برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

evtech در دنیای دوچرخه

مسیر های دوچرخه سواری در تهران

در این مطلب خواهید خواند

اگر در تهران زندگی می‌کنید و دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید و یا این وسیله را برای رفت و آمد روزانه و برای تحرک بیشتر خود انتخاب کرده‌اید؛ باید بدانید که در چه مکان‌هایی از پایتخت می‌توانید دوچرخه‌سواری کنید و  کدام یک از مسیر های دوچرخه سواری در تهران استانداردهای لازم را دارند؟ در این مطلب از مجله ایویتک قصد داریم به معرفی مسیرهای دوچرخه‌سواری در تهران بپردازیم. اگر دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید و یا به این اطلاعات احتیاج دارید؛ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

در هر چهار گوشه تهران، مسیر دوچرخه سواری پیدا می کنید

اگر تهران را به چهار قسمت شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم کنیم، باید بدانید که مسیرهای دوچرخه‌سواری زیادی را در هر کدام از این چهار قسمت می‌توانید پیدا کنید. البته ساکنین مرکز  و یا اطراف تهران هم می‌توانند مکان‌های نزدیک به خود را برای استفاده از دوچرخه در این مقاله بیابند. در ادامه این مسیرها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مهم ‌ترین مسیرهای دوچرخه سواری در شمال تهران

شمال تهران آب و هوای بهتری نسبت به سایر نقاط این شهر شلوغ دارد و بنابراین ورزش کردن در هوای آزاد این منطقه منطقی‌تر به نظر می‌رسد. اما از آنجایی که بیشتر بخش‌های این منطقه کوهستانی و شیب دارد است، دوچرخه‌سواری کمی در آن سخت می‌شود. در ادامه برخی از مناسب‌ترین و بهترین مسیرهای دوچرخه‌سواری در شمال تهران را به شما معرفی خواهیم کرد.

پار نیاوران تهران

بوستان نیاوران؛ دوچرخه سواری در معروف ترین پارک شمال تهران

بوستان نیاوران را باید یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین پارک‌های شمال تهران دانست که امکان دوچرخه‌سواری در آن وجود دارد. البته این نکته را باید بدانید که در این پارک مسیر مستقل برای دوچرخه سواری ندارد و در مسیر موجود هم می‌توان دوچرخه‌سواری کرد و هم امکان پیاده‌روی وجود دارد.

دارآباد؛ سخت ترین مسیر دوچرخه سواری در تهران

یکی از نقاط دیگر شمال تهران که می‌توانید در آن دوچرخه‌سواری کنید، دارآباد است. دارآباد را می‌توانید در اتوبان امام علی شمال، در دل کوهستان پیدا کنید. از آنجایی که این مسیر کوهستانی است، شیب تندی هم دارد و بیشتر برای کسانی مناسب است که به مسیرهای کوهستانی علاقه دارند و در سطح حرفه‌ای‌تر دوچرخه‌سواری می‌کنند.

پارک جمشیدیه؛ دوچرخه سواری در طبیعت زیبا

یکی دیگر از مسیرهای دوچرخه‌سواری شمال تهران، پارک جمشیدیه است. این پارک طبیعت بسیار زیبایی دارد و امکانات رفاهی آن نیز بسیار خوب است. اما تنها نکته‌ای که امکان دارد کمی دوچرخه‌سواری در این پارک را سخت کند، شیب‌های زیاد آن است. اما به‌طورکلی بیشتر مکان‌های مناسب دوچرخه‌سواری در شمال تهران این مشکل را دارند و این فقط مختص جمشیدیه نیست.

مهم‌ ترین مسیرهای دوچرخه سواری در شرق تهران

اگر در شرق تهران زندگی می‌کنید، باید بدانید که در این قسمت هم مناطق ورزشی و پارک‌های زیادی برای دوچرخه‌سواری وجود دارد. منظور از شرق پایتخت مناطق ۴، ۸، ۱۳ و ۱۴ و محله‌هایی مانند پاسداران، تهران‌پارس، نارمک، مجیدیه و افسریه است. برخی از بهترین و معروف‌ترین مسیرهای دوچرخه سواری در شرق تهران به شرح زیر است:

بوستان بهشت مادران؛ اختصاصی برای بانوان

اگر به دنبال یک مسیر اختصاصی برای دوچرخه سواری بانوان در شرق هستید؛ می‌توانید به بوستان بهشت مادران مراجعه کنید. این بوستان در بزرگراه حقانی، تقاطع رسالت قرار دارد. از آنجایی که این مسیر مخصوص بانوان است، می‌توانند بدون حجاب دوچرخه‌سواری کنند. البته در روزهای تعطیل استفاده از این بوستان برای همه خانواده‌ها آزاد خواهد بود.

بوستان بهشت مادران

باشگاه جامین؛ فقط مخصوص دوچرخه سواری

باشگاه جامین را باید یک باشگاه مخصوص دوچرخه‌سواری دانست که بهترین و استانداردترین مسیرها را در اختیار دوچرخه‌سواری قرار می‌دهد. در این باشگاه امکانات متعددی ورزشی و تفریحی دارد و شما می‌توانید زیر نظر مربیان حرفه ورزش کنید. امکان ورزش کردن همزمان و کنار هم بانوان و آقایان در این باشگاه وجود دارد. این باشگاه در بزرگراه بابایی شرق به غرب و روبروی شهرک امید قرار دارد.

 بوستان پیروزی؛ برای کسانی که یک جای دوچرخه سواری خلوت می خواهند

در محله حافظیه و جنب بزرگراه یاسینی، یک بوستان به نام پیروزی را می‌توانید پیدا کنید که اگرچه مسیر دوچرخه‌سواری اختصاصی ندارد اما دارای آسفالت بسیار خوبی برای دوچرخه‌سواری است. این بوستان بسیار خلوت است و بیشتر ساکنین شرق و کسانی که به جای خلوت برای دوچرخه سواری علاقه دارند، مناسب است. البته روزهای آخر هفته این بوستان بسیار شلوغ است و زیاد نمی‌توان آن را برای دوچرخه‌سواری مناسب دانست.

جاده لشگرک؛ اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید؛ به این جاده بروید

اگر دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید؛ جاده لشگرک می‌تواند جای مناسبی برای شما باشد. مسیر این جاده اگرچه حرفه‌ای است اما دوچرخه‌سواری در آن لذت‌بخش خواهد بود. برای رسیدن به این مسیر کوهستانی باید از خیابان استخربه سمت شمیرانات بروید . از آنجایی که این مسیر دوچرخه‌سواری کمی سخت است معمولا دوچرخه سواران حرفه‌ای به سراغ آن می‌روند.

پارک جنگلی سرخه حصار؛ دوچرخه سواری در یک مسیر زیبا

یکی از زیباترین مسیرهای دوچرخه‌سواری که در شرق می‌توانید پیدا کنید، پارک جنگلی سرخه حصار است. این پارک جنگلی در زمان قاجار، شکارگاه خصوصی بوده است. در این تفریحگاه امکانات رفاهی خوبی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی و بوفه وجود دارد که می‌توانید در طول دوچرخه‌سواری از این امکانات استفاده کنید. همچنین وجود یک پیست دوچرخه‌سواری اختصاصی را باید مزیت دیگر این پارک دانست

مهم‌ ترین مسیرهای دوچرخه سواری در غرب تهران

اگر در غرب تهران زندگی می‌کنید و اهل دوچرخه‌سواری هستید؛ باید بدانید در این قسمت‌ها هم  پارک‌ها و مسیرهای دوچرخه‌سواری زیادی وجود دارد که می‌توانید برای انجام این ورزش به آنها مراجعه کنید. برخی  از این مسیرها به شرح زیر است:

پیست الهام؛ یکی از طولانی ترین مسیرهای غرب تهران

در انتهای بلوار فردوس، یک پارک به نام الهام وجود دارد که دارای یک پیست دوچرخه‌سواری است که مسیری نسبتا طولانی و مجهز دارد و بسیاری از ساکنین غرب برای انجام این ورزش به سراغ آن می‌روند. مهم‌ترین مزیت این مسیر، دنج بودن آن است.

پیست نرگس؛ بانوان غرب تهران به اینجا جای شماست

پیست نرگس یکی از مسیرهای اختصاصی دوچرخه‌سواری در غرب است که بانوان می‌توانند از آن استفاده کنند و بدون حجاب دوچرخه‌سواری نمایند. بوستان نرگس در یافت آباد، خیابان یاسر قرار دارد.

 پارک چیتگر؛ معروف ترین مسیر دوچرخه سواری تهران

یکی از معروف‌ترین مسیرهای دوچرخه‌سواری تهران در چیتگر قرار دارد. مسیر دوچرخه‌سواری پارک چیتگر بسیار زیبا و طولانی است و قطعا دوچرخه‌سواری در آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود و بسیار از افراد غرب تهران برای کاهش وزن با دوچرخه سواری این محل و مسیر را انتخاب می کنند. در پارک چیتگر امکانات رفاهی خوبی هم وجود دارد که گردشگران می‌توانند از آن استفاده کنند.

پارک چیتگر تهران

بیشتر بخوانید: معرفی انواع دوچرخه برقی مناسب شهر

بوستان نهج البلاغه؛ یکی از طولانی ترین مسیرهای دوچرخه‌سواری تهران

اگر به دنبال یک مسیر طولانی و استاندارد در غرب تهران برای دوچرخه‌سواری می‌گردید؛ بوستان نهج‌البلاغه انتخاب خوبی است. در این پارک به جز دوچرخه‌سواری می‌توانید پیاده‌روی نیز انجام دهید. اگر دوچرخه ندارید امکان کرایه این وسیله در بوستان نهج البلاغه قرار دارد.

مهم‌ ترین مسیرهای دوچرخه سواری در جنوب تهران

خبر خوب برای ساکنین جنوب تهران این است که در این منطقه نیز مکان‌های مناسب زیادی برای دوچرخه‌سواری وجود دارد. در ادامه این مطلب برخی از این مسیرها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 پیست آزادگان؛ واقع در سه راه افسریه

آزادگان یکی از پارک‌های بسیار بزرگ در جنوب تهران، سه راه افسریه است که در آن یک پیست دوچرخه‌سواری خوب و بسیار زیبا هم وجود دارد. این پیست جدیدا افتتاح شده و بنابراین جاده بسیار خوبی دارد و دوچرخه‌سواری در آن بسیار لذت‌بخش است.

مجموعه ورزشی تختی؛ حرفه‌ ای ترین مسیر دوچرخه سواری در جنوب تهران

مجموعه ورزشی تختی، جایی است که در کنار دوچرخه‌سواری، مسابقات فوتبال هم در آن برگزار می‌شود. این مجموعه را مهندسان آلمانی در زمان پهلوی ساخته‌اند و از استانداردهای فوق‌العاده‌ای برخوردار است. مسیر دوچرخه‌سواری این منطقه هم آنقدر حرفه‌ای و استاندارد است که کسانی که در مسابقات این حرفه شرکت می‌کنند، تمریناتشان را در این پیست انجام می‌دهند.

مهم‌ ترین مسیرهای دوچرخه سواری در مرکز تهران

اگرچه ما در ابتدای متن پایتخت را به چهار گوشه شرق، غرب، شمال و جنوب تقسیم کردیم اما باید بدانید کسانی که در مرکز تهران زندگی می‌کنند هم برای دوچرخه‌سواری می‌توانند به پارک‌هایی همچون پارک لاله، پارم ملت، بوستان گفتگو و… مراجعه کنند.

مهم‌ ترین مسیرهای دوچرخه سواری در اطراف تهران

اگر ساکن اطراف تهران هستید و یا می‌خواهید برای دوچرخه‌سواری کردن کمی از پایتخت پر دود و دم خارج شوید هم انتخاب‌های زیادی پیش روی شماست. برای انجام این ورزش در اطراف تهران می‌توانید به مسیر دوچرخه سواری آبسرد دماوند، آهار در رودبار قصران، پارک ملی کویر حد فاصل کویر مرکزی و دریاچه نمک، پارک ملی لار در شمال تهران، دریاچه نمک حوض سلطان قم و طالقان مراجعه نمایید.

آیا می توان در تهران دوچرخه سواری کرد؟

دوچرخه‌سواری یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های دنیاست که تقریبا همه ما آن را در بچگی می‌آموزیم. بسیاری از ما در بزرگسالی این ورزش مفرح و مفید را کنار می‌گذاریم اما بسیاری هم ترجیح می‌دهیم همچنان آن را در زندگی خود داشته باشیم. در این مطلب تمام مسیرهایی که در تهران برای دوچرخه‌سواری وجود دارد را به شما معرفی کردیم. جدا از آن شما برای رفت و آمدهای روزمره خود در پایتخت  هم می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید اما شرط آن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و به خطر نینداختن خود است. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر مسیر دیگری را در تهران می‌شناسید که برای دوچرخه‌سواری مناسب است؛ حتما اطلاعات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.