برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سایز مناسب دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال

دوچرخه را باید تنها وسیله نقلیه‌ای دانست که هم کودکان هم بزرگسالان از آن استفاده می‌کنند. تقریبا همه بچه‌ها در دوران کودکی خود دوچرخه دارند و دوچرخه‌سواری یاد می‌گیرند. بنابراین برای اینکه در طول مسیر این یادگیری هیچ خطری کودکان را تهدید نکند و درحالتی کاملا امن بتوانند دوچرخه‌سواری کنند، انتخاب درست سایز این وسیله و توجه به دیگر ویژگی‌های دوچرخه اهمیت دارد. در این مطلب از مجله ایویتک  قصد داریم درباره سایز مناسب دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال صحبت کنیم و همچنین دیگر ویژگی‌هایی که یک دوچرخه مناسب برای کودکان داشته باشد را نیز بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دوچرخه مناسب کودکان زیر 10 سال باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دوچرخه‌ها اگرچه ماهیت و ساختار یکسان دارند اما از نظر ویژگی با هم مناسب هستند.  سایز دوچرخه‌ای که کودکان از آن استفاده می‌کنند، با نوعی که بزرگسالان باید داشته باشند متفاوت است. یعنی هم از نظر سایز، هم از نظر سایر امکانات با هم فرق می‌کند. امکان دارد شما مجبور شوید تا زمانی که کودکتان در حالت رشد است، چند بار دوچرخه او را عوض کنید اما در بزرگسالی ممکن است حتی یک بار هم مجبور به این کار نشوید. در ادامه بررسی خواهیم کرد که هنگام خرید دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال باید به چه ویژگی‌هایی دقت کرد:

سایز مناسب دوچرخه برای کودکان ۱۰ سال

برای کودکان 10 ساله بهترین سایز دوچرخه 24 است. درواقع کودکان از سن 8 تا 12 سالگی می‌توانند از این سایز استفاده کنند. بنابراین برای کودکان زیر 8 سال بسته به سنشان باید سایزهای کوچک‌تری از این انتخاب کنید. به‌طورکلی سایز دوچرخه کودکان از 12 شروع می‌شود. اما چگونه باید سایز دوچرخه را اندازه‌گیری کرد. شما ابتدا باید به جدول‌های اندازه سایزها مراجعه نمایید. در این جدول‌های سایزها براساس اندازه میله افقی دوچرخه تا زمین، فاصله زین تا پدال و فاصله فرمان تا زین مشخص شده‌اند. برخی از مناسب‌ترین سایزهای دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال به شرح زیر است:

راهنایی برای سایزهای دوچرخه

  •     سایز 24 : 8 تا 10 سال
  •     سایز 20: 5 تا 8 سال
  •     سایز 16: 3 تا 6 سال

وزن مناسب برای دوچرخه کودکان زیر 10 سال

به‌طورکلی وزن دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال نباید بالا باشد چراکه هر چقدر که این دوچرخه سنگین‌‌تر باشد، کنترل آن برای کودکان سخت‌تر خواهد بود. اگر هم به هر دلیلی قصد دارید یک دوچرخه سنگین برای کودک خود انتخاب نمایید، بهتر است این وزن نهایتا 2 کیلو بیشتر از حالت استاندارد باشد تا او بتواند به راحتی دوچرخه خود را کنترل کند.

فرمان دوچرخه مناسب برای کودکان زیر 10 سال

فرمانی که برای دوچرخه کودکان استفاده می‌شود باید به صورتی باشد که آزادانه بچرخد و به همین دلیل است که معمولا در ساخت آنها از بلبرینگ‌های اضافی استفاده می‌کنند. برخی از دوچرخه‌های کودکان هم دارای سیستم تعلیق دمپر هستند که باعث می‌شود دوچرخه ضربه نخورد و فرمان بهتر کنترل شود. جدا از فرمان در دوچرخه مخصوص کودکان زیر 10 سال، دستگیره‌ها هم باید نرم و انعطاف‌پذیر ساخته شوند تا دست کودکان را اذیت نکنند.

ترمز مناسب 

برای دوچرخه‌ای که کودکان استفاده می‌کنند، بهتر است یک ترمز دستی روی دسته دوچرخه وجود داشته باشد. زیرا معمولا کودکان با سن پایین دوست دارند هنگام دوچرخه‌سواری دور خود بچرخند و دم دست بودن ترمز برایشان مفید است. مطمئن شوید کودکتان قبل از هر چیز استفاده از اهرم ترمز را یاد گرفته باشد و همچنین مطمئن شوید این اهرم بیش از اندازه سفت نباشد تا کودک بتواند به راحتی از ترمز دوچرخه خود استفاده کند.

چرخ‌ های مناسب 

لاستیک‌های مناسب برای دوچرخه‌هایی که کودکان زیر 10 سال استفاده می‌کنند، باید بادی، سبک و راحت باشد و بتوانند به راحتی روی سطوح مختلف و دست‌اندازها حرکت کند. معمولا چرخ‌های 12 اینجی را برای دوچرخه‌های کودکان مناسب است.

بیشتر بخوانید: مهم ترین تاثیرات دوچرخه سواری برای کودکان 

زین مناسب 

وجود یک زین راحت برای دوچرخه کودکان را هم باید یکی مهم‌ترین نکاتی دانست که باید هنگام خرید دوچرخه برای کودک خود به آن دقت کنید. همچنین ارتفاع زین باید قابل تنظیم باشد و آن را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که کودک بتواند به راحتی هر دو پایش را روی زمین بگذارد.

قیمت دوچرخه برای کودکان زیر 10 سال

طبیعتا دوچرخه کودکان ارزان‌تر از دوچرخه برای بزرگسالان است. در برخی از سن‌ها لازم نیست دوچرخه به تجهیزاتی که بزرگ‌سالان نیاز دارند مجهز باشد. برای مثال برای کودکان زیر 4 سال واقعا داشتن یک دوچرخه با سیستم دنده قوی احتیاجی نیست زیرا آنها در این سن باید بیشتر مهارت پدال زدن و ترمز کردن را یاد بگیرند و اصلا لازم نیست که دنده عوض کنند. بنابراین طبیعتا قیمت این دوچرخه‌ها در مقایسه با دوچرخه بزرگسالان بالا نیست. هرچقدر سایز دوچرخه بالاتر برود و تجهیزات استفاده شده در آن بیشتر باشد، قیمت دوچرخه هم بیشتر می‌شود. اما در نهایت برای دوچرخه کودکان زیر 10 سال هم نمی‌توان یک قیمت ثابت درنظر گرفت زیرا این قیمت کاملا به برند و ویژگی‌های آن دوچرخه بستگی دارد اما شما می‌توانید مدل‌های مختلف دوچرخه‌های مناسب برای کودکان را از وبسایت ایویتک ببینید و پس از مقایسه و بررسی قیمت بهترین گزینه را انتخاب کنید.

آیا برای کودکان زیر 10 سال دوچرخه بخریم؟

معمولا درصد بالایی از انسان‌ها دوچرخه‌سواری را در کودکی یاد می‌گیرند و بیشتر کودکان دوچرخه دارند و حتی اگر این وسیله جدید برایشان خریده نشده باشد از خواهر و برادرهای بزرگ‌ترشان به ارث برده‌اند. بنابراین برای اینکه کودک شما هم این مهارت را بلد باشد و بتواند در آینده از آن استفاده کند بهتر است شما هم برای او یک دوچرخه مناسب تهیه کنید. همینطور می توانید برای کودکان خود از دوچرخه برقی نیز استفاده کنید.

سعی کنید دوچرخه‌ای را انتخاب نمایید که همه فاکتورهای بالا را داشته باشد تا کودکتان هنگام استفاده از آن احساس راحتی کند. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه خرید هر نوع دوچرخه‌ای برای کودک خود را دارید، اطلاعات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.