برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

حداکثر سرعت دوچرخه برقی چقدر است؟

در این روزها که حرف از کاهش آلودگی‌ و راه‌های مقابله با آن بسیار بر سر زبان‌ها افتاده است، به طور قطع وسایل نقلیه یکی از عوامل مهم ایجاد آلودگی هستند. به همین دلیل وجود وسایلی که هم نیاز به حمل و نقل را برطرف کند و هم بی‌خطر برای محیط زیست باشد از احتیاجات روزمره‌ی بشریت شده است. اما به نظر شما اصلا همچین وسیله‌ای وجود دارد؟ یعنی وسیله‌ای وجود دارد که هم نیاز به حمل و نقل را برطرف کند و هم دوست‌دار طبیعت باشد؟ خبر خوب این است که پاسخ پرسش‌ فوق کاملا مثبت می‌باشد و این وسیله، دوچرخه‌‌ ی برقی نام دارد. این دوچرخه‌ها علاوه بر حل مشکلات زیست محیطی معمولا قیمت مناسبی هم دارند و دوست‌داران طبیعت می‌توانند آن‌ها را به راحتی تهیه کنند. البته بحثی که در این‌جا کمی استفاده از این دوچرخه ‌ها را برای مخاطب متزلزل می‌کند، موضوع سرعت آن‌‌ها است. اغلب خریداران این سوال را می‌پرسند که آیا یک دوچرخه می‌تواند معضل حمل و نقل سریع را برای من برطرف کند؟

آشنایی با دوچرخه‌ های برقی

دوچرخه‌های برقی نوع پیشرفته‌ای از دوچرخه‌ها می‌باشند که با وجود یک موتور الکتریکی از نوع موتور BLDC دوچرخه‌سوار را در رکاب زدن همیاری و یا حتی بی‌نیاز می‌کنند! این دوچرخه‌ها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند، در نوع ساده‌ی آن‌ها کمی و تنها کمی دوچرخه‌سوار راحتی بیشتری را در رکاب زدن تجربه می‌کند و در نوع پیشرفته‌ی آن‌ها عملا با یک موتور برقی روبه‌رو می‌شویم. البته در تقسیم‌بندی وسایل نقلیه، وسیله‌ای که با آن رکاب بزنیم را دوچرخه حساب می‌کنیم. تقریبا در بیشتر جاهای دنیا این دوچرخه‌ها وجود دارند، اما قوانینی که برای‌ آن‌ها وضع شده است به مراتب در هر نقطه‌ای از دنیا با مکانی دیگر متفاوت است. البته این موضوع تفاوت قوانین دوچرخه‌های برقی در بین مردم کشور‌های مختلف تا حدود زیادی پذیرفته شده است.

اولین دوچرخه‌های برقی سرعت‌های محدودی داشتند، اما دوچرخه‌های برقی امروزی که توسط شرکت دانش بنیان ایویتک تولید می‌شوند می‌توانند ۶۰ کیلومتر بر ساعت و حتی بیشتر سرعت بگیرند. موتور برقی شارژ شده می‌تواند بین ۲۰ کیلومتر تا ۶۰ کیلومتر را بپیماید که البته این مقدار با توجه به نوع جاده کم‌تر یا بیشتر می‌شود. دوچرخه‌های برقی ایویتک دارای ویژگی‌هایی از قبیل کروز کنترل، GPS، پیمایش ۴۰ کیلومتر بر ساعت، آفرود، چراغ جلو و عقب و صفحه نمایشگر ال سی دی دوچرخه برقی هستند. برای آشنایی بیبشتر با انواع مدل دوچرخه برقی به مقاله راهنمای جامع خرید دوچرخه برقی مراجعه نمایید.

سرعت دوچرخه‌ های برقی

سرعت دوچرخه برقیهمان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، سرعت دوچرخه‌های برقی از موضوعاتی است که خریداران را نسبت به خرید به شک می‌اندازد.‌ خبر خوب این است که می‌شود سرعت دوچرخه برقی را زیاد و به میزان دلخواه تنظیم کرد. حال در ادامه قبل از این که روش‌های زیاد کردن سرعت را به شما آموزش دهیم خوب است در ابتدا با سرعت این دوچرخه‌ها بیشتر آشنا شوید.

سرعت دوچرخه‌های برقی بستگی به کشور سازنده و همچنین برند سازنده‌ی آن‌ها دارد. هم اکنون دوچرخه‌ی برقی‌ای طراحی شده است که می‌تواند تا 60 کیلومتر بر ساعت را بپیماید. البته رفتن با این سرعت در خیابان‌های عمومی به دلیل مشکلات امنیتی اصلا توصیه نمی‌شود. البته برخی از نقاط دنیا برای استفاده از سرعت بالا یک سری مجوز‌هایی را گذاشته‌اند، که البته گرفتن این مجوز‌ها هم معمولا کار راحتی نیست. به طور کلی سرعت‌هایی که کشور‌های متفاوت با هم برای این دوچرخه‌ها مقرر کرده‌اند بین ۳۲ تا ۴۵ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. در ادامه روش‌هایی را بررسی می‌کنیم که با آن‌ها سرعت دوچرخه‌های برقی را می‌توان افزایش داد.

  • روش افزایش سرعت دوچرخه‌های برقی بدون دستکاری موتور

کم کردن بار روی دوچرخه

اولین راه حل برای افزایش سرعت دوچرخه، کاهش بار شما است. اگر با خود کوله‌های سنگین حمل می‌کنید شاید بهتر است این عادت قدیمی را کنار بگذارید. همچنین برای سلامتی خودتان و به تبع افزایش سرعت دوچرخه کاهش وزن داشته باشید.  اگر از اشخاصی هستید که به حمل وسایل اضافی در درون کیف خود عادت کرده‌اید از الان به بعد فقط کیف پول و گوشی و یا کلید‌های مهم را با خود به همراه ببرید. همچنین محفظه‌ی خرید را حتی‌الامکان خالی نگه دارید.

سرعت دوچرخه برقی

دومین راهکار بدون دستکاری موتور، حرکت به صورت نشسته می‌باشد. اگر به یاد داشته باشید در دوچرخه‌های سنتی برای سرعت بیشتر می‌توانستید ایستاده رکاب بزنید، اما این حرکت در نوع برقی اصلا توصیه نمی‌شود. در دوچرخه‌های برقی در واقع وقتی شما می‌نشینید، اجازه‌ی کارکرد با توان بیشتری را به موتور دوچرخه برقی می‌دهید.

شارژ کردن دوچرخه برقی

سومین راهکار شارژ باتری دوچرخه‌ها است. زمانی که این دوچرخه‌ها شارژشان کم می‌شود انرژی الکتریکی آن‌ها کاهش و به تبع آن دوچرخه نیز سرعت کم‌تری را به دوچرخه‌سوار ارائه می‌دهد. البته اگر شما با شارژ نیمه پر هم حرکت کنید هیچ آسیبی به دوچرخه برقی نمی‌رسانید، اما شارژ کامل در افزایش سرعت موثر خواهد بود. اگر قصد خرید یک دوچرخه‌ی خوب در این زمینه را دارید دوچرخه با برند ایویتک (EvTech) می تواند یک گزینه‌ی عالی برای خرید شما باشد.

باد تایر دوچرخه

راهکار بعدی تنظیمات باد چرخ‌های دوچرخه است. هنگامی که باد دوچرخه‌ها را میزان کردید، شما می‌توانید تا دو الی سه ماه از بابت تنظیمات چرخ‌ها خیالتان راحت باشد. البته توصیه می‌شود که هر هفته چک کردن باد را برای خطرات احتمالی در دستور کارتان قرار دهید. اگر مشکل چرخ دوچرخه‌ها با این کار تنظیم نشد کلا لاستیک‌ها را عوض کنید. البته قیمت این لاستیک‌ها معمولا گران است و خرید آن‌ها فقط در صورت وجود معضل اساسی مقرون به صرفه خواهد بود.

  • افزایش سرعت دوچرخه‌ها با یک موتور

یکی دیگر از راه‌های که می‌شود سرعت بالا را در سواری با دوچرخه برقی تجربه کرد، تغییر تنظیمات موتور قبلی و یا استفاده از یک موتور جدید در آن‌ها می‌باشد. البته کشور‌های مختلف به دلیل مشکلات احتمالی در پی افزایش سرعت دوچرخه‌ها به این طریق، این روش را بسیار محدود کرده‌اند. اما کارخانه‌های سازنده‌ی آن‌ها هیچ مشکلی با ساخت دوچرخه‌ی برقی سرعت بالا ندارند.

برای تعمیر و نگه داری دوچرخه برقی به مقاله زیر مراجعه کنید.

محدودیت‌های دوچرخه‌ ها ی برقی

کشور‌های مختلف برای  استفاده از دوچرخه‌های برقی کمی محدودیت گذاشته‌اند. مثلا برای استفاده از دوچرخه‌ی برقی با سرعت بیش از ۳۴ کیلومتر نیاز به گرفتن مجوز است. همچنین بعضی کشورها قوانینی را وضع کرده‌اند که برای ورود در سطح معابر نیازمند گرفتن گواهی نامه‌های خاص وجود دارد. از دیگر محدودیت‌های استفاده از این دوچرخه‌ها محدودیت سن است که برای نوجوانان زیر ۱۲ سال اصلا مناسب نیست. دوچرخه‌های برقی معمولا نیازی به قرارگیری پلاک برای خود ندارند. اما در کشور ایران محدودیت سرعت برای دوچرخه‌سواران وجود ندارد. در ضمن برای این دوچرخه‌ها نیازی به گرفتن گواهی نامه نیست.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد که شما به طور کامل با دوچرخه‌های برقی و سرعت آن‌ها آشنا شوید. اگر از کسانی هستید که می‌خواهید در حین تفریح از طبیعت زیبا هم لذت ببرید به ما پیشنهاد می‌کنیم از وب سایت ایویتک دوچرخه برقی مورد نظر خود را خریداری نمایید. به یاد داشته باشید دوچرخه برقی مبحث جذابی هست که حتی اگر قصد خرید آن‌ها را ندارید می‌توانید با خواندن مطالب جدید مجله تخصصی ایویتک و به روز از آن‌ها، لذت ببرید. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان تیم ایویتک تماس بگیرید.