برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

پنج وسیله ضروری برای دوچرخه سواری ایمن - کلاه ایمنی دوچرخه سواری
evtech در دنیای دوچرخه

پنج وسیله ضروری برای دوچرخه سواری ایمن

اگر تصمیم گرفته‌اید دوچرخه‌سواری کنید و یا اینکه با دوچرخه خود به سفر بروید، ابتدا باید یک دوچرخه مناسب تهیه نمایید. بنابراین، اگر هنوز دوچرخه مناسب خود را پیدا نکرده‌اید، بهتر است اول سری به مقالات زیر بزنید.

پس از خرید دوچرخه، در قدم بعدی بایستی وسایل جانبی مورد نیاز برای دوچرخه سواری را تهیه کنید. با توجه به اینکه ایمنی و سلامت دوچرخه‌سوار و خود دوچرخه دارای اهمیت بالایی است، در این مقاله به معرفی پنج وسیله ضروری برای حفظ ایمنی و سلامت شما و دوچرخه‌تان خواهیم پرداخت.

1- کلاه ایمنی

چرخ‌های گران قیمت دوچرخه و یا دیگر قسمت‌های آن را می‌توان تعویض نمود، اما سلامتی شما امکان تعویض شدن ندارد و در حین دوچرخه سورای باید مراقب آسیب دیدن سر و یا دیگر قسمت‌های بدن خود باشید. اگر شما توانسته‌اید به عنوان مثال قیمت یک دوچرخه چند میلیون تومانی را بپردازید، پس می‌تواند برای حفاظت از سر ِ خود نیز کمی هزینه کنید. بنابراین بیشترین بودجه‌ای که می‌توانید را به حفاظت از بدن خود اختصاص دهید. لطفاً به کلاه ایمنی به عنوان یک وسیله جانبی و یا غیر ضروری دوچرخه سواری نگاه نکنید. کلاه ایمنی یک جزء ضروری دوچرخه سواری و بایستی همیشه و در هر شرایطی از آن استفاده کنید. اگر فرزندتان از دوچرخه استفاده می‌کند استفاده از کلاه ایمنی را به او گوشزد کنید. یادتان باشد، سلامتی شما و فرزندتان بسیار با ارزش است، پس در مورد استفاده از کلاه ایمنی سخت‌گیر باشید. به علاوه، اگر از دوچرخه برقی استفاده می‌کنید، به دلیل سرعت و شتاب بالاتر دوچرخه استفاده از کلاه ایمنی را جدی‌تر بگیرید.

کلاه ایمنی دوچرخه (همانند خود دوچرخه) برای کاربردهای مختلف دارای شکل‌های مختلف است. به عنوان مثلا، کلاه ایمنی مورد استفاده برای دوچرخه سواری در شهر با کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان و کلاه ایمنی دوچرخه سواری مسابقه‌ای دارای تفاوت‌های بسیاری هستند. بنابراین، کلاه ایمنی را باید متناسب با شیوه دوچرخه سواری خود انتخاب نمایید. به همین منظور، در ادامه مدل‌های مختلف کلاه ایمنی دوچرخه را معرفی خواهم کرد.

1-1- کلاه ایمنی شهری

محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع کلاه ایمنی دوچرخه سواری، کلاه ایمنی شهری است. این کلاه ایمنی (همانطور که از نامش پیداست) برای حفاظت از سر در زمان دوچرخه سواری در شهر طراحی شده است. برای همین این نوع از کلاه ایمنی معمولا دارای وزن بالایی نیست و استفاده از آن راحت است. به علاوه، این مدل تنها قسمت‌های حساس سر را می‌پوشاند و مانند کلاه‌های دوچرخه سواری کوهستان خیلی بسته و خفه نیست. در نتیجه شما می‌توانید این کلاه را برای مسافرت شهری بر سر بگذارید بدون آنکه دچار گرمازدگی یا احساس خفگی شوید. کلاه ایمنی شهری عموما دارای قیمت مناسب بوده و در رنگ‌های روشن و انعکاسی تولید می‌شوند تا در ترافیک شهر و شرایط نور کم بهتر دیده شوند.

کلاه‌های ایمنی شهری را می‌توان در شکل‌ها و مدل‌های مختلف پیدا کرد که انتخاب بین آنها بستگی به سلیقه شخص شما دارد. با این وجود، برای استفاده در آب و هوای گرم ایران، بهتر است انواعی از کلاه ایمنی را تهیه کنید که دارای منفافذ بزرگ برای هدایت هوا به سر شما هستند. به علاوه، توصیه می‌کنم که کلاه با رنگ روشن انتخاب کنید تا در شب یا در شرایط نور کم بهتر دیده شوید. اگر می‌خواهید بیشتر هزینه کنید، به سراغ کلاه‌هایی بروید که مجهز به چراغ در قسمت عقب خود هستند. وجود چراغ بر روی کلاه سبب بهتر دیده شدن شما در شب شده و ریسک تصادف را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهند. در نهایت، برخی از کلاه‌های ایمنی شهری به صورت تاشو هستند که نگهداری و حمل کلاه در زمانی که دوچرخه سواری نمی‌کنید را آسان‌تر می‌کند. کلاه‌های ایمنی چراغ‌دار و تاشو اگرچه در ایران خیلی معمول نیستند، اما از نظر من بسیار کاربردی بوده و ارزش هزینه بیشتر را دارند.

کلاه ایمنی عادی

کلاه ایمنی عادی

کلاه ایمنی دارای منافذ تهویه

کلاه ایمنی دارای منافذ تهویه

کلاه ایمنی چراغدار

کلاه ایمنی چراغدار

کلاه ایمنی تاشو

کلاه ایمنی تاشو

2-1- کلاه ایمنی مسابقه‌ای

کلاه ایمنی مسابقه‌ای

در یک مسابقه دوچرخه سواری، دستیابی به سرعت هدف اصلی است. از این روست که کلاه‌های مسابقه‌ای عموما از جنس مواد مقاوم و سبک وزن ساخته می‌شوند. به علاوه، این کلاه‌ها دارای خاصیت آیرودینامیکی بهتری بوده تا مقاوت کمتری در مقابل هوای عبوری داشته باشند. از دیگر ویژگی‌های کلیدی کلاه‌های مسابقه تهویه مناسب آنها است تا سر ورزشکار را در هنگام انجام مسابقات خنک نگاه دارند. بدیهی است، کلاهی با چنین مشخصاتی دارای قیمت بالایی نیز خواهد بود.

3-1- کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان

کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان

دوچرخه سواری کوهستان پر ریسک‌ترین، خطرناک‌ترین و البته جذاب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین نوع دوچرخه سواری است. با توجه به خطرات دوچرخه سواری در کوهستان، کلاه ایمنی مورد استفاده در این ورزش نیز دارای طراحی خاصی است به طوری که بیشترین حفاظت را از سر، گردن، فک و صورت دوچرخه سوار داشته باشد. با این وجود، کلاه‌های دوچرخه سواری کوهستان عموما بسته و خفه هستند و نمی‌توان آنها را برای مدت طولانی استفاده نمود.

4-1- نحوه انتخاب کلاه ایمنی استاندارد

استفاده از کلاه ایمنی مناسب و در عین حال استاندارد در حین دوچرخه‌سواری به منظور کاهش صدمات احتمالی ناشی از تصادفات و یا برخورد ناگهانی اجسام با سرِ دوچرخه‌سوار بسیار حیاتی و ضروری است. اما در صورتی که کلاه ایمنی از استانداردهای لازم برخوردار نباشد منجر به بروز خسارت و حتی تلفات بیشتری خواهد شد( مانند آرتروز گردن، درد شانه و غیره). به همین دلیل در برخی مواقع عدم استفاده از کلاه ایمنی به مراتب ایمن‌تر از استفاده از کلاه ایمنی غیراستاندارد است. کلاه‌های ایمنی استاندارد قبل از عرضه شدن به بازار تحت آزمایشاتی از جمله آزمون جذب ضربه، آزمون صُلبیت، آزمون مقاومت آیرودینامیکی، آزمون دوام پوسته خارجی و سایش سطحی به منظور اطمینان از عملکرد آن‌ها در شرایط حساس قرار می‌گیرند. بنابراین، هزینه بیشتر برای تهیه یک کلاه ایمنی استاندارد در واقع سرمایه گذاری بر روی سلامتی خودتان است. علاوه بر استاندارد، در انتخاب کلاه ایمنی باید به رنگ، وزن، جنس و مهم‌تر از همه به کیفیت کلاه ایمنی توجه شود. کلاه ایمنیِ مناسب دارای پوسته خارجی سخت، وزن سبک، آستر داخلی با قابلیت فشرده شدن، رنگ روشن(درشرایط آب و هوایی نامناسب، دوچرخه‌سوار بهتر دیده می‌شود)، مقاومت در برابر جریان هوا و در عین حال قیمت مناسب است.

در هنگام انتخاب و خرید کلاه ایمنی مناسب، دقت داشته باشید که کلاه مورد نظر تمامی قسمت سر شما را در برگیرد و به این نکته توجه داشته باشید که هرگز وزن کلاه‌ایمنی را به صورت دستی اندازه‌گیری نکنید، این کار منطقی و اصولی نیست، ابتدا کلاه ایمنی را بر روی سر خود قرار داده و بررسی کنید که فشاری بر روی سر و گردن شما وارد نیاورد، در این صورت این کلاه ایمنی از وزن مناسب برای شما برخوردار است. علاوه بر این، در هنگام پوشیدن کلاه ایمنی باید زاویه دید خود را نیز در نظر بگیرید. هنگام استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه سواری باید بتوانید به خوبی محیط اطراف خود را مشاهده نموده و تحت کنترل داشته باشید، مدل کلاه ایمنی نباید به گونه ای باشد که میزان دید شما هنگام دوچرخه سواری و به خصوص استفاده از دوچرخه برقی ( به دلیل سرعت بسیار بالا) کاهش یابد. اندازه کلاه ایمنی دوچرخه باید متناسب با اندازه سر شما بوده و کلاهی که انتخاب کرده‌اید باید در عین تضمین راحتی شما، کمی برای شما تنگ باشد(سر شما را به طور کامل دربرگیرد) زیرا کلاه ایمنی هم مانند دیگر پوشش‌ها پس از مدتی ممکن است کمی جا باز کند. هنگام پوشیدن کلاه سر خود را بچرخانید و مطمئن شوید که دوچرخه‌سواری با این کلاه ایمنی برای شما راحت و بی دردسر خواهد بود و در عین حال تضمین کننده امنیت شما نیز هست.

برای ارزیابی اندازه مناسب کلاه ایمنی، ابتدا کلاه را بر روی سر خود قرار دهید، جلوی کلاه ایمنی و لبه کلاه باید به اندازه دو بند انگشت با ابروهای شما فاصله داشته باشد، حواستان باشد که کلاه به صورت کاملاً مستقیم و صاف بر روی سر شما قرار گرفته باشد و به صورت محکم بر روی سر شما ثابت شده باشد(در اثر حرکت و برخورد و ضربه کج نشود و بر روی سر شما محکم و بدون حرکت باقی بماند). سپس بند کلاه ایمنی را در زیر چانه خود ببندید و اطمینان حاصل کنید که به سر و صورت شما فشاری وارد نکند. قسمت پشتی کلاه را نیز چک کنید که محکم قرار گرفته باشد.

در نهایت، برای انتخاب کلاه ایمنی با وزن مناسب و متناسب با وضعیت جسمی خودتان می‌توانید با متخصصان ما نیز مشورت کنید. برای این کار کافی است با ما تماس بگیرید.

2- چراغ دوچرخه

همانطور که در مقاله 5 نکته ضروری برای دوچرخه سواری ایمن برایتان گفتم، بزرگترین خطری که یک دوچرخه سوار در شهر یا جاده را تهدید می‌کند، برخورد با خودروها است و مهم‌ترین ابزار شما برای جلوگیری از این برخورد خطرناک دیده شدن در تمام اوقات است. در همین راستا، استفاده از چراغ‌های مناسب خصوصاً در شب و در شرایط نامناسب جوی تاثیر زیادی در بهتر دیده شدن شما توسط سایرین داشته و به شدت از خطر تصادفات می‌کاهد.

به صورت کلی چراغ‌های دوچرخه به دو دسته چراغ انعکاسی (Reflector) و چراغ لامپی (Light) تقسیم بندی می‌شوند. چراغ انعکاسی به نوعی از چراغ گفته می‌شود که به صورت ذاتی از خود نوری نداشته و تنها نور چراغ سایر خودروها را بازتاب می‌دهد. مزیت اصلی چراغ‌های انعکاسی قیمت پایین و سهولت نگهداری آنها است. در واقع این چراغ‌ها نیاز به هیچ نوع باتری یا لامپ یا… نداشته و فقط بایستی به صورت تمیز نگهداری شوند. علاوه بر چراغ‌های خاص دوچرخه، نوارهای شبرنگ نیز در بازار موجود هستند که به صورت چراغ انعکاسی عمل می‌کنند. به شخصه، نصب چراغ انعکاسی بر روی کلاه ایمنی، پشت ترکبند دوچرخه و پشت لباس یا کوله پشتی را با توجه به قیمت مناسب این نوع از چراغ‌ها توصیه می‌کنم. برخی از نمونه‌های پرکاربرد چراغ انعکاسی در شکل زیر آورده شده است.

چراغ دوچرخه

چراغ‌های لامپی دسته دیگر از چراغ‌های دوچرخه هستند. در این چراغ‌ها انرژی باتری سبب روشن شدن چراغ شده و لذا، خود چراغ یک منبع نور است. سوالاتی که در انتخاب چراغ لامپی برای دوچرخه باید از خود بپرسید این است که چه انتظاراتی از چراغ دوچرخه خود دارید؟ آیا به چراغی برای بهتر دیدن محیط اطراف نیاز دارید؟ یا اینکه به دنبال چراغی هستید که با کمک آن، سایر وسایل نقلیه شما را بهتر ببینند؟ برای تهیه این چراغ چه مقدار هزینه می‌کنید؟ آیا به دنبال چراغ قابل شارژ و یا دارای باتری‌های قابل شارژ هستید؟

اگر به دنبال چراغی برای بهتر دیدن محیط اطراف هستید، بایستی چراغ با نور سفید برای جلوی دوچرخه تهیه کنید. اما اگر به دنبال وسیله‌ای برای بهتر دیده شدن توسط سایر راننده‌ها هستید باید به دنبال چراغ قرمز رنگ برای عقب دوچرخه باشید. قیمت یک چراغ لامپی را جنس لامپ، میزان نور و نوع باتری آن تعیین می‌کند. به شما توصیه می‌کنم که چراغ‌های با لامپ LED خریداری کنید. این چراغ‌ها اگرچه دارای قیمت بالاتری هستند ولی طول عمر بالاتر چراغ و نیاز به باتری کمتر در بلند مدت ارزش هزینه بیشتر آنها را دارد. در مورد باتری، به شخصه باتری غیر شارژی را برای دوچرخه ترجیح می‌دهم. زیرا، باتری‌های شارژی نیازمند شارژر و شارژ کردن مداوم هستند در حالی که باتری قلمی معمولی را می‌توانید از هر فروشگاهی تهیه کنید. با این وجود، اگر چراغ با باتری بهتر است مجهز به نشانگر خالی شدن باتری باشد. این نشانگر به شما اطلاع می‌دهد که باتری چراغ دوچرخه رو به اتمام است و شما فرصت دارید که پیش از خاموش شدن چراغ باتری جدید تهیه کنید. اگر از دوچرخه برقی استفاده می‌کنید، اینکه چراغ جلو که برای روشن کردن محیط است از باتری دوچرخه تغذیه کند امتیاز مثبتی است. اما بهتر است، چراغ عقب که جنبه ایمنی دارد دارای باتری مستقل از باتری دوچرخه برقی باشد. این موضوع از لحاظ ایمنی بسیار اهمیت دارد که در زمان اتمام باتری دوچرخه برقی، چراغ هشدار عقب به کار خود ادامه دهد

3- نگهدارنده گوشی موبایل

نگهدارنده گوشی موبایل

تلفن همراه از جمله وسایل پُر کاربرد است ولی استفاده از آن در هنگام دوچرخه‌سواری و یا رانندگی سبب بروز حوادث رانندگی خواهد شد. از سوی دیگر ممکن است که در هنگام رانندگی و یا دوچرخه‌سواری ناگزیر باشید که از تلفن همراه خود به عنوان مثال از برنامه مکان‌یابی GPS استفاده کنید و یا تماسی ضروری داشته باشید. بنابراین باید راهی برای کاهش خطرات استفاده از تلفن همراه در حین دوچرخه‌سواری بیابیم. از نگهدارنده گوشی موبایل قابل نصب بر روی دسته دوچرخه استفاده می‌کنیم. برخی از انواع نگهدارنده‌ها قابلیت شارژ تلفن همراه را نیز دارند. نگهدارنده تلفن همراه حتی الامکان باید سبک بوده و حرکت دست بر روی دسته‌های دوچرخه را مختل نکند. به علاوه باید استحکام کافی داشته باشد تا تلفن همراه گران قیمت شما در موقع حرکت از روی دوچرخه پرتاب نشود. برخی از نگهدارنده‌ها از جنس سیلیکون هستند و با قدرت به بدنه دوچرخه اتصال یافته که از افتادن آن‌ها در هنگام راندن دوچرخه با سرعت زیاد و به خصوص هنگام استفاده از دوچرخه برقی جلوگیری می‌کنند. وزن این نگهدارنده‌ها در حدود 250 گرم است.

4- قفل دوچرخه

قفل دوچرخه

این حقیقت تلخ را باید در نظر داشت که در صورتی که دوچرخه شما دزدیده شود امکان یافتن مجدد آن تقریباً در حد صفر است. در نتیجه از بهترین تمهیدات برای کاهش نگرانی شما این است که قفل مناسبی همراه با بالاترین میزان امنیت را برای دوچرخه خود انتخاب کنید و دقت کنید که دوچرخه خود را در کجا می‌گذارید. اگر دوچرخه شما برقی است، به دلیل قیمت بالاتر به احتمال بیشتری در معرض سرقت قرار خواهد گرفت و در نتیجه بایستی دقت بیشتری در زمان خرید قفل به خرج دهید.

بهترین قفل دوچرخه، قفلی با امنیت بالا، مقاوم در برابر شکستن، سبک و دارای کاربرد ساده است. قفل‌های U شکل معمولاً نازک و ارزان قیمت هستند. بهترین مواد برای ساخت قفل دوچرخه، فولاد سخت و موادی مانند تیتانیوم هستند. بسیاری از قفل‌های ارزان‌قیمت دوچرخه با استفاده از آلیاژهای نرم ساخته شده‌اند. متاسفانه این نوع قفل‌ها توسط پیچ و مهره، اره برقی و یا برش لیزری به راحتی مانند کره بریده می‌شوند و امنیت لازم را برای دوچرخه تأمین نخواهند نمود. قفل‌هایی با قیمت بیشتر از فولاد سخت ساخته شده‌اند و هیچ راهی برای باز کردن و نفوذ به آن‌ها وجود ندارد مگر اینکه دزدها زمان بسیار زیادی را برای باز کردن قفل صرف کنند.

پس از خرید قفل ، بازهم بایستی محل مناسبی برای پارک کردن دوچرخه پیدا کنید. به علاوه، دوچرخه را بایستی به محل محکمی ببندید. به این نکته نیز توجه کنید که برخی از لطقات دوچرخه مانند چرخ‌ها به سادگی قابل باز شدن هستند. پس قفل را به بدنه دوچرخه ببندید.

5- کمک‌های اولیه و جعبه ابزار

کمک‌های اولیه و جعبه ابزار

فرد دوچرخه‌سوار به ویژه در هنگام سفر با دوچرخه و یا راندن دوچرخه کوهستان باید در هر زمان توانایی رویارویی با مشکلات را داشته باشد. بنابراین، بهتر است همواره کمک‌های اولیه مانند چسب زخم، پتو اضطراری و… را به همراه خود داشته باشید. به علاوه، اگر بیماری خاصی دارید مناسب است که اطلاعات مربوط به آن را همواره با خود حمل کنید تا در شرایط اضطراری پزشکان بتوانند به درستی تصمیم بگیرند. علاوه بر این، منطقی است که جعبه‌ابزاری متشکل از ابزار تخصصی جهت انجام تعمیرات احتمالی دوچرخه را با خود به همراه داشته باشید. با این حال، جعبه‌ابزار دوچرخه باید سبک و قابل حمل بوده و برای دوچرخه‎‌سوار مشکل‌آفرین نباشد. به علاوه، بهتر است مقداری از وسایل کمک‌های اولیه مانند چسب زخم و پتو اضطراری را همواره همراه خود داشته باشید.

در پایان قابل ذکر است که در انتخاب وسایل ایمنی دوچرخه باید بسیار دقت کرد و از استفاده وسایل غیراستاندارد و بی‌کیفیت جداً خودداری نمود، زیرا استفاده از این گونه وسایل سبب بروز حوادث جبران ناپذیری خواهد بود و در برخی موارد در هنگام بروز حادثه، عدم استفاده از وسایل ایمنی نسبت به استفاده از وسایل ایمنی با قیمت پایین و در عین حال بی‌کیفیت، خسارت کمتری را در پی خواهد داشت. علاوه بر به کارگیری وسایل ایمنی دوچرخه همواره سعی در راندن دوچرخه با سرعت مطمئن داشته باشید. به خصوص هنگام استفاده از دوچرخه‌های برقی و همچنین در جاده‌های خاکی و سنگلاخ و یا در هوای نامناسب، تنظیم سرعت و استفاده درست و به جا از ترمز دوچرخه بسیار ضروری محسوب می‌شود. امید است با به کارگیری نکات ایمنی و احتیاط لازم، از دوچرخه‌سواری لذت ببرید.