برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دوچرخه میکروالکترونیکی JackRabbit، انقلابی در سیستم حمل و نقل!

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص یکی از دوچرخه های برقی جدید که به گفته کارشناسان و طرفداران آن، می تواند سبب ایجاد یک انقلاب بزرگ در سیستم حمل و نقل شود، توضیحاتی را ارائه کنیم. شاید بار اولی که این دوچرخه را ببینید، ظاهر و مکانیسم ساختاری آن برایتان بسیار خنده دار باشد و همین موضوع سبب شود که به این دوچرخه با یک نگاه مضحک و مشابه با اسباب بازی های کودکان نگاه کنید. با این وجود هر قدر بیشتر در خصوص مکانیسم آن اطلاع پیدا کنید، متوجه می شوید که این دوچرخه نه تنها مضحک و خنده دار نیست، بلکه می تواند همان انقلابی که طرفدارانش انتظار دارند را ایجاد کند.

ویژگی های مربوط به دوچرخه میکرو الکترونیکی

در این مقاله باید بدانید که ویژگی های مختلف این دوچرخه را توضیح خواهیم داد و سعی می کنیم به ساده ترین روش ممکن آن را برای شما تشریح کرده و توضیح دهیم. به احتمال زیاد شما هم پس از دانستن این موارد، دید و نگرشتان نسبت به این دوچرخه تغییر پیدا خواهد کرد.

دوچرخه برقی jackrabbit

  • اسکوتر یا دوچرخه؟

اولین موضوعی که در خصوص دوچرخه جک ربیت جلب توجه می کند، مربوط به عدم وجود پدال در این دوچرخه می شود. به دلیل عدم وجود پدال در دوچرخه های jack rabbit این سوال برای افراد پیش می آید که چنین محصولی را جز دوچرخه ها به حساب بیاورند و یا آن را در راسته اسکوترها قرار دهند. با این وجود خود شرکت تولید کننده این دوچرخه ها، نام دوچرخه را بر روی این محصولات برقی و کوچک گذاشته و اهمیتی نمی دهد که دیگران آن را به چه نامی می شناسند.

  • رفع نواقص

در بسیاری از دوچرخه های برقی و یا حتی دوچرخه های معمولی، نواقصی دیده می شود که لازم است برطرف شوند تا مشتری و مصرف کننده بتواند به نحو احسن از آن استفاده کند. برخی از این نواقص و کم و کاستی ها را در ادامه همین قسمت بیان خواهیم کرد.

اولین مورد در خصوص لاستیک های 20 اینچی پهن تر در قسمت عقب دوچرخه است. این لاستیک های پهن تر می توانند کمبود تعلیق دوچرخه را جبران کنند و سبب کنترل بهتر دوچرخه شوند.

مورد بعدی در خصوص وجود یک چنگک سخت در قسمت جلو دوچرخه و همچنین دیسک ترمز در قسمت عقب این دوچرخه های برقی و الکترونیکی است که سبب می شود در مواقع لزوم بتوانید هرچه بهتر ترمز بگیرید.

وجود صندلی نرم دوچرخه و همچنین فرمان مخصوص برای این دوچرخه های برقی نیز سبب راحتی هرچه بیشتر افراد به خصوص در هنگام دوچرخه سواری های طولانی مدت می شود.

  • باتری دوچرخه

مورد بعدی در خصوص باتری دوچرخه است. باتری که شرکت سازنده این دوچرخه های میکروالکترونیکی برای آن ها در نظر گرفته است، یک باتری کوچک و قابل جابه جایی است که 158 وات-ساعت قدرت دارد. محل قرار دادن این باتری در یک قاب و در قسمت بالایی موتور توپی و دنده ای 300 واتی آن است که در چرخ عقب قرار گرفته است.

  • سرعت دوچرخه

مورد بعدی در خصوص میزان سریع بودن دوچرخه های jackrabbit  است. زمانی که پا را بر روی پدال گاز این دوچرخه ها تا انتها فشار می دهید و در واقع با نهایت سرعت حرکت می کنید، می توانید به سرعت 20 مایل در ساعت یا همان 32 کیلومتر در ساعت برسید. معمولا سرعت متوسط این دوچرخه که می توانید در طولانی مدت با آن حرکت کنید، حدود 12 مایل یا 20 کیلومتر در ساعت است.

نکته مهمی که در این مورد وجود دارد آن است که این میزان از سرعت برای دوچرخه های الکترونیکی سرعت آن چنان بالایی نیست، اما می توان گفت که این سرعت برای اسکوترهای برقی بسیار مناسب است و همین موضوع دلیلی شده است تا منتقدان بر روی این ایده که jack rabbit نوعی اسکوتر برقی است، بیشتر پافشاری کنند.

  • وزن کم

مورد بعدی در خصوص وزن کم این دوچرخه های میکروالکتریکی است. وزن کم این دوچرخه ها سبب می شود تا به سادگی بتوانید آن ها را جابجا کنید و در زمان دوچرخه سواری نیز نیاز به صرف نیرو و انرژی زیادی برای به حرکت درآوردن آن ها نداشته باشید. وزن کلی این دوچرخه ها چیزی حدود 24 پوند و یا حدود 11 کیلوگرم است.

  • قابلیت تا‌ کردن

مورد بعدی در خصوص وجود قابلیت تا کردن دوچرخه است. با وجود این قابلیت می توانید به سادگی دوچرخه خود را در مکان های مختلفی قرار دهید و نیاز به فضای زیادی برای نگهداری آن نداشته باشید. می توانید این دوچرخه ها را تا عرض 7 اینچ تا کنید و این مقدار بسیار قابل ملاحظه است. مورد بعدی نیز در خصوص آن است که می توانید در زمان عدم نیاز به دوچرخه، دسته های آن را جدا کرده و به طور کامل دوچرخه را به داخل هم جمع کنید که بسیار کوچک شود.

قابلیت تا کردن دوچرخه های برقی jack rabbit، ایده ای بود که به ذهن فردی به نام تام پیسکین رسید. تام پیسکین فردی بود که در UCSD به عنوان مربی فعالیت می کرد. او مشاهده می کرد که ورزشکارانش نمی توانند پارکینگ مناسبی برای دوچرخه های خود پیدا کنند، یا اگر در جایی دوچرخه خود را پارک می کردند معمولا دوچرخه ها بسیار دزدیده می شدند و…در چنین شرایطی بود که او ایده تا کردن این دوچرخه های برقی را مطرح کرد  و خوشبختانه نیز با استقبال روبرو شد.

  • لوازم یدکی

مورد بعدی که جز آپشن های این دوچرخه ها محسوب می شود، مربوط به لوازم و قطعات یدکی آن ها است. قیمت کلی این دوچرخه ها امروزه در ایالات متحده حدود 1199 یا همان 1200 دلار است و لوازم جانبی متعددی نیز همچون قفسه عقب، باتری های یدکی و مجموعه گلگیر نیز دارد. این لوازم یدکی سبب می شوند تا بتوانید از دوچرخه خود به شکل بهتری استفاده کنید.

دوچرخه برقی سبک

  • مناسب برای حمل و نقل داخل شهری

همان طور که گفته شد حد متوسط مسافتی که می توانید با یک بار شارژ کردن این دوچرخه های برقی بپیمایید، حدود 12 مایل یا همان 20 کیلومتر است. مسلما این موضوع نشان می دهد که این دوچرخه برای حمل و نقل های داخل شهری مناسب است، اما نمی توانید بدون داشتن منبع مناسب برق و شارژ برای آن، در مسافت های طولانی از آن استفاده کنید.

سخنان مدیر عامل شرکت تولید کننده jack rabbit

تا اینجا در خصوص مولفه ها و ویژگی های مربوط به دوچرخه های برقی صحبت کردیم. اما بهتر است سخنان مدیرعامل این شرکت را نیز در خصوص تولیداتی که دارد، بشنویم. “جیسون کنیگی” مدیر عامل شرکت jack rabbit فردی است که در خصوص میکرو دوچرخه های برقی توضیحاتی را ارائه می دهد. اولین موضوعی که این فرد مطرح می کند آن است که سعی می کند در خصوص غیر عادی بودن این دوچرخه های برقی توضیحاتی را بدهد.

او توضیحاتش را با بیان این موضوع شروع می کند که چندین سال قبل و زمانی که اسکوترهای برقی به بازار آمدند، تمام مردم با تمسخر به این محصولات و وسایل نقلیه برقی نگاه می کردند، اما امروزه در خیابان ها و در محل پارک دوچرخه ها در جلوی ساختمان ها حتما چندین مورد از آن ها را خواهیم دید. او همچنین در ادامه توضیح می دهد که صنعت اسکوترهای برقی امروزه در دنیا به صورت صنایع چندین میلیارد دلاری وجود دارند و بسیار نیز گسترش پیدا کرده اند.

مورد بعدی که توسط جیسون کنیگی مطرح شد، این بود که این دوچرخه صرفا به اندازه 24 پوند وزن دارد و می توانید آن را به سادگی تا کرده و در هر فضایی قرار دهید. این موضوع تا شدن دوچرخه و انعطاف پذیری آن نیز به نوعی است که به هیچ وجه کیفیت و قدرت دوچرخه را فدای این موضوع نمی کنند.

ساخته شدن دوچرخه های الکترونیکی میکرو jack rabbit از مواد اولیه موضوع بعدی بود که این فرد مورد تاکید قرار داد و صرفا اصرار داشت تا تمام دوچرخه های این شرکت از مواد اولیه بسیار با کیفیت و درجه یک تولید شده اند.

خریدن یک باتری یدکی 199 دلاری یا همان 200 دلاری می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مسافت های بسیار بیشتر و طولانی تری را طی کنید. مسلما این کار برای افرادی که راه بیشتری را هر روز طی می کنند و یا قصد دارند به خارج از شهر بروند، می تواند گزینه بسیار خوب و مناسبی باشد. نگران جا گرفتن باتری یدکی نباشید، زیرا در قسمت زیر صدنلی دوچرخه شما یه محفظه غلاف مانند برای قرار دادن این باتری یدکی وجود دارد.

داشتن چرخ های پهن 20 اینچی برای این دوچرخه سبب می شود که دوچرخه به راحتی تعادلش را در سرعت های بالا و یا جاده های ناهموار حفظ کند. مدیر عامل این شرکت نیز از اشاره به این موضوع غافل نشده و این موضوع را بیان می کند که این چرخ ها می توانند امنیت فرد را به خوبی تامین کنند.

جمع بندی

دوچرخه های میکرو الکترونیکی jack rabbit جز دوچرخه های برقی جدیدی هستند که به گفته بسیاری از افراد می توانند انقلاب بزرگی را در عرصه وسایل حمل و نقل ایجاد کنند. مسلما امروزه این دوچرخه ها دارای نواقص و کمبودهایی هستند که به مرور زمان برطرف خواهند شد.