برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

یک زن و یک مرد در حال دوچرخه سواری
evtech در دنیای دوچرخه

تفاوت دوچرخه مردانه و زنانه

برخی از برندهای دوچرخه‌سازی در طراحی مدل‌های دوچرخه مناسب برای زنان و مدل‌های مناسب مردان تفاوت‌هایی را در نظر می‌گیرند. این تفاوت‌ها باعث می‌شود که استفاده‌کننده از دوچرخه برای خانم‌ها یا آقایان راحت‌تر و دلپذیرتر باشد. البته اشاره به این نکته هم ضروری است که همه برندها مدل‌های مردانه و زنانه ندارند و فقط برندهای رده بالا و دوچرخه‌های گران‌قیمت به این تفاوت‌ها توجه ویژه می‌کنند. در ادامه به بررسی تفاوت‌های دوچرخه زنانه و مردانه در مجله ایویتک خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دوچرخه قدیمی

مختصری درباره تاریخچه دوچرخه

قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت‌های دوچرخه زنانه و مردانه برویم، شاید جالب باشد کمی درباره تاریخچه دوچرخه با شما صحبت کنیم. اولین بار در سال 1860 از واژه دوچرخه در کشور فرانسه استفاده شد. اما جالب است بدانید اولین نوع دوچرخه را حدود دو هزار و 300 سال پیش از میلاد مسیح ساختند و در کشورهای چین، مصر و هند از آن استفاده می‌کردند. تصویر این دوچرخه‌ها روی سنگ‌نوشته‌های به جا مانده از آن زمان حکاکی شده است.

واژه لاتین BICYCLE  از کلمه یونانی KYKLOS گرفته شده است. BI  یک کلمه پیشوند به معنای عدد دو و CYCLE به معنای دایره است. اولین فرد در تاریخ که روی یک دوچرخه چوبی سوار شده بود، سیوراک نام داشت و اهل فرانسه بود. دوچرخه‌های اولیه رکاب نداشتند و با کمک فشار پاها روی زمین حرکت می‌کردند. اما اولین دوچرخه پدالی را فردی به نام تام بارون فون، در سال 1818 در آلمان ساخت و یک زین کوچک هم برای نشستن روی آن قرار داد. مردم استقبال زیادی از این دوچرخه کردند به سرعت در همه جای جهان پخش شد. بعدها برای اینکه زنان زیادی از این وسیله نقلیه استفاده می‌کردند تفاوت‌هایی در مدل زنانه و مردانه ایجاد شد. مثلا میله وسط دوچرخه را کمی شیب‌دار درست کردند تا زنانی که دامن می‌پوشند بتوانند راحت‌تر دوچرخه‌سواری کنند.

تفاوت دوچرخه مردانه و زنانه در برندها

اگر قرار باشد که تفاوت بین دوچرخه‌های زنانه و مردانه را بررسی کنیم، باید به فاکتورهای مختلفی توجه نماییم. در ادامه برخی از این تفاوت‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سایز بدنه

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در دوچرخه‌های زنانه و مردانه به آن توجه کرد، سایز بدنه است. این ویژگی در همه برندها رعایت می‌شود، فرقی ندارد که دوچرخه‌ای که می‌خواهید بخرید گران‌قیمت باشد یا ارزان قیمت. از آنجایی که معمولا زنان بالاتنه کوتاه‌تری نسبت به مردان دارند؛ باید از دوچرخه‌هایی استفاده کننده که فاصله بین میله زین تا پیشانی که فرمان رویش قرار می‌گیرد؛ کمتر است.

میله بالایی دوچرخه‌های کلاسیک معمولا یک شیب رو به بالا دارند تا زنانی که دامن می‌پوشند بتوانند راحت‌تر دوچرخه استفاده کنند. اگرچه امروزه زنان کمتری هنگام دوچرخه‌سواری از دامن استفاده می‌کنند اما این حالت کلاسیک هنوز هم حفظ شده است. معمولا دوچرخه‌های زنانه در سایز XSساخته می‌شوند اما دوچرخه‌های مردانه کمتر از سایز S نیستند و بایستی در انتخاب سایز دوچرخه دقت کافی را داشته باشند.

دسته ترمز

در برخی از برندهای دوچرخه، در مدل‌های زنانه اهرم‌های ترمز را با فاصله کمتری از فرمان قرار می‌دهد تا دستان ظریف‌تر زنان در استفاده از آنها راحت باشد. البته در برخی از مدل‌ها هم می‌توانید اهرم‌های ترمز دوچرخه  را در هر فاصله که می‌خواهید تنظیم کنید و دیگر فرقی بین مدل زنانه و مردانه وجود ندارد.

زین و پایه صندلی

یک تفاوت دیگر در دوچرخه های زنانه و مردانه در زین است، زین در دوچرخه های زنانه عریض تر طراحی شده درحالی که زین دوچرخه های مردانه باریک است همچنین پایه صندلی یا همان زین دوچرخه زنانه کوتاه تر از پایه صندلی دوچرخه های مردانه می باشد.

عرض کم فرمان

معمولا زنان عرض شانه کمتری نسبت به مردان دارند، بنابراین در دوچرخه‌های زنانه عرض فرمان کمتر و ارتفاع فرمان بلندتر در نظر گرفته می‌شود. البته در ساخت دوچرخه‌های کوهستانی با توجه به اینکه فرمان صاف و بلندی دارند، معمولا این اصل رعایت نمی‌شود.

شناسایی قیمت های مختلف دوچرخه

 

بیشتر بخوانید: تفاوت دوچرخه برقی و موتور برقی

فاصله محور تا محور رکاب‌ها

تفاوت بعدی بین دوچرخه‌های زنانه و مردانه، فاصله محور تا محور رکاب‌ها است. از آنجایی که لگن زنان نسبت به مردان بزرگ است، فاصله بین پایشان هم بیشتر است بنابراین برای اینکه روی دوچرخه احساس راحتی کنند، باید فاصله بین محور رکاب‌ها بیشتر باشد.

البته معمولا برندهای مختلف این آپشن را رعایت نمی‌کنند و فقط در دوچرخه‌های گران‌قیمت رعایت می‌شود. اما شما می‌توان پس از خرید هر نوع دوچرخه‌ای از بایک فیتر بخواهید تا این فاصله را برایتان تنظیم کند.

فاصله طول بازوی طبق قامه

تفاوت بعدی که باید در این مقاله بدان اشاره شود فاصله طول بازوی طبق قامه است. بازوی طبق قامه در سایزهای مختلفی مانند 170، 172.5، 175 ساخته می‌شود و طبق قد دوچرخه‌سوار می‌توان آن را تغییر داد. مثلا در دوچرخه سایز کوچک (S)  از طبق قامه‌هایی با بازوی 170 استفاده می‌شود و در دوچرخه‌های سایز بزرگ (L) هم از طبق قامه‌هایی با بازوی 175 استفاده می‌کنند.

طبیعتا در دوچرخه‌های مدل زنانه باید از طبق قامه کوتاه‌تر استفاده کنند. نکته دیگری که معمولا در طراحی دوچرخه بانوان بدان توجه می‌شود، سینی‌های کوچک‌تری (چرخ دندۀ جلو) است تا زنان هنگام رکاب زدن فشار کمتری به پایشان وارد شود.

 

آیا زنان حتما باید از دوچرخه زنانه استفاده کنند؟

یقینا لازم نیست زنان حتما از دوچرخه زنانه استفاده نمایند، استخوان‌بندی هر نفر با دیگر متفاوت است و زنان از نظر قد و وزن شبیه به هم نیستند. بنابراین اگر با دوچرخه‌های مردانه مشکلی ندارید و احساس راحتی می‌کنید، لازم نیست هزینه بیشتری برای خرید یک دوچرخه زنانه بکنید. با این وجود، خرید یک دوچرخه که دقیقاً متناسب با آناتومی شما طراحی شده است در نهایت به شما کمک می‌کند تا سواری بهتری داشته باشید و لذت بیشتری را تجربه کنید.

آیا مردان می توانند از دوچرخه های زنانه استفاده کنند؟

در قسمت بالا گفتیم که زنان از نظر قدی و وزنی شبیه به هم نیستند پس این موضوع در مورد آقایان هم صدق می کند. بنابراین ممکن است مردانی با دوچرخه های زنانه راحت تر باشند. پس هیچ الزامی در استفاده از دوچرخه های مردانه برای مردان و یا دوچرخه های زنانه برای زنان وجود ندارد آنچه که مهم است راحت بودن افراد در هنگام دوچرخه سواری است.

کلام آخر

در این مطلب درباره تفاوت‌های دوچرخه‌های زنانه و مردانه با شما صحبت کردیم . اگرچه در صنعت دوچرخه‌سازی آنطور که باید به اینکه تفاوت‌ها توجه نشده است و فقط باید یا از یک برند گران‌قیمت خرید کنید و یا هزینه بیشتری بپردازید تا تفاوت‌هایی در دوچرخه خود ایجاد نمایید.

اما باز هم از قدیم‌الایام تا امروز به برخی از تفاوت‌های زنان و مردان در ساخت دوچرخه دقت شده است. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تفاوت دیگری در این دو مورد وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشده است؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. اگر هم به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد خرید و قیمت دوچرخه هستید و به دنبال دچرخه های جدیدتر از نوع برقی و شارژی آنها هستید می توانید با کارشناسان ایویتک تماس بگیرید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما داشته باشیم و بهترین تصمیم را در مورد خرید دوچرخه داشته باشید.