برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تعویض BENZ و BMW با دوچرخه

با افزایش رشد جمعیت و گسترش شهرها، تعداد خودروها در سطح کلان شهرها افزایش یافته است. ترافیک شهری یکی از مشکلاتی بوده که امروزه اکثر شهرها و کشورها با آن رو‌به‌رو هستند و ممکن است به خاطر آن مدت زمان زیادی از وقتمان را در ترافیک هدر دهیم. طرح‌های زیادی از جمله پل‌های روگذر و زیرگذر و همچنین تغییر مسیرها برای رفع این مشکلات و روان شدن جریان ترافیک اجرا گردیده است که عملا بی‌فایده بوده‌اند. علاوه بر ترافیک در اثر تردد ماشین‌ها معضلات آلودگی هوا نیز به وجود می‌آید که باعث افزایش بیماری‌ها و حتی تعطیلی مدارس می‌شود. شاید بهترین راهی که به نظر می‌رسد کم کردن تعداد خودروها مخصوصا خودروهای تک سرنشین باشد که باید جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنیم. استفاده از دوچرخه برای افرادی که توانایی جسمانی لازم را دارند شاید بهترین راه برای رفع این مشکلات باشد. برای افرادی که روزانه به تنهایی سوار ماشین شده و به محل کار خود می‌روند بهتر است از دوچرخه استفاده نمایند تا علاوه بر کاهش خودروهای تک سرنشین از ترافیک و آلودگی هوا نیز جلوگیری شود. امروزه علاوه بر دوچرخه‌های معمولی که با آن‌ها آشنا هستید، دوچرخه‌های برقی نیز به بازار عرضه شده‌اند که می‌توانید از آنها بدین منظور استفاده کنید.

امروزه تردد خودروهای تک سرنشین و فرسوده و غیر استاندارد در شهرهای بزرگ کشور باعث به وجود آمدن گازهای آلاینده هوا شده است. این گازها که ناشی از احتراق سوخت وسایل نقلیه موتوری بوده شامل مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید سولفور به همراه سرب می‎‌باشد که حتی باعث تعطیلی چند روزه مراکز دولتی شده و ضربه اقتصادی مهلکی به کشور وارد کرده است. در کشورهای صنعتی سال‌ها است که استفاده از دوچرخه و ترویج فرهنگ آن به عنوان جایگزینی مناسب برای خودروها حتی خودروهای مدرن مانند خودروهای شرکت بزرگ BENZ و BMW پیشنهاد می‌گردد. این راهکار از جنبه‌های مختلف بررسی شده و مزیت‌هایی داشته که در ادامه بیان می‌کنیم:

  • جنبه اقتصادی

جنبه اقتصادی انواع وسایل حمل و نقل

اگر به جای یک دستگاه اتوبوس شهری 1000 دستگاه دوچرخه برای استفاده عمومی مردم جایگزین شود از نظر اقتصادی به صرفه‌تر خواهد بود. طبق آمارهای ارائه شده برای جابه‌جایی یک نفر در مسافت یک کیلومتر، اتوبوس حدود 20 برابر و ماشین شخصی حدود 40 برابر دوچرخه انرژی مصرف می‌کند. سرعت دسترسی شهری دوچرخه نسبت به دیگر وسایل نقلیه برای مسافت‌های 4 تا 7 کیلومتر بیشتر خواهد بود.

  • جنبه اجتماعی

جنبه اجتماعی دوچرخه سواری

امروزه مردم در زندگی شلوغ شهرنشینی و ماشینی نشاط و شادی ندارند، این درحالی است که کسب شادی برای ادامه زندگی و سلامتی جسم و روان ضروری می‌باشد. برای داشتن نشاط، کارهایی همچون ورزش کردن و فعالیت‌های ورزشی گروهی مانند دوچرخه‌سواری مفید خواهد بود. دوچرخه‌سواری علاوه بر این که برای خود شخص خوب بوده، تاثیر مهم‌تر آن بر جامعه است که باعث داشتن جامعه‌ای پویا و سالم و هوایی پاک می‌گردد.

باتوجه به نقش مطلوبی که دوچرخه‌سواری بر سلامت جامعه و کاهش بیماری افراد و در نتیجه کاهش معضلات اجتماعی و همچنین بهبود وضعیت ترافیک و کاهش آلودگی هوا دارد باید به کمک دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان تربیت بدنی، شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها، سازمان صدا و سیما، راهنمایی و رانندگی، نیروی انتظامی و وزات آموزش و پرورش زیرساخت‌های اجتماعی آن فراهم گردد. بدین منظور باید طرح‌های ویژه با هدف انگیزه ورزش و استفاده از دوچرخه در بین طبقات مختلف جامعه به صورت برنامه‌های جامع توسط وزارت بهداشت و با همکاری سازمان تربیت بدنی ارائه شود. همچنین ساخت برنامه‌های فرهنگی و آموزشی به وسیله صدا و سیما، ایجاد کردن مسیرهای مناسب برای دوچرخه در شهرها توسط شهرداری‌ها، به وجود آوردن مکان‌هایی در داخل مدارس و دانشگاه‌ها برای پارک دوچرخه، تشویق و ترغیب کردن دانش آموزان و دانشجویان برای استفاده از دوچرخه برای جا‌به‌جایی و همچنین ورزش به وسیله وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات انجام گیرد.

  • جنبه بهداشتی

تحقیقات پزشکی که در این زمینه انجام گرفته نشان می‌دهد اگر در یک هفته به میزان 32 کیلومتر دوچرخه‌سواری کنید خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی را در مقایسه با افراد غیر دوچرخه‌سوار به کم‌تر از نصف کاهش می‌دهید. کسی که در جاده‌ای هموار با سرعت آرام 20 کیلومتر در ساعت دوچرخه‌سواری کند 450 کیلو کالری درساعت مصرف می‌کند. همچنین موجب خواهد شد افراد احساس جوانی کرده و استرس آن‌ها کم‌تر شود. دوچرخه‌سواری سرعت متابولیسم بدن را تا ساعت‌ها بالا برده و باعث می‌گردد بدن فرد پس از ورزش هم به سوزاندن کالری ادامه دهد.

این ورزش یک فعالیت هوازی است و برای ریه‌ها که نقش ارسال و تامین اکسیژن خون را دارند مفید می‌باشد. یکی از پارامترهای اساسی سلامتی جسم داشتن قلب و ریه‌های قوی است. دوچرخه‌سواری علاوه بر این که فیزیک و اندام بدن را ارتقا می‌دهد و مصرف اکسیژن بدن را بالا می‌برد، موجب تقویت قدرت عضلانی بدن نیز خواهد شد. عضلات اصلی بدن که برای دوچرخه‌سواری استفاده می‌شوند عبارتند از: عضلات قسمت بالای ران، چهارسر عضله ران، همسترینگ و عضلات پشتی و ساق پا. فواید دیگری که این ورزش دارد شامل:

  • توانایی بدن را برای جلوگیری از ساخت اسید لاکتیک تقویت می‌کند.
  • درصد توده چربی بدن را کم خواهد کرد.
  • از ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم جلوگیری می‌نماید.

اگر از دیدگاه قدرتی بررسی نماییم دوچرخه‌سواری به ورزش دو و میدانی برتری دارد، چون در دوچرخه‌سواری شما علیه یک مقاومت به طور مداوم در حال ورزش و فعالیت هستید. این ورزش به عنوان یک فعالیت بسیار مناسب برای حفظ و بهبود سیستم قلبی- عروقی می‌باشد. اگر دوچرخه‌سواری درست و طبق اصول انجام گیرد ساختار عضلانی نگهدارنده مفاصل تقویت شده و تولید مایع مفصل افزایش یافته و درد مفاصل را کم خواهد کرد. اگر در محیطی زیبا و دلپسند دوچرخه‌سواری انجام شود سطح رضایت را بیشتر خواهد کرد.

جایگزین کردن ماشین با دوچرخه برقی

امروزه دوچرخه‌های جدیدی به بازار عرضه شده‌اند که قابلیت‌های زیادی دارند و استفاده از آن‌ها برای عموم راحت‌تر است. این دوچرخه‌ها علاوه بر مزایایی که در بالا گفته شد مزایای دیگری نیز دارند. دوچرخه برقی توان شما را با توان الکتریکی ترکیب کرده و شما را در امر پدال زدن یاری می‌نماید. افرادی که نمی‌توانند به صورت مداوم پدال بزنند می‌توانند این دوچرخه را تهیه نمایند. این دوچرخه‌ها می‌توانند با سرعت حداکثر 60 کیلومتر بر ساعت حرکت نمایند و به دلیل داشتن چراغ در جلو و عقب برای استفاده در شب نیز مناسب هستند. سرعت استفاده در این دوچرخه‌ها قابل کنترل بوده و به دلیل داشتن جی پی اس (gps) برای مسیرهایی که با آن آشنایی ندارید مفید می‌باشند. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دوچرخه‌های برقی موجود در وب سایت ایویتک دارای کروز کنترل، آفرود و صفحه نمایش lcd هستند.

سخن پایانی

باتوجه به مطالبی که در بالا گفته شد باید برای معضل آلودگی هوا و ترافیک کلان شهرها فکر اساسی کرد و ساخت پل و دیگر کارها مفید نخواهد بود. تنها راه رفع این مشکلات کم کردن تعداد ماشین‌ها بوده که باید یک جایگزین مناسب برای آن پیشنهاد شود. دوچرخه وسیله‌ای مفید بوده که علاوه بر رفع این معضلات برای سلامت جسم و روان ما مفید است. دوچرخه‌های جدیدی که امروزه تولید شده علاوه بر مزیت‌های دوچرخه‌های قدیمی ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها را برای شما راحت کرده است. شما می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر راجع به این محصولات به وب سایت شرکت ایویتک مراجعه نموده و دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش دهید. کادر پشتیبانی ایویتک به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما می‌باشند.