برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دلایل خرید دوچرخه برقی
evtech در دنیای دوچرخه

با 10 مورد از مزایای دوچرخه برقی آشنا شوید

همانطور که ممکن است تاکنون بارها و بارها این موضوع را شنیده باشید، دوچرخه های برقی در واقع جرقه ای برای ساخت دنیای نوین و بزرگ هستند که تقریبا هیچ شباهتی به دنیای امروزی ما نخواهد داشت.

از زمانی که اولین مدل دوچرخه در جهان ساخته شد، تا به امروز که دوچرخه های برقی و شارژی توسط سازندگان وارد بازارها شده است توانسته تحولات بسیار زیادی را پست سر گذارد و طرفداران بسیاری را نیز پیدا کرده است. این دوچرخه ها مزیت ها و قابلیت های بسیاری دارند که می تواند برای سلامت افراد و همچنین ساخت یک حمل و نقل پایدار و سالم کمک کند. اما بعد از این که اولین مدل های دوچرخه ای برقی وارد کشور ما شد و یا توسط سازندگان ایرانی ساخته شد چندین دلیل برای خرید این وسیله نقلیه پاک وجود داشته است. سوال اینجاست که چرا افراد بایستی برای خرید دوچرخه های برقی ترغیب شوند و آز آنها استفاده کنند.

ما در این مقاله قصد داریم مهم ترین دلایل را برای خرید دوچرخه برقی برشماریم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

 

1- شتاب و سرعت بیشتر

با خواندن همین تیتر مسلما متوجه چند مورد  از مزایای دوچرخه برقی شده اید، این نوع از دوچرخه ها نه تنها می توانند مزایای یک دوچرخه معمولی را داشته باشند، بلکه می توانند سرعت و شتاب بیشتری را نیز برای شما فراهم نمایند. این سرعت و شتاب بیشتر در اثر وجود موتور و باتری در این دوچرخه ها است.دوچرخه های برقی تقریبا با سرعتی بین 32 تا 45 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند در مقابل دوچرخه های معمولی می توانند در حدود 16 تا 24 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشند پس بدیهی است که دوچرخه های الکترونیکی برای رفت و آمد کارآمد تر از دوچرخه های معمولی هستند.

همچنین در خصوص طی کردن مسافت های بیشتر، باید گفت که گاهی اوقات افراد نمی توانند به صورت روزانه و مداوم یک مسافت طولانی را رکاب بزنند، این موضوع سبب می شود که آن ها علاقه ای به استفاده از دوچرخه نشان ندهند؛ دوچرخه های برقی این موضوع را برطرف کرده اند بدون در نظر گرفتن وزن شما  به شما کمک می کنند تا به دلیل داشتن موتور و باتری، بتوانید مسافت های بیشتری را طی کنید.

2- ترغیب به استفاده بیشتر 

به طور کلی و به شکل متوسط می توانیم در مورد انواع دوچرخه این شکلی بگوییم که دوچرخه های برقی نسبت به دیگر دوچرخه ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. این موضوع نیز نه تنها صرفا بر اساس مشاهدات، بلکه بر اساس تحقیقات زیادی مشخص شده است. دوچرخه های معمولی به طور میانگین در طول یک سال 25 بار مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت می توان گفت که چیزی حدود 46 درصد از این دوچرخه ها فقط یک الی دو بار در هفته استفاده می شوند.

این موضوع در مقایسه با 30 درصد از افرادی است که دوچرخه های برقی دارند و حداقل یک بار در روز از دوچرخه خود استفاده می کنند. چیزی حدود 81 درصد از افرادی که این دوچرخه های جدید را خریداری کرده اند نیز معمولا یک بار در هفته از آن استفاده می نمایند. اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از این موضوع داشته باشیم می توانیم بگوییم که دوچرخه سوارانی که دوچرخه های برقی دارند، به طور متوسط 2 برابر بیشتر از دوچرخه سوارانی که دوچرخه های معمولی سوار می شوند، آمار دوچرخه سواری را ثبت می کنند.

3- سلامت و تناسب اندام 

مزیت مهم بعدی دوچرخه های برقی مربوط به کمک به تناسب اندام است که با استفاده از این دوچرخه ها می توانید به دست آورید. معمولا و با توجه به موردی که در قسمت قبل اعلام شد، می دانیم که دوچرخه های برقی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین ساده است اگر بگوییم که دوچرخه های برقی را بیشتر سوار می شوید، بیشتر رکاب می زنید و مسلما سریعتر می توانید به یک تناسب اندام مناسب با دوچرخه سواری برسید.به علاوه به لطف دوچرخه های برقی  شما دیگر با رکاب زدن بیشتر انرژی زیادی صرف نمی کنید در نتیحه دمای بدنتان متعادل می شود، کمتر عرق می کنید و کمتر خسته می شوید.

شاید با خودتان فکر کنید این دوچرخه ها به دلیل داشتن موتور الکتریکی سبب تنبلی شما می شوند، اما به هیچ وجه اینطور نیست، زیرا الکتروموتور دوچرخه برقی صرفا می تواند به شما کمک کند تا کمی ساده تر بتوانید جاده های ناهموار و شیب دار را طی کنید و یا آن که بتوانید مسافت های طولانی تر را بپیمایید. در واقع، دوچرخه برقی شما را تشویق به استفاده روزانه و پدال زدن مداوم می کند.

هر قدر تناسب اندام شما بیشتر باشد و بیشتر بتوانید ورزش کنید، قلب، ریه ها و همچنین فشار خون شما نیز در وضعیت بهتری قرار خواهند گرفت. این موضوع می تواند خبر بسیار خوبی برای سلامتی شما، کاهش کلسترول خون شما، کاهش میزان استرس شما و…باشد.

یکی از نکاتی که معمولا سبب می شود افراد کمی به سمت استفاده از دوچرخه سواری برای تناسب اندام بروند این است که آن ها فکر می کنند به دلیل سن و یا برخی از مسائل و مشکلات جسمی نمی توانند از دوچرخه ها استفاده کنند و یا حتی در شهرها و مناطقی زندگی می کنند که دارای سراشیبی و سربالایی های زیادی است. این موضوع باعث می شود که فکر استفاده از دوچرخه را از ذهن خود بیرون کنند؛ اما دوچرخه های برقی به دلیل داشتن موتور و باتری می توانند تا حد زیادی این مسائل و موضوعات را برطرف سازند.

4-صرفه جویی در هزینه ها

این روزها هزینه های زندگی انسان بسیار افزایش پیدا کرده است و مسلما اگر راهی برای کاهش دادن هرقدر هم کم در خصوص این هزینه ها وجود داشته باشد، می تواند برای ما بسیار مفید باشد. دوچرخه های برقی یکی از روش هایی هستند که می توانند هزینه های ما را تا حد قابل توجهی در زندگی روزمره کاهش دهند.

قیمت خرید یک دوچرخه برقی و هزینه نگهداری آن با قیمت خرید و هزینه نگهداری و تعمیرات یک دوچرخه معمولی برابری می کند، این در حالی است که استفاده از دوچرخه های برقی به نسبت دوچرخه های معمولی می تواند بسیار جذاب تر و بهتر باشد.

از سوی دیگر تصور کنید که روزانه باید مسافت مشخصی را تا محل کار و یا دانشگاه و مدرسه خود طی کنید. در صورتی که بخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید باید هزینه های تعمیر و نگهداری، پارکینگ، بیمه و خرید خود ماشین را در نظر بگیرید که می تواند بسیار زیاد باشد. اگر بخواهید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید نیز لازم است تا هزینه زیادی را بپردازید. همچنین می‌توانید برای مقایسه خرید خودرو یا دوچرخه برقی به مطلب دوچرخه برقی یا اتومبیل سر بزنید.

این در حالی است که استفاده از دوچرخه های برقی می تواند بسیار مناسب باشد و به شما کمک کند تا در عین آن که هزینه کمتری را پرداخت می کنید، به موقع نیز در محل کار و یا دانشگاه خود حاضر شوید.

دوچرخه برقی جایگزین مناسب دیگر وسایل نقلیه عمومی

 

بیشتر بخوانید: دوچرخه مناسب بانوان کدام است ؟

5-جایگزین مناسب دیگر وسایل نقلیه عمومی

از دیگر مزایای دوچرخه برقی این است که می توانید آن ها را با وسایل نقلیه شخصی و عمومی جایگزین کنید. اولا آن که اگر بخواهید از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنید لازم است تا تمام هزینه های مربوط به نگهداری از خودرو، تعمیر و همچنین خرید خود وسیله نقلیه را بپردازید و البته ترافیک سنگین شهرها را تحمل کنید. در صورتی که قصد دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید نیز ممکن است درگیر شلوغی و ازدحام جمعیت شوید. این موضوعات سبب می شوند تا اگر راه سومی برای جابه جایی های داخل شهری وجود داشته باشد، عاقلانه تر باشد که به سمت آن ها بروید.

استفاده کردن از وسایل نقلیه شخصی همچون ماشین و موتور نیاز به داشتن گواهینامه دارد؛ اما این موضوع در خصوص دوچرخه های برقی صدق نمی کند. در حقیقت در دوچرخه های برقی شما نیازی ندارید تا بخواهید به دنبال اخذ گواهینامه بروید و این موضوع می تواند یکی دیگر از مزیت های استفاده از دوچرخه برقی باشد.

دوچرخه های برقی دارای موتور هستند و این موضوع باعث می شود که در طول مدت دوچرخه سواری بتوانید کمتر پدال و رکاب زده و کمتر عرق کنید. این مورد یکی از مزیت های دوچرخه های برقی نسبت به دوچرخه های معمولی است. وجود موتور و باتری در این دوچرخه ها حتی سبب می شود که پس از یک روز خسته کننده دیگر نیازی به رکاب زدن نداشته باشید تا به خانه برسید.

6-ایمنی

مزیت مهم بعدی دوچرخه های برقی مربوط به ایمنی آن ها می شود. در این قسمت ایمنی این دوچرخه ها را از جهت و زاویه دیگری بررسی می کنیم. آیا تا به حال به تصادفات دوچرخه سواران با دیگر وسایل نقلیه توجه کرده اید؟

 اکثر تصادفاتی که برای دوچرخه سواران رخ می دهد در جاده ها و در تقاطع هایی همچون چهار راه ها و دور برگردان ها است. این موضوع غالبا به این دلیل است که دوچرخه سواران چند ثانیه نیاز دارند تا پس از ترمز گرفتن بتوانند به شتاب قبلی برسند و از منطقه خطر دور شوند و یا آن که چند ثانیه زمان لازم است تا ترمز دوچرخه  عمل کرده و آن را متوقف کنند.

این موضوع در حالی است که وجود موتور در دوچرخه های برقی می تواند بسیار کمک کننده باشد و باعث شود تا هم ترمزگیری و هم شتاب گیری خوبی را در دوچرخه های برقی مشاهده کنید. مورد بعدی نیز آن است که در سر پیچ ها تمایل بیشتری به کاهش سرعت خواهید داشت. کاهش دادن این سرعت و بالا بردن آن می تواند برای دوچرخه های معمولی بسیار مشکل باشد. در حالی که در دوچرخه های برقی چنین مشکلی وجود ندارد و به سادگی می توانید این کار را انجام دهید.

مورد بعدی نیز در خصوص داشتن سرعت همسو با دیگر خودروها است. زمانی که در جاده های خارج شهری و یا در خیابان های بزرگ داخل شهری حرکت می کنید، اگر سوار دوچرخه های معمولی باشید، مسلما سرعت پایین تری نسبت به دیگر خودروها خواهید داشت.

این موضوع سبب می شود که تمامی خودروها بخواهند از شما سبقت بگیرند و این موضوع می تواند خطر تصادفات را بسیار بالا ببرد. این موضوع در صورتی است که دوچرخه های برقی معمولا سرعتی هم تراز با سرعت دیگر خودروها را به شما می دهند و این مشکل و خطر تا حد بسیار زیادی برطرف می شود.

7-مناسب برای حرکت در جاده های شیبدار

جاده های شیبدار می توانند شیب سربالایی و سرپایینی داشته باشند که دوچرخه سواری در هر دو حالت می تواند سخت باشد. این موضوع با ظهور دوچرخه های برقی تا حد بسیار زیادی حل شده است زیرا این دوچرخه ها می توانند گزینه بسیار خوبی برای حرکت در سربالایی ها و سرازیری ها باشند.

وجود موتور و باتری در دوچرخه های برقی است که سبب می شود که استفاده از آن ها در مسیرهای شیب دار همچون جاده های کوهستانی بسیار مناسب شود.

8-مناسب برای حرکت در جهت مخالف باد

زمانی که باد شدید شروع به وزیدن می کند، حتی خودروهای در حال حرکت نیز نمی توانند با حداکثر شتاب و سرعت خود حرکت کنند و در جاده های برون شهری در صورتی که نسبت به این موضوع توجه کافی نداشته باشید، متوجه می شوید که امکان چپ کردن خودرو نیز وجود دارد.

این موضوع برای دوچرخه سواران می تواند بسیار محسوس تر باشد و حتی با وزش بادهایی با شدت متوسط نیز شاید نتوانند به خوبی دوچرخه سواری کنند. اما دوچرخه های برقی نسبت به دوچرخه های معمولی قدرت بیشتری دارند و این قدرت بنا به دلیل استفاده از موتور در آن ها است.

9-کمک در اکتشاف جهان

دوچرخه های الکترونیکی یا همان دوچرخه های برقی وسیله‌ی جذابی برای سفر و جهانگردی هستند. این دوچرخه ها می توانند سرعت بیشتری داشته باشند، لاستیک های پهن تری دارند و همچنین می توانید قفسه ها و نگهدارنده اب را بر روی آن ها نیز نصب کنید. تمامی ویژگی های این دوچرخه ها در کنار هم سبب می شوند تا سوار شدن به این دوچرخه ها نه تنها ساده تر باشد، بلکه حتی قابلت کنترل آن ها نیز بیشتر باشد و بتوانید به مکان های بیشتری با استفاده از این دوچرخه ها سفر کنید.

10-سواری سرگرم کننده

مورد بعدی در خصوص سواری سرگرم کننده ای است که با استفاده از این دوچرخه ها خواهید داشت. مسلما زمانی که از رکاب زدن خسته شوید و دیگر توان ادامه نداشته باشید، می توانید از موتور برقی استفاده کرده و همچنان که به مسیر خود ادامه می دهید، از مناظر اطراف نیز لذت ببرید و کمی خستگی خود را برطرف سازید.

جمع بندی

در خصوص مزیت دوچرخه برقی  در این مقاله ده مورد از مهم ترین های آن ها را بیان کردیم . مسلما نه تنها دوچرخه های برقی، بلکه تمام محصولات و مصنوعات ساخته دست بشر می توانند بدین شکل باشند.بنابراین اگر می خواهید مسافت های طولانی را با دوچرخه طی کنید یا سریع تر حرکت کنید دوچرخه های برقی می تواند دوچرخه مناسبی برای خرید باشد.پس در صورتی که با مطالعه مقاله بالا و اطلاع از خصوصیات این نوع از دوچرخه ها، نسبت به خرید آن ها علاقه مند شده اید، بهتر است بدانید که این دوچرخه ها می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند تا تجربه ای متفاوت از دوچرخه سواری را داشته باشید. نکته دیگر این است که دوچرخه های برقی در بازار ایران هم توسط سازندگان ایرانی و با برندهای مختلف وجود دارد. یکی از این برندها که در بازار کشور ما بسیار شناخته شده است شیائومی بوده که می توانید برای خرید دوچرخه برقی شیائومی با کارشناسان ایویتک تماس بگیرید.