برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

رونمایی یاماها از طراحی جدید یک موتورسیکلت برقی، دوچرخه برقی و اسکوترهای مدرن
evtech در دنیای دوچرخه

رونمایی Yamaha از طراحی جدید محصولات مدرن

چندی پیش شرکت Yamaha طی یک مراسم مخصوص از طراحی یک موتورسیکلت جدید خبر داد که دارای ظاهری جدید و نوین نیز بود. البته رونمایی از موتورسیکلت تنها بخش این مراسم نبود، بلکه از یک دوچرخه الکترونیکی و انواع اسکوترهای جدید نیز رونمایی شد.

بسیاری از افراد از قبل خبر داشتند که یاماها قصد یک رونمایی بزرگ از کمپین جدیدش تحت عنوان “SWITCH ON” را دارد و همچنین با این هدف این کار را می کند تا خودروی الکترونیکی اش را به همگان نشان دهد؛ اما آن چیزی که در نهایت سبب تعجب و شوکه شدن افراد بسیاری شده بود، آن بود که تعداد وسایل نقلیه الکترونیکی که رونمایی شدند، بسیار بیشتر از حد تصور افراد بود.

در واقع آن چه که روی صحنه رفته بود، 6 خودروی جدید برقی و همچنین 2 عدد چرخ برقی بود. البته آن چیزی که مشخص بود این بود که یاماها بر تعهد خودش به خودروهای الکتریکی سبک از دوچرخه های برقی گرفته تا اسکوترهای برقی کلاس 50 سی سی و 150 سی سی، همچنان پایبند است. بسیاری از افراد و منتقدانی که در این کمپین شرکت کرده بودند، اعتقاد داشتند که رادیکالی ترین و نوسانی ترین ستاره نمایش این کمپین در واقع دوچرخه ای به نام یاماها B01 بود.

  • دوچرخه B01

دوچرخه برقی Yamaha b01

در این قسمت بهتر است کمی با این مدل از دوچرخه آشنا شویم تا بتوانیم هرچه بهتر و بیشتر در خصوص آن تحقیق و بررسی نماییم. دوچرخه B01 دارای قاب خرپایی چشم نواز و در عین حال ظریف و زیبایی است که لاستیک های بزرگ خیابانی دارد. این دوچرخه دارای یک موتور برقی نیز می باشد که به میانه پیشرانه پدالی آن متصل گردیده و سبب حرکت هرچه ساده تر و راحت تر شما می شود.

یکی از نکات مهمی که در خصوص این دوچرخه مطرح می شود، مربوط به آن است که این دوچرخه برقی می تواند تداعی گر دوچرخه های الکترونیکی دیگری همچون Fantic Issimo باشد. همین موضوع سبب شد تا گروهی از منتقدان به این فکر بیفتند که ایسیمو که حاصل تلاش های برند دیگری است را به تازگی در نمایشگاه موتر سیکلت میلان دیده اند. این موضوع دو نتیجه در پی داشت. گروهی از افراد به این موضوع فکر کردند که ممکن است تولید B01 در واقع یک کپی برداری از ایده ایسیمو باشد و گروهی دیگر نیز این موضوع را در نظر گرفتند که B01 در حال همکاری با ایسیمو می باشد.

با توجه به شواهد مختلفی که وجود دارد، به نظر می رسد که ایده گروه دوم منطقی تر بوده و یاماها در حال شراکت و همکاری با شرکت فنتیک می باشد. به همین دلیل است که ایسیمو مسیر خود را توانسته است به صحنه کمپین نمایشی یاماها پیدا کند.

حال آن چیزی که مطرح می شود این است که فرقی ندارد نام این دوچرخه جدید و مدرن طراحی شده چیست، حتی تفاوتی هم نمی کند که کدام یک از این شرکت ها آن را طراحی کرده اند. آن چیزی که در نهایت می تواند مهم باشد و سبب ایجاد جذابیت کار شود آن است که دوچرخه مورد نظر ما می تواند تقریبا بسیاری از طرح های دوچرخه های بازیافتی قدیمی را که در طول سال های گذشته دیده ایم، به چالشی بزرگ و قوی دعوت کند.

سرعت حرکتی این مدل از دوچرخه های و موتورهای برقی چیزی در حدود 45 کیلومتر در ساعت و یا همان 28 مایل در ساعت می شود. این سرعت سبب شده است تا محصولات یاماها به یکی از سریع ترین وسایل نقلیه برقی در همان رده در اروپا تبدیل شوند. یکی از نمونه های مشابهی که می توانیم برای این دوچرخه نام ببریم، دوچرخه برقی کلاس 3 در ایالات متحده آمریکا است.

به این جمله “اریک دی سینز”، ریاست یاماها موتور، خوب دقت کنید: “آینده زودتر از آن چیزی محقق خواهد شد که فکرش را می کردید. تولید انبوه این مدل از وسایل نقلیه ظرف یک سال و از سال 2023 کلید خواهد خورد.”

این جملات شاید در ابتلا مشابه لاف زنی و تبلیغات به حساب بیایند، اما خوشبختانه ماجرا این طور نیست و یاماها واقعا قصد دارد تا یکی از پیشروان این صنعت باشد که در زمینه مدرن سازی کره زمین قرار است گام بردارد.

موضوع بعدی که در خصوص دوچرخه های برقی B01 می توانیم عنوان کنیم، مربوط به نوع موتور و باتری ان ها می شود. هنوز به طور دقیق و کامل مشخص نشده است که یاماها قصد دارد از چه موتور و چه نوع باتری برای این محصول جدیدش استفاده کند.

همین موضوع سبب می شود تا به سادگی نتوانیم مدت شارژ نگه داشتن باتری دوچرخه برقی، میزان برد حرکتی آن، نهایت سرعتی که می تواند طی کند و حتی گشتاوری آن را متوجه شویم. متاسفانه برای درک بهتر این موضوع صرفا نیاز است تا اندکی صبر کرده و منتظر خبرهای خود یاماها بمانیم.

در این بین همان طور که گفته شد، دوچرخه های برقی فنتیک ایسیمو شباهت زیادی به دوچرخه های B01 دارند. خوشبختانه در مورد ایسیمو اطلاعاتی در دست داریم که می تواند موضوع را کمی برای ما شفاف تر و واضح تر کند. در این مدل ها از موتور بافنگ M500 استفاده شده است که در اصل برای نسخه درون شهری قرار است مورد استفاده قرار گیرد.

یک باتری 630 واتی چیزی است که روی این دوچرخه برقی نصب شده است و می تواند تا چندین ساعت دوچرخه شما شارژ  را نگه دارد. موتور بافنگ به کار رفته در دوچرخه های ایسیمو، نمونه ای از یک شرند چینی است.

 این در حالی است که احتمال دارد تا یاماها قصد استفاده از یک موتور چینی را نداشته باشد و ترجیح دهد تا از موتورهای ساخت شرکت خودش استفاده کند. باز هم لازم به ذکر است که این مطالب صرفا حدسیاتی هستند که کارشناسان دارند، زیرا یاماها هنوز هیچگونه اطلاعات دقیق و درستی را درباره دوچرخه های برقی B01 بیان نکرده است.

  • دوچرخه های برقی کوهستان

همیشه وقتی نام دوچرخه های برقی را می شنویم، صرفا انتظار داریم که دوچرخه الکترونیکی مدنظر ما بر روی یک مسیر مستقیم با سرعت بسیار آهسته ای حرکت کند. این موضوع شاید کمی خنده دار باشد، اما متاسفانه ایده بسیاری از مردم از دوچرخه های برقی دقیقا همین است. با این وجود، شرکت یاماها در این کمپین و نمایشی که راه اندازی کرد، دوچرخه های برقی را برای شن، خیابان و کوهستان نیز معرفی نمود.

به طور کلی 3 نوع دوچرخه برقی برای این جاده ها و مکان ها معرفی شد که مسلما دارای شباهت هایی با یکدیگر بودند و در عین حال تفاوت هایی نیز داشتند.

دوچرخه شن یا دوچرخه صحرایی یاماها با نام Wabash RT و دوچرخه های مسافرتی این شرکت با نام Yamaha CrossCore RC شناخته می شوند. هر دو مدل دوچرخه در ایالات متحده آمریکا رونمایی شدند و افرادی که در این رونمایی حاضر بودند، توانستند به خوبی شاهد تمام جزئیات به کار رفته در این دوچرخه ها نیز باشند.

هر دو مدل دوچرخه از یک باتری 500 واتی و یک موتور 500 واتی درایو وسط استفاده می کنند که سبب بهبود کارایی و عملکرد آن ها می شود.

اما دوچرخه سوم چه بود؟ دوچرخه سوم یک دوچرخه کوهستانی برقی با سیستم تعلیق کامل اختصاصی بود که گویا خودش را در نوعی سیستم دیجیتالی استتار و مخفی کرده است.

موتور و دوچرخه های برقی یاماها

جمع بندی

به طور کلی در خصوص مدل های دوچرخه های برقی شرکت یاماها که در آن رونمایی به مشتریان و کارشناسان معرفی شد، صحبت کردیم. فراموش نکنید که هر کدام از این دوچرخه ها می توانند برای یک مکان و یک نوع جاده مناسب باشند. با روندی که مشاهده می کنیم و با ابتکاری که یاماها در تولید دوچرخه های برقی برای کوهستان و صحرا به خرج داد، حتما متوجه شده اید که آینده جدید بسیار سریع تر از آنچه که فکرش را بکنید در راه است و همین موضوع می تواند سبب شود که مدرن سازی جامعه، حذف خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می کنند و…بسیار سریع تر انجام شود.

در ویدیو زیر شما میتوانید محصولات رویداد SWITCH ON را ملاحظه نمایید.