی قطعات آیرودینامیکی مانند فرمان هوا، چرخ‌های با بخش عمیق و کلاه ایمنی هوا سرمایه‌گذاری کنید.

دوچرخه سوار

تکنیک چهارم؛ رکاب زدن کارآمد

یکی از بهترین تکنیک‌هایی که می‌توانید برای افزایش سرعت دوچرخه از آن استفاده کنید رکاب زدن صاف و کارآمد است. در این تکنیک باید تمرکز خود را روی اعمال نیروی ثابت در طول حرکت پدال، هم در هنگام فشار دادن به پایین و هم در هنگام بالا کشیدن بگذارید. شما باید با توان خروجی ثابت رکاب بزنید و یک دوچرخه‌سواری نرم با سرعت بهتر را تجربه نمایید.

تکنیک پنجم؛ افزایش قدرت و استقامت

افزایش آمادگی جسمانی، سرعت شما را در دوچرخه‌سواری تا حد چشمگیری افزایش خواهد داد. برخی از تمرینات ورزشی قدرتی مانند اسکات و لانژ در ساخت عضلات پا تاثیر دارند و طبیعتا عضلات قوی‌تر شدن عضلات پا به شما در داشتن سرعت بیشتر هنگام دوچرخه‌سواری کمک می‌نمایند. همچنین اگر شما روی تناسب اندام قلبی عروقی خود کار کنید، دوچرخه‌سواری منظم‌تر و پرسرعت‌تری خواهید داشت.

تکنیک ششم؛ فشار مناسب تایر

تکنیک ششم برای افزایش سرعت، فشار باد لاستیک است. درواقع فشار لاستیک تاثیر زیادی روی مقاومت غلتش دارد و فشار بسیار کم اصطکاک را بیشتر می‌کند. شما باید محدوده بهینه فشار لاستیک را نسبت به دوچرخه خود پیدا کنید و باد لاستیک‌های خود را مرتبا بررسی نمایید و در همان محدوده بهینه تنظیم نمایید.

تکنیک هفتم؛ کاهش وزن اضافی

اگر وزن باری که دوچرخه حمل می‌کند بیشتر از حالت استاندارد و تحمل آن دوچرخه باشد، سرعت حرکتش کاهش پیدا می‌کند. این مساله زمانی که از تپه‌ها یا سربالایی بالا می‌روید، بیشتر به چشم می‌آید. بنابراین بهتر است هنگام دوچرخه‌سواری بارهای غیر ضروری را کنار بگذارید و وزنی که قرار است دوچرخه تحمل کند را به حداقل برسانید تا بتوانید سرعت بالاتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن با دوچرخه سواری

تکنیک هشتم؛ نگهداری و تعمیر مرتب

اگر دوست دارید دوچرخه‌ای با سرعت مناسب داشته باشید باید به صورت منظم و مرتب آن را بررسی کنید و بخش‌هایی که نیاز به تعمیر و نگهداری دارد را تعمیر کنید. فرایند تمیزی و روغن‌کاری دوچرخه باید به صورت مرتب انجام شود. همچنین شما باید قبل از دوچرخه‌‌سواری‌، از استاندارد بودن میزان باد لاستیک‌ها مطمئن شوید. همه این موارد روی سرعت دوچرخه تاثیر دارد.

تکنیک نهم؛ تسلط بر مهارت های نزولی

اگر می‌خواهید در سربالایی‌ها سرعت خوبی داشته باشید، باید بتوانید روی مهارت‌های فرود کار کنید و تسلط کافی به دست آورید. اعتماد به نفس هنگام فرود از هر چیز دیگری اهمیت بیشتری دارد. شما زمانی که با تسلط کافی در سربالایی‌ها رکاب بزنید، سرعتان هم افزایش پیدا خواهد کرد.

تکنیک دهم؛ آموزش ذهن

برای اینکه یک دوچرخه‌سوار خوب باشید، فقط لازم نیست که تلاش فیزیکی انجام دهید. در کنار تلاش فیزیکی داشتن یک ذهنت مثبت هم لازم است. شما باید بتوانید هنگام مواجه شدن با چالش، تمرکز لازم را داشته باشید. بالا بودن تمرکز به داشتن عملکرد بهتر و سرعت بالاتر کمک می‌کند. باید این نکته را درنظر بگیرید که از همان ابتدای شروع دوچرخه‌سواری قرار نیست بهترین سرعت و عملکرد را داشته باشید. پیشرفت تدریجی یک اصل کلیدی است که هم به مرور اعتماد به نفش شما را در دوچرخه‌سواری افزایش می‌دهد و هم باعث افزایش مهارت و تسلط بیشتر شما به دوچرخه‌سواری و مسائل مربوط به دوچرخه می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب 10 تکنیک آموختیم که با کمک آنها می‌توان سرعت دوچرخه‌سواری را بیشتر کرد. زمانی که بتوانید با سرعت بیشتر این ورزش را انجام دهید، لذتش هم برایتان دو چندان خواهد شد. بنابراین طبیعی است که دوچرخه‌سواران به دنبال یادگیری این تکنیک‌های جسمی و روحی باشند. زمانی که می‌خواهید دوچرخه‌سواری را آغاز کنید و به صورت حرفه‌ای به آن ادامه دهید باید بدانید که برای بهترین بودن در این ورزش لازم است هم روی روح و هم روی جسم خود کار کنید و شاید مسیر سختی پیش رویتان باشد. اما زمانی که به مقصد می‌رسید، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی لذتی وصف ناشدنی را تجربه خواهید کرد. نکته مهم دیگری هم که وجود دارد استفاده از دوچرخه هایی با سرعت بالاتر مانند دوچرخه برقی است ، این دوچرخه ها که امروزه طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است به دلیل استفاده از موتور چندین برابر دوچرخه های معمولی سرعت دارند و می توانند خیال شما را بابت داشتن یک وسیله امن و پاک و همچنین با سرعت مناسب راحت کند.