برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مهم ترین تاثیرات دوچرخه سواری برای کودکان

تا همین چند سال پیش کودکان جور متفاوتی از امروز بزرگ می‌شدند آنها با دوستانشان بیرون از فضای خانه بازی می‌کردند و تفریحاتشان محدود به بازی‌ها و فضای دیجیتال نبود اما امروزه کودکان بیشتر وقتشان را با وسایل دیجیتال می‌گذرانند فرصتی برای تحرک هم ندارند.به عبارت ساده‌تر انجام بازی‌های فضای باز به آرامی در حال کاهش است و این می‌تواند در فرایند اجتماعی شدن کودکان مشکل‌ساز شود. برای حل این مشکل، آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان می‌تواند یک راه‌حل خوب باشد. این فعالیت هم سرگرم‌کننده است و هم باعث ایجاد شادابی و سلامت روان کودکان خواهد شد.

در مقالات قبلی به معرفی دوچرخه برای افراد سنگین وزن  پرداختیم و بهترین دوچرخه ها را برای این افراد به شما معرفی کردیم. در این مقاله اما قصد داریم به فواید دوچرخه سواری برای کودکان بپردازیم.

 

فواید دوچرخه‌سواری برای کودکان

دوچرخه‌سواری برای کودکان فواید زیادی دارد. این فواید هم می‌تواند روحی و هم می‌تواند جسمی باشد. بسیاری از والدین سریعا دربرابر درخواست کودکشان برای داشتن دوچرخه مخالفت می‌کنند.توصیه ما این است که کودکان خود را تشویق به دوچرخه سواری کنید تا مدت زمانی که آنها می خواهند وقت خود را جلوی تلویزیون یا بازی های دیجیتالی بگذرانند کاهش دهید. چه بهتر است که فرزند خود را از کودکی با یک فعالیت ورزشی سالم آشنا کنید اما بهتر است قبل از اینکه درباره دوچرخه‌سواری کودکتان تصمیم بگیرید، این فواید را مرور کنید. در ادامه به برخی از مزایای دوچرخه‌سواری اشاره خواهیم کرد:

کودک در کنار دوچرخه

تمرین دادن عضلات قلب و عروق

برای اینکه ضربان قلب افزایش پیدا کند و استقامت بدن بیشتر شود، باید عضلات پا را تقویت کنید. دوچرخه‌سواری هم عضلات پای کودکتان را تقویت می‌کند و هم باعث کنترل کودک می‌شود. تقویت عضلات پا در بزرگسالی می‌تواند بدنی سالم‌تر را به کودکتان هدیه دهد. ناگفته نماند که دوچرخه سواری متابولیسم بدن و استقامت کودک را افزایش می دهد که تاثیر زیادی بر تناسب وزن کودک شما دارد. 

کم کردن استرس

یکی دیگر از فواید یاد دادن دوچرخه‌سواری به کودکان کاهش استرس در آنها است. کودکان ممکن است به‌خاطر سپری کردن یک روز سخت در مدرسه، مسائلی که در خانه پیش می‌آید یا هر دلیل دیگری دچار استرس و اضطراب شوند. دوچرخه‌سواری باعث می‌شود بتوانند همه این انرژی‌های بد را تخلیه کنند و انرژی مثبت بگیرند. همچنین دوچرخه سواری موجب افزایش توانایی ذهنی ، تمرکز و آرامش روان کودکان می شود.بنابراین اگر برای کودکانتان زندگی شادتری می‌خواهید به آنها دوچرخه‌سواری یاد دهید.

بالابردن مهارت‌های اجتماعی

حتما برای شما هم سوال است که دوچرخه سواری چگونه بر مهارت های اجتماعی کودک تاثیر گذار است؟ دوچرخه‌سواری باعث می‌شود کودکتان زمان بیشتری را بیرون از خانه باشد و با همسایگان معاشرت کند. به این صورت مهارت‌های اجتماعی او افزایش پیدا می‌کند. می‌تواند دوستان جدیدی که به این ورزش علاقمند هستند را پیدا کند و نظراتش را درباره مسائل مختلف با دیگران به اشتراک بگذارد. همچنین برای بهبود روابط والدین با فرزندان بهتر است کودکان خود را در دوچرخه سواری همراهی کنند به این ترتیب، دوچرخه سواری مهارت اجتماعی کودک را افزایش می دهد. اما درصورتی که اگر در خانه بماند و با وسایل دیجیتال سرگرم شود، امکان منزوی شدنش وجود دارد. یقینا کودکی که در اجتماع بزرگ می‌شود شادتر است.

به ساخت توده عضلانی و سلامت استخوان ها کمک می‌کند

یکی از فواید جسمی دوچرخه‌سواری برای کودکان این است که توده‌های عضلانی کل بدنشان را تقویت می‌کند. همچنین دوچرخه سواری بر سلامت و استحکام استخوان های بدن کودکان تاثیر ویژه ای دارد. دوچرخه‌سواری درواقع یک فعالیت کند اما مؤثر  است که تاثیرات بسیار خوبی روی بدن و سلامتی کودکان می‌گذارد. یعنی نه به اندازه ورزش‌های دیگر کودک را خسته می‌کند و نه مانند بی تحرکی باعث ایجاد کسلی در او می‌شود.

باعث افزایش انرژی در کودکان می‌شود

یکی دیگر از نکات مثبت دوچرخه‌سواری کودکان این است که آنها را متعادل می‌کند. آنها زمانی که مجبور می‌شوند برای انجام این فعالیت از خانه بیرون بیایند، ویتامینD از تابش خورشید و همچنین هوای تازه دریافت می‌کنند، کمتر دچار اعتیاد به وسایلی همچون تلویزیون و موبایل می‌شوند و همه این‌ها باعث می‌شود که زندگی پرانرژی‌تر و شاداب‌تری داشته باشند.

دوچرخه‌سواری همچنین اعتماد به نفس کودکان را برای زندگی اجتماعی بالا می‌برد. باعث می‌شود درباره جایی که در آن زندگی می‌کنند کنجکاوتر و در محیط مدرسه فعال‌تر باشند و با انرژی بیشتری کارهایشان را انجام دهند.

سطح سلامت عاطفی را بالاتر می‌برد

همانطورکه گفته شد دوچرخه‌سواری اعتماد به نفس کودکان را بالا می‌برد و آنها را به سمت مستقل شدن سوق می‌دهد. کودکان با دوچرخه‌سواری کم کم با محیط اطرافشان آشنا می‌شوند، اخت می‌گیرند و نسبت به مسائل مختلف احساس مسئولیت می‌گیرند.

درواقع دوچرخه‌سواری می‌تواند کودکان را برای آینده آماده کند. اگر در برخی از مواقع خانواده هم با کودکانشان در این فعالیت همراهی کنند، پیوند خانوادگی را هم افزایش می‌دهد. همه این موارد باعث بالا رفتن سطح سلامت عاطفی کودکان می‌شود.

دوستدار محیط زیست سالم

از دیگر فواید دوچرخه سواری برای کودکان ،  آموزش و آگاه کردن آنها از محیط زیست است. دوچرخه سواری یک حمل و نقل سالم است که آلایندگی صفر دارد و استفاده از آن  برای جلوگیری و کاهش آلودگی بسیار موثر است. در واقع دوچرخه سواری کودکان آنها را تشویق می کند تا دوستدار محیط زیست و طبیعت باشند.

 

سه کودک سوار برروی دوچرخه

بیشتر بخوانید: میزان مصرف آب برای دوچرخه سواران چقدر است ؟

نکات ایمنی که کودکان باید هنگام دوچرخه‌سواری رعایت کنند

اگر می‌خواهید کودکان دوچرخه‌سواری کند، قبل از آن باید مطمئن شوید که نکات زیر توسط او رعایت می‌شود:

  •     سعی کنید خودتان در یک دوره آموزشی برای کودکتان دوچرخه‌سواری را به او یاد دهید تا هم پیوند بهتری میان او و خانواده برقرار شود و هم آموزش به‌صورت کامل‌تر و بهتر صورت گیرد.
  •     حتما برای کودکان کلاه دوچرخه‌سواری تهیه نمایید تا در صورت زمین خوردن سرشان آسیب نبیند.
  •     اگر کودکتان هنگام دوچرخه‌سواری زمین خوردند، بیش از حد نگران نشوید و واکنش نشان ندهید. اگرچه ممکن است این ورزش گه گاهی خطرآفرین باشد اما زمین خوردن حتما آموخته‌هایی را هم به کودکانتان اضافه می‌کند. بنابراین به جای اینکه بیش از حد محتاط باشید، بگذارید با رعایت نکات ایمنی کودکتان کمی زندگی و سختی‌های آن را تجربه کند.
  •     اگر کودکتان در دوچرخه‌سواری مبتدی است و تازه دارد این ورزش را یاد می‌گیرد بهتر است دوچرخه‌ای برایش بخرید که چرخ‌های تثبیت‌کننده دارند. اگرچه دوچرخه‌ها به‌صورت استاندارد ساخته می‌شوند اما این چرخ‌ها کمی ایمنی را بیشتر می‌کنند.
  •     دوچرخه کودکتان را برای عملکرد بهتر مرتبا سرویس نمایید. چک کردن منظم ترمز دوچرخه کودکان یکی از مهم ترین مواردی است که بایستی به آن توجه کنید.
  •     اجازه ندهید نگرانی‌های بی موردتان تجربه و لذت دوچرخه‌سواری را از کودکتان بگیرد.
  •     سعی کنید کودکتان را با قطعات دوچرخه و مشکلاتی که ممکن است هنگام دوچرخه‌سواری پیش بیاید آشنا کنید تا درصورت بروز مشکل، اضطراب نگیرند و بتوانند آن را حل کنند. این کار به آنها مستقل شدن را نیز می‌آموزد.

کلام آخر

در این مطلب درباره دوچرخه‌سواری کودکان با شما صحبت کردیم. فوایدش را بررسی کردیم و نکاتی را که باید هنگام دوچرخه‌سواری کودکان برای ایمنی بیشترشان رعایت کنید را برشمردیم. شاید هنگام خرید دوچرخه برای کودک خود، کمی نگران شوید که این ورزش برایش خطرناک باشد. مثلا زمین بخورد و زانویش زخم شود. این فکر درستی است، امکان چنین پیش‌آمدهایی وجود دارد اما در صورتی که نکات ایمنی را رعایت کنید و به فواید دوچرخه‌سواری برای کودکتان فکر کنید، قطعا به این نتیجه خواهید رسید که این کار ارزش این خطر کردن را دارد دوچرخه سواری برای داشتن زندگی سالم کودکتان بسیار موثر خواهد بود. پس درنگ نکنید برای کودک خود دوچرخه مناسبی تهیه کنید و مطمئن باشید که کودکتان در آینده حتما از شما بابتش قدر دانی خواهد کرد.

اگر نکته دیگری درباره دوچرخه‌سواری کودکان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.