برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهنمای خرید لباس دوچرخه سواری

 

اگر دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید یا تصمیم دارید، یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید و برای خرید لباس دوچرخه سواری تردید دارید باید به شما بگوییم حتما برای انجام این ورزش لباس و تجهیزات مناسب تهیه کنید. لباس مخصوص دوچرخه سواری به بهبود عملکرد حرکات شما کمک می کند و علاوه بر اینکه به شما حس راحتی می‌دهد؛ از بسیاری خطرات احتمالی نیز حفظتان می‌کند. خصوصا اگر مسیر دوچرخه‌سواری شما جاده و کوهستان باشد و یا در فصل‌های سرد سال این ورزش را انجام دهید، باید لباستان را با وسواس بیشتری تهیه کنید.در این مطلب از مجله ایویتک راهنمای خرید لباس دوچرخه سواری را برای شما آماده کرده ایم و قصد داریم همه لباس‌هایی را که باید برای‌ دوچرخه‌سواری بخرید به شما معرفی کنیم تا اگر قصد شروع این ورزش را به صورت حرفه‌‌ای دارید، این راهنما بتواند هنگام خرید لباس به شما کمک کند.

برای دوچرخه‌سواری چه لباس‌هایی بخریم؟

قبل از انتخاب لباس مناسب یک نکته مهم وجود دارد که باید درباره‌اش بدانید و آن این است که لباس مناسب شما برای دوچرخه‌سواری به صورت مستقیم با سبک دوچرخه‌سواری بعد از خرید دوچرخه ارتباط دارد و نکته قابل ذکر دیگر که باید در هنگام خرید لباس های دوچرخه سواری در نظر بگیرید این است که قرار است چه زمانی از سال پوشیده شوند اگر شما در فصل زمستان دوچرخه سواری می کنید.

باید لباس هایی داشته باشید که در برابر سرما از شما محافظت کند. همچنین لباس مناسب دوچرخه سواری حرکت دست و پاهای شما را محدود نمی کند.اما به‌طورکلی در هر سبکی از دوچرخه‌سواری، چه برای ورزش، چه برای تردد در شهر و چه برای ماجراجویی باید حداقل‌هایی همچون عینک، دستکش و شورت مخصوص دوچرخه‌سواری را داشته باشید تا درگیر آسیب نشوید.

کلاه دوچرخه سواری سفید و مشکی

یک کلاه ایمنی مناسب تهیه کنید

کلاه ایمنی را به جرئت می‌توان مهم‌ترین بخش پوشاک و تجهیزات دوچرخه‌سواری دانست که البته با توجه به سبک، نوع رشته دوچرخه‌سواری، سایز و… متفاوت است. استفاده از این وسیله تا حدی ضروری است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران عدم استفاده از آن هنگام دوچرخه‌سواری کاری غیرقانونی محسوب می‌شود و ممکن است به جریمه ختم شود. توجه کنید کلاه انتخابی حتما باید سایز شما باشد در غیر این صورت استفاده از آن فایده‌ای ندارد و حتی ممکن است اذیت‌کننده هم باشد.

دستکش دوچرخه سواری

دستکش فراموش نشود

استفاده از دستکش هم یکی از الزامات دوچرخه‌سواری برای همه سبک‌هاست. زمین خوردن یک اتفاق طبیعی در دوچرخه‌سواری است اما اگر هنگام زمین خوردن دستکش و کلاه داشته باشید کمتر آسیب می‌بینید. معمولا در یک واکنش ناخودآگاه دست‌ها هنگام زمین خوردن جلوی صورت را می‌گیرد و اگر دستکش داشته باشید کمترین آسیب به دست‌هایتان وارد می‌شود. دستکش‌ها می‌توانند با توجه به سبک، آب و هوا و رشته با هم متفاوت باشند. مدل‌های زمستانی معمولا تمام انگشت و مدل‌های تابستانی نیم انگشت هستند.

کسانی که کف دست‌هایشان عرق می‌کند اگر دستکش نپوشند ممکن است فرمان دوچرخه زیر دستشان سر بخورد اما دستکش از بروز چنین اتفاقی جلوگیری می‌کند.

دوچرخه سوار با کلاه و عینک در حال دوچرخه سواری

عینک مخصوص از الزامات دوچرخه‌سواری حرفه‌ای است

اگر هنگام دوچرخه‌سواری از عینک مخصوص این ورزش نیز استفاده کنید، کار مفیدی انجام داده‌اید. این وسیله می‌تواند چشم های  شما را در مقابل ،وزش باد، ذرات ریز و درشت گرد و غبار، اشعه‌های مضر خورشید و… در امان نگه می‌دارد.همچنین باعث بهبود دید و کاهش خستگی چشم های دوچرخه سواران در مسیر و

جاده می شود. شاید با خودتان فکر کنید که عینک‌های دیگر رشته‌های ورزشی می‌تواند برای دوچرخه‌سواری هم مناسب باشد اما از آنجایی که عینک‌های دوچرخه‌سواری دارای امکانات مخصوص به خود هستند، بهتر است همان‌ها را تهیه کنید و سعی کنید حتما هم عینک اورجینال بخرید.به عنوان مثال عینک های دارای لنز پلاریزه گزینه ای ایده آل برای دوچرخه سواران هستند. این نوع عینک از چشم شما در برابر اشعه های فرابنفش به خوبی محافظت می کند.

کفش مخصوص دوچرخه‌سواری تهیه کنید

یکی دیگر از الزامات دوچرخه‌سواری، کفش مناسب است. معمولا کف کفش‌های مخصوص دوچرخه‌سواری یا یک پل فلزی یا یک پلاستیک فشرده نصب می‌شود. با این وسیله کفش هنگام رکاب زدن داخل پنجه رکاب قفل می‌شود و توان دوچرخه‌سوار را بالا می‌برد. در این حالت به جای اینکه دوچرخه‌سوار فقط رکاب را به سمت پایین فشار دهد، می‌توان آن را به‌صورت 360 درجه بچرخاند.

کفش‌های دوچرخه‌سواری برای هر سبکی به‌صورت جداگانه طراحی می‌شوند،بعصی از مدل‌های این کفش‌ها راحت، برخی عاج‌دار و برخی دیگر خشک هستند. مثلا کفش‌های سبک برای رشته‌های سرعتی مناسب هستند درحالی که معمولا دوچرخه‌سواران برای رشته‌های استقامتی کفش راحت را انتخاب می‌کنند.

کفش مخصوص دوچرخه سواری

تهیه شورت مخصوص فراموش نشود

تصور کنید دوچرخه سواری با شلوار جین و لباس های تنگ چقدر دشوار می شود. بنابراین اگر قرار  است به صورت حرفه‌ای دوچرخه‌سواری کنید، مورد دیگری که باید بخرید، شورت مخصوص دوچرخه‌سواری است. این شورت‌ها دارای یک پد مخصوص میان پاها و نشیمنگاه هستند که این پد آنتی باکتریال است و از عرق‌سوز شدن جلوگیری می‌کند. این پد در مدل‌های مردانه بزرگ‌تر و در مدل‌های زنانه کوچک‌تر است.

از این شورت‌ها می‌توان در تمام سبک‌ها و رشته‌های دوچرخه‌سواری استفاده کرد. باید بدانید که این شورت‌ها جایگزین شورت‌های عادی هستند و هنگام استفاده از آنها نباید شورت عادی بپوشید. شورت‌های دوچرخه‌سواری را می‌توانید در مدل‌های مختلفی در بازار پیدا کنید اگر در جاده دوچرخه‌سواری می‌کنید بهتر است از مدل دو بند استفاده نمایید و در غیر این صورت بهتر است مدل ‌های ساده را بخرید. همچنین برای فصل‌های سرد سال می‌توانید مدل‌های تا زیر زانو را تهیه کنید که کمی شما را گرم‌تر نگه دارد.

برای خرید پیراهن مخصوص به بازار بروید

مورد بعدی که تهیه آن برای یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای ضروری است، پیراهن دوچرخه‌سواری نام دارد. در پشت این پیراهن چند جیب برای نگهداری تغذیه وجود دارد که حتی ابزارهای سبک را هم در آن می‌توانید بگذارید و هرگاه نیاز داشتید، به سرعت به آنها دسترسی پیدا کنید. لباس مخصوص دوچرخه سواری باید منعطف و متناسب باشد. ممکن است این پیراهن براساس فصل سرما آستین کوتاه یا آستین بلند باشد بنابراین قد آستین را هم در نظر بگیرید پیراهن های آستین بلند برای فصل سرما و آستین های کوتاه تر برای تابستان راحت تر هستند. اما، به‌طورکلی بهتر است لباس‌هایی را انتخاب نمایید که منافذ مناسبی برای خشک نگه داشتن بدن داشته باشند،مثلا لباس هایی از جنس پلی استر می تواند رطوبت بدنتان را به خوبی حفظ کند.

لباس مناسب دوچرخه سواری  شهری

برای دوچرخه‌سواری در محیط شهری می‌توانید یک شلوار و تیشرت اسپرت بپوشید حالا جنس و نوع تیشرت می‌تواند براساس فصل متفاوت باشد. براساس میزان فعالیت حتی لباس‌های عادی نیز برای دوچرخه‌سواری شهری می‌تواند مناسب باشد. حتی می‌توانید لباس رسمی هم بپوشید و مسافت خانه تا سرکار را با دوچرخه طی کنید اما خب باید به مساله تعرق نیز بیاندیشید. جدا از این مساله سعی کنید در دوچرخه‌سواری شهری نیز از کلاه و دستکش و عینک نیز به دلایلی که بالاتر به آنها اشاره شد، استفاده کنید تا در طول انجام این ورزش امنیت بیشتری داشته باشید.

 

منبع:approvedcycling