برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

لذت دوچرخه سواری در فصل زمستان

چنانچه شما از علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری هستید ولی در فصل زیبای زمستان به دلیل سردی هوا، بارندگی باران و برف دوچرخه عادی یا دوچرخه برقی خود را کنار می¬گذارید، شاید شما یکی از بهترین فصل‌های سال را برای دوچرخه‌سواری از دست بدهید. با در نظر گرفتن نکات این مقاله شما می‌توانید، پیش از فرارسیدن این فصل زیبا و پاک، دوچرخه برقی دوست داشتنی خود را برای این فصل مهیا نمایید و از دوچرخه برقی خود در فصل زمستان نیز همانند سایر فصول دیگر استفاده نمایید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم نکات کلی برای مهیاسازی دوچرخه برقی خود در فصل زمستان را که در این مقاله بیان شده است به کار ببندید تا بتوانید لذت دوچرخه‌سواری هیجان انگیز را در فصل زمستان نیز تجربه نمایید.

1-باتری دوچرخه

باتری دوچرخه برقی یکی از حساس‌ترین قسمت‌های دوچرخه برقی است که در ایام سرد و برفی سال نیاز به توجه دارد. هرگز باتری دوچرخه برقی خود را در هوای سرد بیرون فراموش نکنید. هنگامی که باتری دوچرخه برقی خود را در هوای سرد بیرون که معمولا دمای هوا بین 10-5 درجه سلیسیوس است، فراموش می‌کنید دیگر باتری شما بخوبی گذشته کار نخواهد کرد. بنابراین همیشه باتری را به همراه خودتان به داخل منزل بیاوردید و آن را گرم نگه دارید. زیرا این کار منجر به بهترین عملکرد باتری خواهد شد. صرف نظر از نگهداری دوچرخه در دمای اتاق، باید به دمای اتاق و تعییرات آن توجه داشته باشید و تلاش کنید باتری را در بین دمای 15درجه سانتی گراد تا 20 نگهداری کنید. تأکید می¬گردد که باتری دوچرخه جدا گردد و در مکانی نگهداری شود که دمای باتری را در حالت ایده‌ال نگه می‌دارد. هر زمان باتری خود را شارژ می‌نمایید مطمئن شوید که در دمای اتاق، باتری را شارژ می‌نمایید. در هر دمایی زیر این دما و یا زیر این دمای انجماد، خطر خراب شدن سلول‌های داخلی باتری وجود دارد. بنابراین باتری را در دمای مطلوب شارژ نمایید. در فصل سرد شما باید بیشتر مراقب باتری دوچرخه برقی خود و سطح شارژ آن باشید. اگر باتری شما مدتی در هوای سرد بیرون بوده است اجازه دهید باتری کمی گرم شود و سپس شارژ نمایید و چنانچه با کمک یک وسیله برقی مانند هیتر، فرآیند گرم کردن باتری را می خواهید سریع انجام دهید ممکن است این کار به عمر باتری دوچرخه برقی شما آسیب برساند. بنابراین سعی کنید هرگز باتری دوچرخه برقی خود را که مدت زمان طولای در محیط بیرون بوده است و دمای باتری در حدود 10 درجه سانتی گراد است یا زیر نقطه انجماد است را شارژ ننمایید .شارژ نمودن باتری در دمای پایین به مرور زمان منجر به کاهش کیفیت عملکرد باتری دوچرخه برقی شما می‌گردد و باعث می‌شود مانند گذشته پر بازده نباشد و توان خروجی‌ای کمتر از گذشته خواهند داشت.

2-شستشو و نظافت دوچرخه

دوچرخه¬سواری در فصل زمستان به این معنی است که دوچرخه شما سریعتر نسبت به سایر فصول، به دلیل بارندگی نیاز به شستشو و تظافت دارد. بنابراین دوچرخه خود را بعد از هر بار سواری تمیز کنید و تمیز نگه دارید. در فصل زمستان ذرات گل و لای ممکن است به قسمت¬های مختلف دوچرخه شما برسد و موجب زنگ¬زدگی دوچرخه شما شود. بنابراین به محض رسیدن به محل مناسب، دوچرخه برقی دوست داشتنی خود را تمیز نمایید. در محل‌هایی که رنگ قطعات آهنی بکار رفته است سعی کنید از اسپری‌های ضد زنگ استفاده کنید و آن را به قسمت‌های مختلف پره‌های چرخ‌های دوچرخه خود بزنید. این کار باعث می‌شود بر روی دوچرخه برقی شما رسوبات نمکی ایجاد نگردد. توجه نمایید اجزای الکتریکی دوچرخه برقی خود را از این اسپری دور نگه دارید و دوچرخه برقی خود را همواره چک کنید و در صورت مشاهده اثری از زنگ و رسوبات، از اسپری ضد زنگ استفاده نمایید.

3-لاستیک دوچرخه

لاستیک دوچرخه

خطر سرخوردن و افتادن در حین دوچرخه¬سواری در فصل زمستان بسیار بالا است. با این وجود روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تعادل خود را در هنگام دوچرخه¬سواری در هنگام بارندگی حفظ نمایید. لاستیک¬های دوچرخه برقی خود را مناسب برای این فصل انتخاب کنید. سعی کنید از لاستیک‌های آج‌دار استفاده کنید. این لاستیک¬ها دارای قلاب‌های خوبی هستند که برای حرکت در میان برف بسیار مناسب هستند. آج‌های لاستیک باعث ایجاد کشش در شرایط بد برفی بر روی جاده می‌شوند. مهمتر از انتخاب آج لاستیک، اعمال فشار مناسب بر روی لاستیک است. بهتر است در صورت امکان فشار را بر قسمت انتهای دوچرخه وارد کنید چرا که شما می‌خواهید لاستیک به اطراف بپیچد و بر روی سطوح یخ زده حرکت نمایید. علاوه بر این لاستیک‌های پهن‌تر و حجیم‌تر کمک می‌نماید تا از خطر سرخوردن جلوگیری نمایید. همچنین می‌توانید مقداری از هوای لاستیک‌های خود را خارج کنید تا کشش و اصطکاک بیشتری بر روی سطح جاده ایجاد کنید.

4-گلگیرهای دوچرخه

گلگیر دوچرخه

گلگیرها شاه کلید دوچرخه‌سواری در زمستان است. گلگیرها باید کاملا اندازه لاستیک‌ها و تایرهای دوچرخه باشد اما باید توجه داشت که آنها نیز می¬توانند در هوای برفی دچار گرفتگی شوند. گلگیرهایی که بتوانند کل چرخ را در هنگام بارندگی پوشش دهند، بسیار عالی است ولی هنگامی که یخ می‌زنند شما را دچار دردسر می‌کند. به همین دلیل بهتر است از یک گیره گلگیر استفاده کرد تا به راحتی بتوان آنان را از چرخ دوچرخه جدا و تمیز نمایید. تلاش نمایید حتمن برای تایر عقبی دوچرخه گلگیر آماده کنید چرا که در برف سنگین مناسب‌تر است.

5-چراغ‌های دوچرخه

چراغ دوچرخه

چراغ های دوچرخه را تنظیم نمایید. هر دو چراغ جلو و عقب برای دوچرخه سواری در روزهای کوتاه زمستان لازم و ضروری است. در روزهای تاریک چراغ‌های جلو و عقب کمک می‌نماید تا شما بهتر ببینید و دیگران نیز شما را بهتر ببینند. سعی کنید چراغ‌هایی انتخاب کنید که دارای روشنایی از مرتبه 150 لومن یا بیشتر باشد. چنانچه اغلب در مکان‌هایی دوچرخه‌سواری می‌کنید که به نور کافی دسترسی دارید چراغ‌هایی با روشنایی 60 تا 150 لومن مناسب است. شما می‌توانید چراغ‌های ساده ولی پرتوان برای جلو و عقب دوچرخه خود تهیه نمایید و یا از چراغ‌هایی پیشرفته تر مانندSECA دارای 1800 لومن روشنایی استفاده نمایید. زمانی که این چراغ را اضافه می‌نمایید می‌توانید با خیال راحت و امنییت، دوچرخه سواری نمایید. باید به این نکته توجه داشت که هوای سرد زمستان شرایط سختی برای باتری ایجاد می‌نماید، بنابراین همیشه باتری یدک یا چراغ اضافی همراه داشته باشید. اگر از دوچرخه برقی استفاده می‌کنید؛ به این نکته توجه داشته باشید که چراغ‌های دوچرخه شما می‌تواند در شرایط بد آب و هوایی و افت دما، باتری را با سرعت بیشتری تخلیه نمایند. بنابراین با نصب چراغ روشنایی بر روی کوله پشتی و یا کلاه می‌توانید از سریع تخلیه شدن باتری خود در طول مسیرتان جلوگیری نمایید.

6-ترمزهای دوچرخه

ترمزهای دوچرخه خود را کنترل نمایید. لقمه یا لنت ترمز دوچرخه‌ی خود را حتما پیش از فصل سرد بازدید کرده و در صورت لزوم تعویض نمایید. مطمئن شوید که بین کفش‌ها و رکاب‌های دوچرخه اتصال مناسب ایجاد می‌شود چرا که این کار موجب می‌شود مکان پاهای شما ثابت باشد. توجه داشته باشید داشتن یک ترمز سریع و قوی و محکم برای دوچرخه سواری در فصل زمستان لازم و ضروری است. به علاوه، در صورتی که روی زمین شن یا نمک برای آب کردن یخ‌ها پاشیده شده است، در ترمزگیری دقت کنید تا زمین نخورید.

7-روغن‌کاری دوچرخه

روغن کاری دوچرخه

روغن کاری مداوم دوچرخه نقش بسیار مهمی را در حفظ عملکرد دوچرخه در شرایط بد آب و هوا ایفا می‌کند. حداقل یکبار در هر ماه زنجیر و دنده‌های دوچرخه خود را روغن‌کاری کنید تا از زنگ‌زدگی زنجیر و خوردگی آن جلوگیری نمایید. در شرایط آب و هوایی برفی و بارانی سعی کنید زنجیر دوچرخه را روغن کاری نمایید تا زنجیر به راحتی و نرمی حرکت نماید. باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که ذرات ریز برف و نمک می-تواند موجب کاهش عمر زنجیر و دنده‌ها شوند. از این رو روغن کاری بیشتر زنجیر مانع رسیدن آسیب به زنجیر دوچرخه شما نیز خواهد شد.

امید است با بکارگیری نکات فوق در فصل زمستان لذت دوچرخه سواری را به گونه‌ای متفاوت تجربه کنید. متخصصان ما همواره در کنار شما علاقه‌مندان آماده ارائه خدمات برای آماده‌سازی دوچرخه‌های برقی شما می‌باشند.