برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

کاهش وزن با دوچرخه سواری

دوچرخه یکی از وسایل حمل و نقل است که برای حرکت از سوخت‌های فسیلی همچون بنزین استفاده نمی‌کند و به همین دلیل هم آن را دوست دار محیط زیست می‌دانند. جدا از این مساله، دوچرخه‌سواری نوعی ورزش محسوب می‌شود و حتی نوع برقی آن هم شما را به حرکت وا می‌دارد زیرا برای به حرکت درآوردن آن هم باید رکاب بزنید. به همین دلیل هم طبیعی است که انجام مداوم این ورزش، در کاهش وزن به استفاده کنندگان کمک کند. در این مطلب از مجله ایویتک قصد داریم همه چیز را درباره اینکه دوچرخه‌سواری چه کمکی به کاهش وزن می‌کند، بررسی کنیم. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

میزان کالری سوزاندن دوچرخه‌ سواری چقدر است؟

شما هر بار دوچرخه‌سواری می‌کنید، کالری زیادی می‌سوزانید. هرچقدر هم که بیشتر و سریع‌تر رکاب بزنید؛ میزان کالری سوزاندن‌تان بیشتر خواهد شد. در صورتی که سرعتتان بین 14 تا 16 کیلومتر باشد و دارای 90 کیلوگرم وزن باشید، در طول یک روز می‌توانید 1500 کالری بسوزانید. با همین دستورالعمل میزان سوزاندن کالری در یک ساعت حدود 800 تا است.

چگونه با دوچرخه‌سواری لاغر شویم؟

اگر وزنتان بیش از اندازه زیاد است، زمانی می‌توانید با دوچرخه‌سواری لاغر شوید که سرعت نسبتا بالایی داشته باشید و این ورزش را در طول هفته حداقل 3 بار و هر بار حداقل 2 ساعت انجام دهید. این ورزش برای کسانی که اضافه وزن دارند و با سرعت بیشتری می‌خواهند لاغر شوند، بسیار مناسب است. اما اگر برای لاغر شدن عجله ندارید و صرفا می‌خواهید وارد یک روتین درست شوید، بهتر است دوچرخه‌سواری را با سرعت کمتری آغاز نمایید تا به مرور زمان وزن کم کنید و ماهیچه‌هایتان تقویت شود. دوچرخه ثابت هم تاثیر زیادی روی لاغری خصوصا لاغر شدن شکم و پهلو خواهد شد.

دوچرخه سواری روی لاغری شکم چه تاثیری دارد؟

بسیاری از کسانی که شکم بزرگی دارند و وقتشان هم برای انجام دیگر کم است؛ برای لاغر کردن آن به سراغ دوچرخه‌سواری می‌روند. این ورزش علاوه بر اینکه برای لاغری مفید است، به ساخت ماهیچه‌ها هم کمک می‌کند و تاثیر عجیبی روی خوش اندام شدنتان خواهد داشت. برای اینکه با سرعت بیشتری لاغر شکم خود را لاغر، بهتر است در سربالایی‌ها با سرعت زیاد دوچرخه‌سواری کنید و این کار را به صورت یک روتین دائمی انجام دهید و بین آن وقفه نیاندازید. یعنی اگر قرار است هفته‌ای 3 بار دوچرخه‌سواری کنید، این کار را به صورت منظم انجام دهید.

دوچرخه سواری چگونه با قوی شدن ماهیچه‌ها کمک می کند؟

دوچرخه‌سواری می‌تواند بیشتر از راه رفتن و دویدن روی لاغر شدن و ماهیچه‌سازی کمک کند زیرا همزمان تمام عضلات خود را به حرکت در می‌آورید. هرچقدر که دوچرخه‌سواری را بیشتر تکرار و تمرین کنید، تاثیر بیشتری روی سفت شدن عضلاتتان خواهد داشت و مقاومت آنها را بیشتر می‌کند.

دوچرخه سواری چه فوایدی روی سلامت بدن دارد؟

دوچرخه‌سواری فقط برای لاغر کردن مفید نیست بلکه به جز آن تاثیرات زیاد دیگری روی سلامت بدن دارد. برخی از این تاثیرات به شرح زیر هستند:

کاهش استرس با دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری استرس و اضطراب را از بدن شما کم می‌کند. زمانی که شما در حال رکاب زدن هستید و تمام تمرکزتان روی یک چیز قرار می‌گیرد؛ از استرستان کم می‌شود. همچنین هنگامی که درحال رکاب زدن هستید، بدنتان دوپامین ترشح می‌کند و این مساله هم روی شادابی تاثیر زیادی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش دوچرخه‌سواری حدود 40 درصد روی کاهش استرس تاثیر دارد.

افزایش کشش بدن با دوچرخه سواری

یکی دیگر از تاثیرات خوبی که دوچرخه‌سواری روی سلامت بدن دارد، افزایش کشش و انعطاف بدن است. هنگامی که این ورزش را انجام می‌دهید، ماهیچه‌های پایین تنه بدن درگیر می‌شوند و در دراز مدت قدرتشان بیشتر خواهد شد. کشش عضلانی که با دوچرخه‌سواری ایجاد می‌شود هم عضلات را تقویت می‌کند، هم به افزایش تعادل کمک می‌نماید و هم باعث انعطاف‌پذیری هرچه بیشتر بدن می‌شود.

بهبود کیفیت خواب با دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری می‌تواند به بهبود کیفیت خواب نیز کمک کند که البته این مساله تاثیر مستقیم روی افزایش یا کاهش وزن هم دارد. یعنی اگر خواب شما با کیفیت نباشد تمام تلاشتان برای رسیدن به وزن ایده‌آل هدر خواهد رفت. همانطورکه گفته شد دوچرخه‌سواری استرس را کم می‌کند و باعث اکسیژن رسانی بیشتر به شما خواهد شد. نتیجه این امر را باید خواب با کیفیت‌تر دانست.

بیشتر بخوانید: بهترین دوچرخه برای افراد سنگین وزن 

بهبود عملکرد قلب با دوچرخه سواری

در نهایت دوچرخه‌سواری روی عملکرد قلب هم تاثیر مثبتی خواهد داشت. اگر در روز 20 دقیقه این ورزش را انجام دهید خودتان را از خطر ابتلا به بیماری قبلی تا 50 درصد حفظ خواهید کرد. البته برای رسیدن به این هدف باید به‌طور مداوم دوچرخه‌سواری را انجام دهید.

آیا دوچرخه سواری روی کاهش وزن تاثیر دارد؟

در این مقاله درباره تاثیرات دوچرخه‌سواری روی کاهش وزن و سلامت بدن صحبت کردیم. این ورزش هم یک کار مفرح و شادی آور است، هم به محیط زیست کمک می‌کند و هم شما را به سمت سلامتی بیشتر سوق می‌دهد. کسانی که فرصت کافی برای انجام ورزش‌های دیگر ندارند، می‌توانند رفت و آمدهایشان را با دوچرخه انجام دهند تا در حین اینکه به کارهایشان می‌رسند، این ورزش را هم انجام دهند و تاثیراتش را به زندگی خود وارد کنند. دوچرخه سواری مداوم (حداقل 3 روز در هفته) بهترین روش برای کاهش وزن، و ماهیچه‌سازی است. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد و یا اگر دوچرخه سواری به سلامت شما کمک کرده است؛ اطلاعات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.