برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دوچرخه سواری در پاییز

کسانی که دوچرخه‌سواری دائمی و حرفه‌ای می‌کنند، می‌دانند که همه روزهای سال آفتابی و گرم نیست و گاهی روزها هم مجبور خواهند شد زیر باران و در سرما دوچرخه‌سواری کنند.پاییز فصلی فوق العاده برای دوچرخه سواری و لذت بردن از طبیعت است و داشتن تجهیزات فنی برای دوچرخه سواری در پاییز الزامی است. اما چگونه باید برای دوچرخه‌سواری در پاییز آماده شد؟ مثلا چگونه می‌توان روی لباس دوچرخه سواری لباس گرم‌تر پوشید؟ چگونه باید از یخبندان‌ها عبور کرد؟ در هوای سردتر چقدر باید مایعات نوشید؟
و هزاران سؤال دیگر مربوط به دوچرخه‌سواری در فصل سرما که ممکن است برایتان پیش بیاید که دانستن پاسخشان بسیار ضروری است.

در این نوشته قصد داریم با بررسی نکات مهم درباره دوچرخه‌سواری در پاییز تا حد امکان به این سوالات پاسخ دهیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دوچرخه سوار در جنگل در روزهای پاییزی

لوازم مناسب برای دوچرخه‌سواری در پاییز

نکته مهم اول این است که لوازم مناسبی را برای دوچرخه‌سواری در پاییز انتخاب کنید. شما باید به جای عوض کردن کل لباس‌های تابستانی یک سری قطعات قابل جابه‌جایی و سبک را عوض کنید. این کار کمک می‌کند که اگر بودجه کافی هم برای تعویض لباس و تجهیزات ندارید، فقط چند آیتم جدید را به پوشش و وسایل دوچرخه‌سواری تابستانی‌تان اضافه کنید.

مثلا می‌توانید یک گرمکن بازو بخرید و هرگاه که خواستید آن را جدا کرده و هرگاه که نیاز داشتید دوباره از آن استفاده کنید. برخی از لوازم ضروری که باید برای دوچرخه‌سواری در پاییز از آن استفاده کنید به شرح زیر است:

زانو بند: وسیله بعدی که باید برای دوچرخه‌سواری در پاییز تهیه کنید زانوبند است. اگر گرمکن کامل برای پا ندارید می‌توانید با کمک زانوبند، زانو‌های خود را گرم نگه دارید، تا هنگام دوچرخه‌سواری در برابر باد مقاوم باشد. بدون وجود زانوبند ممکن است پایتان در فصول سرد سال آسیب ببیند.

پوشش پنجه: اگر نمی‌خواهید برای روزهای سرد، یک روکش کامل برای کفشتان بخرید، می‌توانید فقط پوشش پنجه تهیه نمایید. این پوشش می‌تواند از نفوذ باد و سرما به انگشتان پای شما جلوگیری کند.

جلیقه: جلیقه یک پوشش کاربردی دیگر در فصل پاییز است. این لباس بدون اینکه پیش از حد گرم باشد، از سینه شما در برابر باد محافظت می‌کند. خصوصا برای صبح‌ها که هوا کمی سرد می‌شود، جلیقه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. شما می‌توانید با گرم‌تر شدن هوا به راحتی این جلیقه را در بیاورید.

بارانی: اگر دوچرخه‌سوار هستید، دوچرخه سواری در هوای بارانی  را حتما تجربه خواهید کرد، در کاهش‌های ناگهانی دمای هوا پوشیدن یک بارانی می‌تواند نقش بادشکن را ایفا نماید. حتی در صورتی که در باران گیر افتاده باشید، ممکن است بارانی نقش ناجی شما را ایفا کند. بارانی‌های سبک را می‌توانید تا کنید و حتی درون جیبتان قرار دهید.

عینک دوچرخه‌سواری: در فصل پاییز طلوع آفتاب دیرتر و غروب آفتاب زودتر اتفاق میافتد. این مساله باعث می‌شود کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید اما این دلیل نمی‌شود که به عینک دوچرخه‌سواری نیاز پیدا نکنید. لازم نیست به مناسبت پاییز عینک جداگانه‌ای بخرید بلکه می‌توانید برای عینک فعلیتان شیشه یا لنز جدید بخرید و از همان عینک قبلی استفاده کنید.

دوچرخه سوار نشست برروی زمین با زانوی آسیب دیده

دوچرخه خود را برای پاییز تغییر دهید

 برای کاهش احتمال بروز مشکلات مکانیکی باید از دوچرخه خود به درستی مراقبت کنید اما برای دوچرخه‌سواری در پاییز لازم است تغییراتی در دوچرخه خود ایجاد کنید. این تغییرات به شرح زیر است:

چراغ‌ها:

اولین چیزی که باید عوض کنید تا دوچرخه‌تان برای پاییز آماده شود، چراغ‌هاست. در پاییز ساعات روشنایی روز کاهش پیدا می‌کند و بنابراین ممکن است شما ساعات کمتری بتوانید زیر نور خورشید دوچرخه‌سواری کنید. بنابراین اینکه دوچرخه شما به همه چراغ‌ها مجهز باشد، از ضروریات به نظر می‌رسد. برای دوچرخه خود یک چراغ جلو و یک چراغ عقب قرمز تهیه کند. این چراغ‌ها کمک می‌کند تا رانندگان دیگر در تاریکی شما را بهتر ببینند.

لاستیک‌های پهن‌تر:

از آنجایی که در پاییز ممکن است هوا کمی بارانی شود و جاده‌ها خیس باشند، بهتر است لاستیک‌های پهن برای دوچرخه خود تهیه کنید. با فشار کمتر روی لاستیک‌های پهن، کشش بیشتری در زمین‌های خیس یا برفی ایجاد می‌شود و تعادل شما حفظ می شود همچنین قبل از شروع دوچرخه سواری باد لاستیک ها را بررسی کرده زیرا سرد بودن هوا موجب کاهش باد لاستیک ها می شود.

بررسی ترمزها:

ترمزها تجهیزات جانبی هستند که در طول دوچرخه سواری در مسیرهای بارانی ممکن است آب و گل باعث گرفتگی لنت های ترمز شوند بسیار مهم است که ترمز ها را بررسی و تمیز کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

فصل پاییز تغییرات آب و هوایی زیادی دارد ممکن است در یک روز معتدل پاییزی شروع به دوچرخه سواری کنید و ناگهان با باران شدیدی روبه رو شوید درچنین شرایطی می بایست با احتیاط  توقف کرده و در صورت امکان فضایی را پیدا کنید تا از خیس شدن بیش از حد خود زیر باران جلوگیری شود.دوچرخه سواری در فصل پاییز لذت بخش است اما باید مراقب سطوح لغزنده و حتی برگ های خیس سطح زمین هم باشید. بنابراین با احتیاط و به آرامی حرکت کنید تا در مسیر خود دچار هیچ گونه آسیبی نشوید.

 

 

راه‌اندازی تمرینات داخلی:

اگر دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید، تمرینات داخل سالن می‌تواند جایگرین تمرین در فضای بیرون شود. خصوصا اگر در منطقه سردسیر هستید و وسایل و تجهیزات کافی برای دوچرخه‌سواری در فضای بیرون ندارید، برای اینکه تمریناتتان قطع نشود، به سالن‌های ورزشی مراجعه کنید.

به‌اندازه کافی آب بنوشید:

زمانی که هوا سردتر می‌شود شاید کمتر دلتان بخواهد هنگام دوچرخه‌سواری آب بنوشید، اما این یک تصمیم اشتباه است شما باید در هر ساعت حداقل یک بطری آب بنوشید حتی اگر در فصل سرد سال باشید.

همچنین در هوای سرد انسان زودتر گرسنه می‌شود و وقتی در هوای سرد دوچرخه‌سواری می‌کنید؛ ممکن است زودتر دلتان بخواهد غذا بخورید اما باید حواستان باشد زیاده‌روی نکنید.

حواستان به آنفولانزا و سرماخوردگی باشد:

در فصول سرما، دچار شدن به آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار در فصول سرد سال رایج است. باید حواستان به این نکته باشد و اگر دوچرخه‌سواری می‌کنید، باید سیستم ایمنی بدنتان را هم با خوردن مواد مغذی تقویت کنید. در نهایت اگر دچار این بیماری‌ها شدید با استراحت به بهبود خود کمک کنید و بعد دوباره به سراغ دوچرخه‌سواری بروید.

دو دوچرخه سوار در زیر باران

تمرینات خود را برای پاییز تغییر دهید

اگر قصد دارید در پاییز دوچرخه‌سواری کنید، یکی از کارهای دیگری که باید انجام دهید، این است که تمریناتتان را تغییر دهید. بدن شما در هوای خنک‌تر به زمان بیشتری برای سازگاری با دوچرخه‌سواری نیاز دارد. بنابراین قبل از اینکه به بیرون بروید و دوچرخه‌سواری کنید، بهتر است ماهیچه‌های خود را با حرکات کششی گرم کنید.

بهتر است در هوای سرد ابتدا از اطراف خانه دوچرخه‌سواری کنید تا در صورتی که هوا گرم‌تر از انتظارتان بود لباس‌های اضافی را به داخل خانه برگردانید.

با رعایت کردن تمامی نکات گفته شده می توانید دوچرخه سواری ایمنی را تجربه کنید. همچنین شما می‌توانید در هوای سرد یاد بگیرید که تندتر رکاب بزنید و بهتر ورزش کنید. درحالی که در گرما قدرت شما کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود فواصل‌ تمرینی‌تان طولانی‌تر شود. بنابراین اگر می‌خواهید برای مسابقات دوچرخه‌سواری آماده شوید، بهترین زمان برای تمرین فصول سرد سال است.