برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهنمای انتخاب مناسب ترین سایز دوچرخه

خرید دوچرخه با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد؛ برای مسابقه، دوچرخه‌سواری جاده‌، دوچرخه‌سواری کوهستان، گردش و یا رفت و آمد معمولی.همچنین همه ما می دانیم که دوچرخه سواری بسیار بر سلامت جسم تاثیر دارد. با این حال، اولین قدم برای خرید دوچرخه این است که بدانید دقیقاً چه نوع دوچرخه‌ای برای شما مناسب‌تر است. انتخاب سایز مناسب دوچرخه بسیار مهم است، در واقع انتخاب نامناسب سایز دوچرخه می تواند دوچرخه سواری را برای شما به یک فعالیت خسته کننده تبدیل کند. پس برای آشنایی بیشتر با سبک های مختلف دوچرخه سواری شما میتوانید به مقاله  راهنمای جامع خرید دوچرخه مراجعه نمایید.

اگر به دنبال خرید دوچرخه نوجوان و بزرگسال (سن 14 سال به بالا) هستید، اطلاعات ارائه شده در این مقاله به شما در انتخاب بهترین سایز دوچرخه کمک خواهد کرد. در ویدیو زیر شما میتوانید براحتی سایز دوچرخه مناسب خود را انتخاب نمایید.

اطلاعات ارائه شده در این مقاله به شما در انتخاب مناسبترین سایز دوچرخه و خصوصا در سفارش و خرید آنلاین دوچرخه نیز کمک خواهد کرد.

1- تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز بدنه؟

در بازار ایران، دوچرخه‌ها عموما با سایز چرخ آنها معرفی می‌شوند. بنابراین، اگر فروشنده به شما گفت که سایز دوچرخه 26 یا 27.5 است، دارد به قطر خارجی چرخ آن اشاره می‌کند. منظور از قطر خارجی چرخ، قطر رینگ است. بیشتر دوچرخه‌های بزرگسال موجود در بازار دارای قطر چرخ 26، 27.5 یا 28 اینچ هستند اگرچه دوچرخه بزرگسال سایز 29 هم در بازار پیدا می‌شود. تفاوت سایز طوقه ها برای استفاده های مختلف و کاربردهای متفاوت و نوع سواری مشخص می شود. در ادامه، تصاویر سه سایز 26، 27.5 و 29 اینچ برای مقایسه بیشتر آورده شده است.

تعیین سایز دوچرخه بر مبنای قطر چرخ یا سایز تنه

اگرچه در ایران اندازه چرخ دوچرخه یک روش رایج برای مشخص نمودن سایز دوچرخه است، اما در عمل فاصله بین محل نشستن شما و پدال دوچرخه نقش اصلی در کیفیت و لذت سواری بازی می‌نماید. از این روست که کارشناسان عموما اندازه مرکز تا بالا (Center to Top) یا (C-T) را معیار انتخاب سایز دوچرخه براساس قد و فاق قرار می‌دهند. این اندازه در شکل زیر نشان داده شده است. با توجه به اهمیت این فاصله، به آن سایز فریم یا اندازه بدنه (Frame Size) هم گفته می‌شود.سایز دوچرخه

از لحاظ کاربردی، قطر چرخ تعیین کننده کاربرد و نوع استفاده از دوچرخه است. به طور مثال، دوچرخه های شهری و سایکل توریست دارای قطر چرخ 28 اینچ بوده ولی دوچرخه‌های کوهستان مسابقه‌ای 27.5 یا 29 اینچ می‌باشد. این در حالی است که سایز بدنه بر مبنای قد و سایر ویژگی‌های جسمانی دوچرخه سوار تعیین می‌شود. به طور مثال، دو نفر با قدهای 160 و 190 سانتی‌متر می‌توانند دوچرخه‌های سایکل توریست با قطر چرخ 28 اینچ انتخاب نماید. اما، با توجه به تفاوت قد میان این افراد، سایز بدنه انتخابی این دوچرخه‌های 28 اینچ بایستی متفاوت باشد.همچنین به نکات زیر در انتخاب سایز دوچرخه توجه کنید.

  • ارتفاع دوچرخه باید به صورتی باشد که فرد در هنگام نشستن بر دوچرخه بتواند زمین را با انگشتان خود لمس کند.
  • پاها و زانو نباید با چرخ جلو و فرمان دوچرخه در تماس باشد.
  • زین دوچرخه باید به صورتی تنظیم شود که زانو ها تقریبا صاف و فقط کمی خم باشد.

2- روش متداول تعیین سایز فریم

همانطور که گفته شد، سایز بدنه معیار استاندارد برای تعیین تناسب میان اندازه دوچرخه و قد شماست. روش متداول برای تعیین سایز بدنه (Frame Size) بر مبنای قد دوچرخه سوار است. حالا برای تعیین سایز مناسب خودتان، ابتدا قد خود را اندازه‌گیری نموده و سپس از جدول زیر برای تخمین زدن اندازه دوچرخه مناسب استفاده کنید.

قد دوچرخه سوار (سانتی متر)سایز فریم (اینچ)سایز فریم (سانتی متر)
۱۵۰-۱۶۵۱۴-۱۶۳۵-۴۱
۱۶۵-۱۷۵۱۶-۱۸۴۱-۴۶
۱۷۵-۱۸۵۱۸-۲۰۴۶-۵۱
۱۸۵-۱۹۵۱۹-۲۱۴۸-۵۳
بزرگتر از ۱۹۵۲۱-۲۲۵۳-۵۶

3- روش استاندارد تعیین اندازه دوچرخه

برای انتخاب دقیق‌تر سایز لازم است تا علاوه بر قد، کشیدگی دست ها و ارتفاع داخلی پای شما نیز در نظر گرفته شود. ارتفاع داخلی پاها به فاصله بین زیر بدن تا کف پا گفته می‌شود. شیوه‌ی اندازه‌گیری ارتفاع داخلی پا در شکل زیر آورده شده است.

روش استاندارد تعیین اندازه دوچرخه

در یک رویکرد استاندارد، هر دو پارامترهای ارتفاع داخلی پا و قد برای تعیین سایز دوچرخه مد نظر قرار می‌گیرد. در همین راستا، در ادامه جداول استاندارد تعیین سایز فریم دوچرخه بر مبنای قد و ارتفاع داخلی پا آورده شده است.

دوچرخه کوهستان

قد (سانتی متر)ارتفاع داخلی پا (سانتی متر)اندازه پیشنهادی فریم دوچرخه (اینچ)سایز فریم دوچرخه
کمتر از 165کمتر از 66کمتر از "15XS
163-17565-77"15-"17S
173-18275-85"17-"19M
180-19383-89"19-"21L
190-21087-94"21-"23XL

دوچرخه شهری

قد (سانتی متر)ارتفاع داخلی پا (سانتی متر)اندازه پیشنهادی فریم دوچرخه (اینچ)سایز فریم دوچرخه
کمتر از 165کمتر از 71کمتر از "16XS
164-17669-80"15-"17S
174-18674-83"17-"19M
184-19679-90"19-"21L
194-20681-93"21-"23XL

 

همچنین برای اندازه گیری سایز دوچرخه شهری می توانید فاصله ی فاق تا زمین را به سانتی متر اندازه بگیرید سپس عدد را در 0.658 ضرب کنید این عدد سایز مناسب دوچرخه شما است. اما اگر قصد خرید دوچرخه کوهستانی یا جاده ای را دارید ابتدا فاصله داخلی پاها را اندازه گیری کرده و عدد را در 0.7 و 0.66 ضرب نمایید عدد حاصل سایز دوچرخه شما است.

4- استفاده از سایت های محاسبه آنلاین

برای انتخاب دوچرخه با سایز مناسب و همچنین متناسب با نیازهای خود می‌توانید از سایت‌های محاسبه آنلاین سایز دوچرخه از جمله سایت‌های زیر کمک بگیرید. در این سایت‌ها پس از انتخاب نوع دوچرخه دلخواه خود( بچه‌گانه، شهری، جاده‌ای و یا کوهستانی)، قد خود را در لیست کشویی وارد نموده و دوچرخه مناسب برای شما نشان داده می‌شود. شما میتوانید سایز دوچرخه‌های برند مانند جاینت، اسکات، مریدا .. ، سایز عمومی انواع دوچرخه و  تعیین حرفه‌ای سایز دوچرخه را به صورت آنلاین محاسبه و تعیین نمایید.

در صورتی که قصد خرید دوچرخه‌های برند مانند دوچرخه اسپشالایزد (Specialized)، دوچرخه جاینت (GIANT)، دوچرخه لیو(Liv دوچرخه ترک (TRECK)، دوچرخه اسکات (SCOTT دوچرخه مریدا (MERIDA) و… خرید میکنید، جدول سایزبندی دوچرخه‌ برای هر مدل بر روی سایت سازنده موجود می‌باشد. بنابراین، کافی است به سایت سازنده اصلی مراجعه کرده و جدول سایز دوچرخه خود را دانلود کنید.

انتخاب سایز مناسب دوچرخه

5- مشاوره گرفتن از متخصصان دوچرخه و تست حضوری

در نهایت، انتخاب سایز دوچرخه نیازمند اندازه‌گیری دقیق المان‌های جسمی شما، نوع استفاده و زاویه‌بندی (Geometry) دوچرخه‌های موجود است. به یاد داشته باشید که بعد از انتخاب سایز دوچرخه حتما آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید با دوچرخه خود راحت هستید، در ابتدا مطالب هم گفتیم که انتخاب سایز اشتباه دوچرخه سواری را تبدیل به فعالیت آزار دهنده می کند به این دلیل که فرد با سوار شدن بر دوچرخه نامناسب احتمال آسیب رسیدن به کمر،پاها،گردن و حتی دست ها زیاد می شود از این روست که توصیه می‌کنیم در زمان خرید دوچرخه حتما با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.در همین راستا، شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید در این صورت نگرانی‌های شما برطرف شده و لذت واقعی دوچرخه‌سواری را تجربه خواهید کرد.