برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهنمای خرید دوچرخه شهری

یکی از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین دوچرخه‌های موجود در بازار دوچرخه‌هایی است که افراد برای استفاده در داخل شهرها از آن استفاده می کنند. از میان کسانی که دوچرخه را به‌عنوان وسیله حمل و نقلشان انتخاب کرده‌اند، عده زیادی از آن برای ترددهای درون شهری استفاده می‌کنند. بنابراین شاید برای افراد بیشماری کسب اطلاعات درباره نحوه خرید دوچرخه باشد.

در مقالات قبلی درباره دوچرخه مناسب کوهستان و خرید آن با شما صحبت کرده بودیم در این  مطلب قصد داریم همه چیز را درباره خرید دوچرخه شهری بررسی کنیم و کسی که قصد خرید آن را دارد را راهنمایی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد خرید دوچرخه شهری را دارید، با ما تا انتهای این نوشته همراه باشید.

مسابقه دوچرخه سواری در شهر

همه چیز درباره دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری را باید قدیمی‌ترین نوع دوچرخه‌ها دانست، هرچقدر تکنولوژی پیشرفت کرده و شناخت تولیدکنندگان از بازار و سلیقه جامعه بیشتر شده است، شاهد تغییرات مثبتی در ساخت این وسیله بوده‌ایم. در اخرین تحولات این وسایل شاهد ساخت و تولید دوچرخه برقی بوده ایم که امروزه طرفداران زیادی دارد و روز به روز به خریداران آن اضافه می شود.

دوچرخه‌های شهری می‌توانند دارای دنده یا بدون دنده باشند و یا اینکه یک دنده اتوماتیک داخل توپی عقبشان قرار گرفته باشد. از آنجایی که راحتی دوچرخه‌سوار در مسیرهای شهری از اهمیت زیادی برخوردار است، سازندگان برروی دنده دوچرخه فوکوس زیادی کرده‌اند.

معمولا دوچرخه‌سواران هنگام استفاده از دوچرخه شهری، لازم نیست زیاد برای گرفتن فرمان خم شوند. مورد بعدی زین در دوچرخه برقی شهری است که معمولا به صورتی طراحی شده که لگن دوچرخه‌سوار به‌صورت عمودی روی آن قرار بگیرد و وزن بدنش تقسیم شود. زین‌های این دوچرخه نسبت به مدل‌های دیگر پهن‌تر و راحت‌تر هستند.

وجه تمایز بعدی شکل نشستن دوچرخه‌سوار روی دوچرخه‌های شهری است که به گونه‌ای است که دید بهتری نسبت به محیط اطرافش داشته باشد. تمام این مسائل به خوبی تفاوت میان دوچرخه شهری با سایر دوچرخه‌ها را مشخص می‌کند.

دوچرخه شهری چه کاربردی دارد؟

دوچرخه‌های شهری برای حمل و نقل و عبور و مرورهای روزانه و مسافت های کوتاه داخل شهر طراحی شده‌اند و افراد برای زندگی سالم تر از آن استفاده می کنند. طراحی آنها به صورتی است که کمتر به نگهداری و تعمیر نیاز پیدا می‌کنند. همچنین این دوچرخه‌ها به‌راحتی کنترل می‌شوند و معمولا به درد سواری در جاده‌های آسفالت می‌خورند. درواقع دوچرخه‌های شهری برای استفاده از مسیرهای صاف و هموار طراحی شده‌اند. دوچرخه‌های شهری برای کسانی که به دنبال راهی سبزتر و همسوتر با محیط زیست برای رفت و آمد می‌گردند، مناسب است.دوچرخه های شهری نسبت به دیگر انواع دوچرخه محکم،ایمن ، سبک و راحت تر هستند.

استفاده از دوچرخه شهری به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر در یک محیط شهری زندگی می‌کنید و می‌خواهید بدون استرس و خستگی رفت و آمد کنید، بهترین گزینه برای استفاده از دوچرخه شهری هستید. درواقع استفاده از این دوچرخه به کسانی توصیه می‌شود که برایشان رسیدن بدون دردسر به مقصد از بیشترین سطح اهمیت برخوردار است و دوچرخه‌سواری را یک امر رقابتی نمی‌دانند.

استفاده از دوچرخه شهری به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

اگر با برخی مشکلات جسمی و سلامتی رو به رو هستید، قبل از اینکه دوچرخه شهری خود را بخرید، با دکترتان مشورت کنید که آیا امکان دوچرخه‌سواری دارید یا نه. همچنین اگر محیط شهرتان دارای تپه‌های شیب‌دار است، بهتر است به جای دوچرخه شهری نوع دیگری از دوچرخه را انتخاب کنید. مثلا دوچرخه‌های هیبریدی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در ادامه قصد داریم شما را با انواع دوچرخه شهری آشنا کنیم

دوچرخه شهری هیبریدی

این دوچرخه‌ها تلفیقی از دوچرخه‌های شهری و کوهستانی هستند و در هر دو محیط می‌توان از آنها استفاده کرد. البته باید بدانید از این دوچرخه‌ها نمی‌توان برای بالا رفتن از کوه استفاده کرد و فقط برای دامنه‌ها خوب هستند.پهنای چرخ دوچرخه های هیبریدی از دوچرخه شهری بیشتر و از دوچرخه کوستانی کمتر است.همچنین این دوچرخه ها بدنه باریکی دارند، دسته های این دوچرخه در یک راستا قرار گرفته شده که دیگر نیازی به خم شدن دوچرخه سواران نیست. دوچرخه های هیبریدی از بهترین نوع دوچرخه های شهری محسوب می شوند که بین دوچرخه سواران محبوبیت زیادی دارد.این دوچرخه ها ترکیبی از قدرت ، سرعت و انعطاف هستند. 

بیس دوچرخه هیبریدی همان شهری است تا جایی که بسیاری از افراد این دو را در یک گروه قرار می‌دهند. خود این دوچرخه‌ها را می‌توان به انواع دوچرخه‌هایی که گرایش به سرعت دارند (کورسی) و دوچرخه‌هایی که گرایش به کوهستان دارند تقسیم کرد. اما پایه طراحی هر دو مدل راحتی است. بنابراین دوچرخه های هیبریدی برای کسانی که می خواهند  روزانه مسافت زیادی را طی کنند و احساس راحتی هم داشته باشند مناسب است. 

دو دوچرخه سوار برروی پل

دوچرخه شهری فیتنس 

مدل بعدی دوچرخه شهری فیتنس نام دارد. این دوچرخه‌ها سبد و ترکبند ندارند و همانطور که از اسمشان پیداست فقط برای ورزش طراحی شده‌اند. برخی از افراد دوچرخه‌های فیتنس را از دوچرخه‌های شهری جدا می‌کنند و برخی آنها را با هم یکی می‌دانند.

دوچرخه شهری تاشو

 آخرین مدلی که باید در این لیست بدان اشاره کنیم، دوچرخه برقی تاشو است. اگر می‌خواهید دوچرخه خود را همراه خود به همه جا ببرید، گزینه تاشو بهترین انتخاب برای شماست زیرا هرگاه که دیگر نخواستید دوچرخه‌سواری کنید، آن را تا می‌نمایید و به‌راحتی سوار ماشین، اتوبوس، کشتی و… می‌کنید.

چه سایز دوچرخه شهری مناسب من است؟

اگر می‌خواهید دوچرخه‌سواری بهتری را تجربه کنید، باید یک سایز دوچرخه مناسب برای خود انتخاب کنید. برای انتخاب سایز مناسب باید مسیر زیر را طی نمایید.

ابتدا باید اندازه فریم را در بیاورید. اندازه فریم درواقع همان طول لوله زین است که از مرکز میل لنگ تا بالای لوله زین اندازه‌گیری می‌شود. بیشتر برندهای دوچرخه اندازه فریم را روی دوچرخه می‌نویسند. اما فرمول محاسبه به شرح زیر است:

دوچرخه شهری =  ساق پا (سانتیمتر)* ۰,۶۸۵ = اندازه فریم مناسب قد شما

تاثیر استفاده از دوچرخه روی محیط زیست

استفاده از دوچرخه شهری علاوه بر اینکه برای سلامتی ما مفید هستند تاثیری مستقیم روی محیط زیست دارد.دوچرخه سواری یک رفت و آمد بدون آلودگی است یعنی باعث می‌شود تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کند، ترافیک کم شود و دیگر وسایل حمل و نقل موتوری کمتری وارد خیابان‌ها شوند.براساس تحقیقات دانشگاه آکسفورد جایگزین کردن دوچرخه به جای ماشین می تواند آلودگی را تا 67 درصد کاهش دهد. درواقع اگر همه برای رفت و آمدهای  خود  به صورت روزانه از دوچرخه استفاده کنند، دیگر شاهد هیچگونه آلودگی در شهرها نخواهیم بود.

لوازم جانبی برای استفاده از دوچرخه برقی 

اگر می‌خواهید دوچرخه شهری بخرید باید درکنار آن این لوازم جانبی را هم تهیه کنید، قفل، چراغ، سبد، صندلی کودک، کلاه ایمنی و دستکش، بوق، گلگیر، حفاظ زنجیر، حفاظ دامن و…

مدل‌ها و برندهای دوچرخه شهری

در ادامه 3 مورد از محبوب‌ترین مدل‌های دوچرخه شهری را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

دوچرخه شهری کنوندل مدل رویال سایز ۲۴

این دوچرخه برای استفاده از مسیرهای صاف و هموار طراحی شده است و طراحی آن به‌صورتی است که اجازه نمی‌دهد دوچرخه‌سوار در مسیرهای داخل شهر خسته شود. این دوچرخه بدنه آلمینیومی دارد و به همین دلیل هم سبک است. از دیگر ویژگی‌های دوچرخه کنوندل مدل رویال باید به ترمز ویبریک، 21 دنده، زنجیرهایی با قاب محافظ و… اشاره کرد.کنوندل با بیش از 50 سال سابقه در تولید و ساخت دوچرخه از برند های برتر جهانی محسوب می شود. 

دوچرخه برقی ویوا مدل ۷۰۰c سایز ۲۸

این دوچرخه پرفروش و باکیفیت از سال 1992 تولید و وارد بازار می‌شود.این دوچرخه جنس فریم آلومینیومی دارد. نوع ترمز آن هیدرولیک دیسکی است و از آنجایی که این دوچرخه کمک فنرهای جلو زین دارد، سواری با آن بسیار راحت است. این دوچرخه برقی است اما به راحتی می‌توان آن را از حالت برقی به دستی و یا سرعتی تبدیل کرد. حداکثر سرعتی که می‌توانید با این مدل از دوچرخه ویوا بروید 60 کیلومتر برساعت است.

دوچرخه ولوپرو مدل ولو پرو VP10000 سایز ۲۶

این دوچرخه به‌طورکلی برای مسیرهای کوهستانی ساخته شده است اما از آن به‌عنوان دوچرخه شهری نیز استفاده می‌کنند.جنس فریم این دوچرخه آلومینیوم و 21 دنده است که به راحتی می توانید سرعتتان را تنظیم کنید.قابلیت‌های دوچرخه ولوپرو مدل ولو پرو آنقدر زیاد است که توانسته در مدت کوتاهی به یکی از مدل‌های محبوب دوچرخه برقی تبدیل شود.

کلام آخر

 خرید دوچرخه شهری رفت و آمد شما را در طول روز آسان می‌کند، به محیط زیست کمک شایانی می‌نماید و نوعی ورزش هم محسوب می‌شود. که می تواند برای افراد در گروه های سنی مختلف مفید باشد.دوچرخه را می توان یک وسیله نقلیه سالم دانست.بنابراین اگر در فکر خرید یک دوچرخه شهری هستید، تردیدهایتان را کنار بگذارید و برای خرید اقدام کنید.

اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره‌مند شوند. امید است این نوشته برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.