برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مولفه های مهم در خرید دوچرخه های برقی
evtech در دنیای دوچرخه

مولفه های مهم در خرید دوچرخه های برقی

این مقاله در خصوص چند مورد و مولفه در خصوص ارزان ترین دوچرخه های الکترونیکی است که قیمتی زیر 1200 دلار دارند و می توانید آن ها را از آمازون نیز خریداری کنید. اگر یک دوچرخه برقی بسیار خوب و با امکانات زیاد را خریداری کنید، باید منتظر هزینه های نگهداری و تعمیر و سرویس آن نیز باشید.

به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می دهیم تا اگر هم اکنون برای اولین بار است که قصد خرید دوچرخه های برقی را دارید، حتما سعی کنید یکی از ساده ترین و همچنین ارزان ترین این دوچرخه ها را امتحان کرده و سپس در صورتی که متوجه شدید که استفاده از این دوچرخه ها برای شما مناسب است، می توانید نسبت به خرید نمونه های گران تر آن اقدام کنید. در ادامه این مقاله سعی کرده ایم تا مولفه های مهمی که در هنگام خرید دوچرخه برقی باید مدنظر قرار دهید را بشناسید و سپس با توجه به آن ها نسبت به دوچرخه ای که انتخاب کرده اید، عمل نمایید. در این مقاله از مجله ایویتک با ماه همراه باشید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

چه نوع موتوری بهتر است؟

دوچرخه برقی نسبت به دوچرخه معمولی تفاوت هایی دارد اما مهم ترین تفاوتی که می توانیم از آن نام ببریم در خصوص وجود موتور در دوچرخه است. دو نوع موتور در دوچرخه های برقی وجود دارد. موتور اول با نام هاب توپی یا مستقیم و موتور دوم با نام هاب میانی شناخته می شود. اما از میان این دو بهترین الکتروموتور دوچرخه کدام است و کارایی کدامیک بهتر است؟

  • موتورهای میانی

موتورهای میانی می توانند نیرو را به صورت کامل مستقیم به خود زنجیر چرخ ها منتقل کنند. به همین دلیل است که این نیرو از زنجیرهای چرخ به تمام سیستم حرکتی و دنده ای دوچرخه منتقل می شود و می تواند سبب جلو رفتن دوچرخه ها گردد. معمولا موتورهای میانی از لحاظ مرکز ثقلی که دارند پیشرفته تر بوده و می توانند توزیع وزن و قابلیت کنترل گری بهتری را از خود نشان دهند.به دلیل همین ویژگی های بیان شده است که می توان گفت دوچرخه های برقی با موتور میانی می توانند برای حرکت در مسیرهای شیب دار و تپه ای بسیار مناسب تر باشند.

از جمله دیگر قابلیت هایی که دوچرخه های موتور میانی دارند مربوط به استفاده از سنسورهای اختصاصی گشتاوری است. معمولا این حسگرها و سنسورها با توجه به نیرویی که به پدال ها وارد می کنند می توانند قدرت موتور را نیز تنظیم کنند. مزیت بعدی موتورهای میانی استفاده شده در این دوچرخه ها مربوط به صدای بسیار پایین آن ها خواهد بود. موتورهای میانی دوچرخه های برقی بر روی چرخ های دوچرخه قرار نگرفته اند و همین موضوع سبب می شود که در صورت نیاز بتوانید به راحتی و به سادگی هر کدام از چرخ های دوچرخه را تعویض نمایید.

داشتن باتری با قابلیت بالاتر نیز یکی دیگر از مزیت های این نوع از موتورها است؛ مسلما وجود چنین باتری سبب می شود که دوچرخه بتواند هم مسافت بیشتری را طی کند و هم آن که در سراشیبی ها و سربالایی ها، عملکرد بهتری را از خودش نشان دهد. تمامی مزیت هایی که گفته شد، مسلما جز آپشن های دوچرخه هایی با این نوع از موتور می شود. هر چه آپشن های یک دوچرخه بالاتر رود، قیمت بیشتری را نیز باید بابت آن پرداخت کنید.

  • موتورهای دنده توپی یا هاب

دومین نوع موتورهایی که بر روی دوچرخه های برقی استفاده می شوند مربوط به موتورهای دنده توپی و یا هاب هستند. موتورهای دنده توپی در حقیقت دارای دنده های داخلی اضافی می باشند و همین دنده های اضافی می توانند در زمان حرکت، گشتاوری بیشتری را برای دوچرخه ایجاد کنند. همین گشتاوری بیشتر سبب می شود که این دوچرخه ها نیز برای حرکت در مسیرهای شیب دار مشکلی نداشته باشند.

یکی از مزیت های مهمی که دوچرخه های برقی با موتور هاب دارند در این خصوص است که شما می توانید در هنگام عدم نیاز به موتور برقی دوچرخه، به سادگی و بدون آن که چرخ ها و سیستم حرکتی به موتور متصل باشند، حرکت کنید و از این بابت هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. یک نکته بسیار مهم این است که موتورهای دنده توپی گزینه مناسبی برای حرکت با سرعت بالا نیستند و اگر قصد این کار را دارید باید اتصال موتور را قطع کرده و شروع به رکاب زدن کنید. یکی دیگر از معایبی که موتورهای دنده توپی دارند این است که میزان استفاده آن ها از باتری ها بیشتر است و همین موضوع سبب می شود که باتری دوچرخه بسیار سریعتر خالی شود. اما با تمام این موارد باید گفت که موتورهای دنده توپی نسبت به مدل های دیگر بسیار رایج هستند.

  • نحوه قرار گیری بطری آب روی دوچرخه

مولفه مهم بعدی که باید در هنگام خرید و انتخاب یک دوچرخه و به خصوص یک دوچرخه برقی در نظر داشته باشید، این موضوع است که بطری آب خود را قرار است در کجا قرار دهید. معمولا در هندسه ای که برای طراحی بدنه دوچرخه ها استفاده می شود، این موضوع وجود دارد که نمی توان به راحتی جایی را برای قرار دادن بطری آب در نظر گرفت. در حقیقت به دلیل اضافه شدن موتور و همچنین باتری در این دوچرخه ها دیگر فضایی برای قرار دادن بطری آب وجود ندارد.

استفاده از یک قمقمه آب برای دوچرخه می تواند مشکل شما را حل کند. صرفا در هنگام خرید این نگهدارنده ها توجه کنید که سایز و ابعاد آن با سایز و ابعاد دوچرخه برقی شما هماهنگ باشد. این موضوع می تواند در دوچرخه سواری شما بسیار تاثیر بگذارد و دیگر نگرانی از بابت جای بطری آب خود نداشته باشید.

میزان کالری قابل سوزاندن با دوچرخه های برقی چقدر است؟

مورد و مولفه بعدی که می تواند برای بیش از 80 درصد خریداران و مصرف کنندگان این نوع از دوچرخه ها اهمیت داشته باشد مربوط به این موضوع است که چه میزان کالری را می توانید با این دوچرخه ها بسوزانید. برخی از افراد اعتقاد دارند که دوچرخه های برقی می توانند بر روی مصرف کالری ما در هنگام دوچرخه سواری تاثیر منفی داشته باشند. آیا این موضوع صحت دارد؟ مسلما نمی توانیم به صورت کاملا واضح و دقیق بگوییم که دوچرخه های برقی این موضوع را به وجود می آورند. بلکه لازم است به این موضوع نیز توجه کنیم که دوچرخه های برقی می توانند گزینه های بسیار خوبی برای کالری سوزی باشند. در واقع وجود موتور و…صرفا برای شتاب گرفتن و همچنین کمک به شما در هنگام حرکت در مسیرهای ناهموار، شیب دار و…است. در صورتی که نوع موتور دوچرخه  شما قابل تنظیم باشد، می توانید اتصال موتور را قطع کرده و یک دوچرخه معمولی داشته باشید. در این صورت میزان مصرف کالری شما نیز بیشتر خواهد شد.

  • محل نگهداری دوچرخه برقی

مورد بعدی در خصوص محل نگهداری از دوچرخه های برقی است. ابتدا و پیش از آن که بخواهید دوچرخه برقی مورد نظر خود را خریداری کنید، باید بدانید که آیا محل مناسبی برای نگهداری از آن در اختیار دارید یا خیر.

 دوچرخه های برقی نسبت به دوچرخه های معمولی وزن بیشتری دارند و نمی توانید آن ها را به سادگی دوچرخه های معمولی تکان دهید. این موضوع به علاوه اینکه نمی توانید دوچرخه های برقی را در معرض باد و باران قرار دهید، سبب می شود که نیاز به یک محل نگهداری خاص برای آن ها داشته باشید. این محل نگهداری خاص می توانید در پارکینگ، زیر یک سقف مسقف و…باشد.

سایز و ابعاد دوچرخه برقی

مورد بعدی که باید به طور حتم به آن توجه کنید این است که سایز و ابعاد دوچرخه برقی که خریداری می کنید را نیز با خودتان مورد سنجش قرار دهید. در صورتی که وزن بالایی دارد و یا قدتان بلند است، بهتر است دوچرخه هایی با ابعاد بزرگ تر را تهیه کنید. این موضوع در زمان خرید دوچرخه های برقی برای کودکان بیشتر اهمیت پیدا می کند. در صورتی که دوچرخه برقی خریداری شده برای کودک و یا نوجوان با فیزیک بدنی او تناسب نداشته باشد می تواند سبب بروز مشکلاتی در ستون فقرات و همچنین کنترل دوچرخه توسط او شود که نتایج و عواقب زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

انواع باتری دوچرخه برقی

در دوچرخه های برقی از باتری برای تامین ولتاژ قسمت های الکتریکی دوچرخه استفاده می شود این باتری ها قابل شارژ بوده که با سرعتی بین 25 تا 32 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند البته سرعت حرکت در هر یک از دوچرخه های برقی متفاوت خواهد بود.در دوچرخه های برقی معمولا از باتری نیکل متال هیدرید،نیکل کادمیوم و لیتیوم یون استفاده می شود در بخش بعدی به توضیح مختصری از این سه مدل باتری می پردازیم.

  • باتری نیکل متال هیدرید؛این باتری قابل شارژ انرژی زیادی اتلاف می کند و به دلیل آزاد کردن ولتاژ گرمای زیادی را هم تولید می کند که این امر موجب می شود شارژدهی این باتری کمتر باشد.
  •   باتری نیکل کادمیوم؛این مدل از باتری قدرت بالا و سرب اسید قوی  دارد، مدت زمان شارژدهی کم و جریان خروجی بالا از مزایای باتری نیکل کادمیوم است.
  •  باتری لیتیوم یون؛ این باتری بسیار سبک با طول عمر بیشتر و اغلب نیازی به تعمیر هم ندارد. یکی از معایب این مدل باتری حساس به دما وشرایط محیطی است البته باتری لیتیوم یون در نسل های قبل دستگاه های شارژی بسیار پر کاربرد بودند هرچند که هنوز هم در دوچرخه های برقی استفاده می شوند.

یک نکته ساده و مهم برای طول عمر بیشتر باتری دوچرخه های برقی که بد نیست بدانید این است که ابتدا می بایست در زمان اتمام شارژ سریعا به شارژ متصل کنید و نکته همین است که در صورت نداشتن شارژ نباید مدت زمان زیادی بدون شارژ باقی بماند.

میزان نگهداری باتری در دوچرخه های برقی

باتری دوچرخه های برقی مختلف دارای توان های متفاوتی برای نگهداری شارژ هستند. مسلما این باتری ها می توانند به میزان های مختلفی دوچرخه و موتور ان را شارژ نگه دارند. در صورتی که روزانه ناچار هستید تا مسافت طولانی را طی کنید و نیاز دارید تا موتور دوچرخه شما به مقدار بیشتری شارژ باقی بماند، می توانید در هنگام خرید دوچرخه این موضوع را حتما به فروشنده گوشزد نمایید.

جمع بندی

مطالب و موارد عنوان شده در خصوص مولفه های مهم در خرید دوچرخه های برقی یا الکترونیکی را بهتر است حتما به خاطر داشته باشید. این موضوعات می توانند به شما کمک کنند تا شما هرچه ساده تر و بهتر بتوانید دوچرخه ای که مدنظر دارید را پیدا کرده و خریداری نمایید. در هنگام خرید نیز حتما به مولفه های مختلف توجه کنید و سعی کنید در این زمینه آینده نگری کافی داشته باشید زیرا دوچرخه های برقی قطعا وسایل نقلیه آینده هستند و می توانید شما جز پیشگامانی باشید که در این حوزه قدم برمیدارید.