برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

برای دوچرخه سواری در باران چه نکته هایی را باید رعایت کنیم؟

 

خیلی از افراد لذت دوچرخه در زیر باران را از دست نمی دهند و علاقه دارند که هنگام بارش قطرات باران چند دقیقه ای را زیر باران دوچرخه سواری کنند.یا حتی ممکن است در هنگام دوچرخه سواری باران غیرمنتظره شروع به بارش کند. در هر صورت دوچرخه سواری در زیر باران  پر چالش خواهد بود. فرض کنید یک روز بارانی قرار است سوار دوچرخه خود شوید  وسیله های نقلیه مانند دوچرخه و موتور سیکلت در زیر باران می توانند خطر افرین باشند و رانندگی با آنها کمی سخت تر است. پیشنهاد ما این است که سعی کنید در این روزها سوار دوچرخه و موتور نشوید به هر حال اما  در این مقاله از مجله ایویتک قصد داریم نکاتی را به شما آموزش داده تا هنگام دوچرخه سواری در زیر باران دچار مشکل نشوید و آسیب نبینید.

لباس ضد آب بپوشید

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که باید هنگام دوچرخه‌سواری زیر باران انجام دهید، پوشیدن لباس ضد آب است. اگر لباس معمولی بپوشید  قطعا خیس می‌شود و عواقب بدی همچون سرماخوردگی در انتظارتان خواهد بود اما پوشیدن لباس ضد آب جدا از اینکه اجازه نمی‌دهد آب به بدنتان نفوذ کند، اجازه نمی‌دهد سردتان شود و دمای بدن را هم تنظیم نگه می‌دارد.

بهترین جنس لباسی که می‌توانید برای چنین شرایطی تهیه کنید، گرتکس است. این جنس از خیس شدن و عرق کردن شما جلوگیری می‌کند و اگر در روز بارانی آن را بپوشید حداقل از نظر نفوذ سرما در امان خواهید بود.

برای دوچرخه خود گلگیر تهیه کنید

اگر می‌خواهید در جاده‌های خیس راحت دوچرخه سواری کنید، باید برای دوچرخه خود گلگیر تهیه نمایید. وجود گلگیر ممکن است باعث شود، هنگام حرکت دوچرخه شما صداهایی از خود تولید کند اما با این حال امنیت بیشتری برای شما ایجاد می‌کند و وجود آن ضروری است. بنابراین سر و صدای را فاکتور بگیرید و یک گلگیر مناسب برای دوچرخه خود تهیه نمایید.

دوچرخه سوار در حال دوچرخه سواری در زیر باران

دستکش و کفش مخصوص تهیه کنید

یکی از ملزومات دوچرخه سواری برای روزهای بارانی، داشتن دستکش است. پوشیدن دستکش دمای بدنتان را متعادل نگه می‌‌دارد و کمک می‌کند هنگام بارندگی دستانتان خیش نشود و بتوانید فرمان دوچرخه را بهتر نگه دارید. دستکش دوچرخه سواری باید وزن کمی داشته باشد و ضد آب هم باشد. کفش‌هایتان هم باید ضدآب و سبک باشد تا بتوانید در این شرایط به‌راحتی رکاب بزنید.اگر دست و پای شما  در زیرباران خیس و یا سرد شوند حفظ دمای بدنتان غیر ممکن خواهد شد بنابراین پوشیدن دستکش وکفش مخصوص بسیار مهم است.

به زنجیرها چربی‌گیر بزنید

یکی دیگر از کارهایی که باید در روزهای بارانی برای دوچرخه خود انجام دهید این است که به زنجیر دوچرخه خود چربی‌گیر بزنید. این کار به این صورت انجام می‌شود که ابتدا باید چربی‌گیر را روی زنجیر بزنید و اجازه دهید تا خشک شوند. سپس باید مقداری روان‌کننده روی زنجیر بریزید. حالا دیگر دوچرخه شما برای یک روز بارانی آماده شده است. این کار همچنین عمر دوچرخه شما را بالا می‌‌برد و باعث می‌شود زمان بیشتری برایتان کار کند.

لاستیک مناسب انتخاب کنید

کار بعدی که باید در روزهای بارانی انجام دهید، چک کردن لاستیک‌های دوچرخه است. در درجه اول بهتر است در روزهای بارانی دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که لاستیک پهن دارد. این نوع لاستیک‌ها تماس بیشتری با زمین دارند و در عبور از موانع بهتر عمل می کنند، بنابراین رکاب زدن را راحت‌تر می‌کنند و احتمال سرخوردن را هم پایین می‌آورند.

نکته دوم این است که قبل از حرکت باید لاستیک‌ها را چک کنید چراکه لاستیک‌ها بیشتر گل و لای را به خود جذب می‌کنند و زمانی که گل و لای به لاستیک باشد چسبندگیش هم بیشتر می‌شود و ممکن است شی نوک تیزی را به خود جذب کند و لاستیک پاره شود و شما را با خطر جدی رو به رو کند. بنابراین علاوه‌بر اینکه قبل از حرکتتان در یک روز بارانی لاستیک را چک می‌کنید در طول حرکت هم پس از عبور از یک چاله گلی توقف نمایید و دوباره لاستیک را چک نمایید.

کیسه پلاستیکی به کارتان می‌آید

از رایج‌ترین اتفاقاتی که هنگام دوچرخه سواری در باران ممکن است برای دوچرخه شما بیافتد، خیس شدن پاهاست. همانطورکه بالاتر هم گفت شد برخی از کفش‌ها هستند که امکان نفوذ آب در آنها وجود ندارد اما اگر کفش مناسب ندارید می‌توانید برای جلوگیری از نفوذ آب از کیسه پلاستیکی استفاده کنید. به این صورت که کیسه را باید روی جورابتان بکشید و سپس کفش خود را بپوشید تا پاهایتان خیس نشود.

از دوچرخه بدون چراغ استفاده کنید

به هیچ عنوان نباید دوچرخه بدون چراغ را در روزهای بارانی از خانه بیرون ببرید. روزهای بارانی هوا گرفته است و امکان دارد وسایل نقلیه دیگر دوچرخه شما را نبینند و این خطرناک است. بنابراین برای حل این مشکل باید از چراغ‌های led استفاده کنید.

بهتر است چراغ‌ها را روی فرمان نصب کنید تا بیشتر دیده شوند. البته وجود چراغ در پشت دوچرخه هم الزامی است تا وسایل حمل و نقلی که پشتتان حرکت می‌کنند، بتوانند بهتر شما را ببینند و فاصله ایمنی را حفظ کنند.

مطمئن شوید ترمزها درست کار می‌کنند

قبل از اینکه در روز بارانی دوچرخه را از خانه بیرون بیاورید، مطمئن شوید ترمزهای دوچرخه درست کار می‌کند. بهترین ترمزهایی که در باران به کارتان می‌آید ترمزهای دیسکی هیدرولیکی هستند. این ترمزها امنیت شما را تا حد زیادی تامین می‌کنند و زمانی که لازم است به سرعت متوقف شوید، سریع‌تر عمل می‌کنند.حفظ کنترل دوچرخه در زیر باران دشوار است  پس حتما برای داشتن سفری ایمن سرعتتان را کم کنید.

دوچرخه در آب

لوازم جانبی  و جعبه کمک های اولیه با خود ببرید

یک نکته مهم دیگر هنگام دوچرخه سواری در باران این است ک باید همراه خود لوازم جانبی داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید آن را حل کنید. منظور از لوازم جانبی مواردی همچون آچارمناسب، زنجیر و روغن است.همچنین سعی کنید یک جعبه کمک های اولیه حتما با خود به همراه داشته باشید. برای  دوچرخه سواری زیر باران حتما و کاملا مجهز باشید.

همراه داشتن کوله پشتی ضد آب 

در زیر باران احتمالا به یک دست لباس اضافی نیاز خواهید داشت همچنین برای جلوگیری از خیس شدن گوشی موبایلتان و دیگر وسایلی که به همراه دارید بهتر است از یک کوله پشتی ضدآب استفاده کنید.

از کلاه دوچرخه سواری استفاده کنید

اگر دوچرخه دارید، برای روزهای بارانی یک کلاه ایمنی تهیه کنید. بهتر  است این کلاه دریچه هوا داشته باشد چرا که کلاه‌های ایمنی که دریچه هوا دارند، معمولا بهتر عمل می‌کنند. کلاه ایمنی می‌تواند گرما را حفظ کند و از سر و صورت هم محافظت می‌نماید. یکی از گزینه‌های خوب کلاه ایمنی، کلاه‌های جمجمه‌ای هستند. این کلاه‌ها دارای روکش پلاستیکی و راه‌های تنفسی کمتری دارند.

به چاله‌های آب نزدیک نشوید

در روزهای بارانی در جای جای خیابان می‌توان چاله‌های آب را دید. سعی کنید از نزدیک شدن به آنها بپرهیزید چراکه از بیرون نمی‌توانید بفهمید این چاله‌ها کوچک یا بزرگ هستند و می‌توانند خطرناک باشد یا نه. فقط از آبی که راکد است و درون آن را می‌توانید واضح ببینید، عبور کنید. همچنین تا حد امکان از سطوح لغزنده خطرناک دوری کنید، یا در صورت برخورد با سطوح لغزنده ابتدا سرعتتان را کم کنید و با احتیاط از آن رد شوید.

از وسایل الکترونیکی ضد آب استفاده کنید

اگر دوچرخه شما به GPS و دیگر وسایل الکترونیکی مجهز است باید این وسایل ضد آب باشند تا در روزهای بارانی دچار مشکل نشوند. بنابراین هنگام خرید دوچرخه به این نکته توجه نمایید.

در رعد و برق دوچرخه سواری نکنید

اگر بارش باران شدید شد تا حدی که جلوی دید شما را گرفت و یا باران همراه با رعد وبرق و طوفان بارید حتما دوچرخه سواری را متوقف کنید. زیرا دوچرخه سواری زیرباران شدید و رعد و برق می تواند بسیار پر خطر باشد.

تمیز کردن وسایل و دوچرخه

بعد از دوچرخه سواری در زیر باران و رسیدن به مقصد ابتدا لباس خیس  خود را عوض کنید و بعد از کمی استراحت حتما دوچرخه و وسایل جانبی که مورد استفاده قرار گرفته اند را تمیز کنید وضعیت ترمز های دوچرخه را بررسی کرده و آب و گل و لای درون ترمز ها را خارج کنید و به درستی تمیز و خشک کنید تا برای استفاده های بعدی آماده شود.

کلام آخر

در این مطلب درباره این حرف زدیم که هنگام دوچرخه سواری در روزهای بارانی باید به چه نکاتی توجه شود. بهتر است در روزهای بارانی دوچرخه سواری نکنید اما در صورتی که قصد انجام این کار را دارید و یا به‌صورت ناخواسته در این شرایط قرار گرفته‌اید؛ برای امنیت بیشتر رعایت تمامی نکات بالا ضروری است. در کنار رعایت کردن نکات گفته شده حتما با احتیاط و به آرامی دوچرخه سواری کنید در غیر این صورت امکان بروز حادثه برایتان بیشتر می‌شود.

اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر مطلب مهمی درباره دوچرخه سواری در روزهای بارانی می‌دانید آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

منبع:cyclingweekly