برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

با انواع دوچرخه و بهترین آنها آشنا شوید

انتخاب دوچرخه در ظاهر فرآیندی ساده به نظر می‌رسد. با این وجود وقتی برای خرید به فروشگاه‌های اینترنتی یا مغازه‌های فروش دوچرخه مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که انواع مختلفی از دوچرخه‌ها در بازار موجود هستند که هر کدام برای کاربری‌ خاصی طراحی شده‌اند. حال سوال کلیدی که باید پاسخ دهید این است که از میان مدل‌های موجود، کدام نوع دوچرخه متناسب با اهداف و نیازهای شما طراحی شده است؟ دوچرخه معمولی یا دوچرخه برقی؟ و اینکه چطور دوچرخه مناسبی برای خود را انتخاب کنید؟ در این مقاله از مجله ایویتک قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و به معرفی انواع دوچرخه بپردازیم.

انتخاب و خرید دوچرخه

 انتخاب بهترین و مناسب‌ترین دوچرخه برای شما به این بستگی دارد که چه کاربردهایی از آن انتظار داشته باشید. به بیان دیگر، تصمیم با شماست که با دوچرخه به درون شهر و در مسیرهای آسفالت حرکت کنید، یا به دنبال طی ‌کردن مسیرهای هیجان انگیز کوهستانی باشید و یا دوچرخه‌ای برای جاده‌های طولانی تهیه کنید. با این وجود، دوچرخه‌ای که تهیه می‌کنید (فارغ از کیفیت و کاربرد آن) بایستی متناسب با نیازها و انتظارات شما طراحی شده باشد، تا بتوانید سواری لذت بخش و مفرحی را تجربه کنید. در همین راستا، انتخاب دوچرخه تا حد زیادی به هدف شما از دوچرخه سواری (رفتن به سرِکار، مسابقه، تفریح در کوهستان و…)، سلیقه شما، مسافتی که میخواهید برانید، نوع جاده‌ای که قصد حرکت در آن دارید و حتی قدرت بدنی شما بستگی دارد. برای همین لازم است پیش از خرید دوچرخه، به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • هدف اصلی شما از خرید دوچرخه چیست؟ (ورزش، دوچرخه سواری تفریحی، جابه‌جایی روزانه، مسابقه، مسافرت، دوچرخه سواری در کوهستان و…)
  • دوچرخه را معمولا در چه جاده‌هایی استفاده می‌کنید؟ (مسیرهای آسفالت شهری، کوهستان، جاده‌های بین شهری، مسیرهای شیب‌دار، جاده‌های ساحلی یا برفی یا…)
  • روزانه چه مسافتی را با دوچرخه طی می‌کنید؟ آیا هدف شما از خرید دوچرخه طی کردن مسافتی طولانی است یا از آن در آخر هفته‌ها و به صورت تفریحی استفاده می‌کنید؟
  • آیا به دنبال دوچرخه‌ای سریع هستید؟ یا می‌خواهید دوچرخه خود را جاده‌های دشوار برانید؟  یا راحتی موقع دوچرخه سواری برای شما اهمیت دارد؟
  • چه میزان حاضرید برای دوچرخه خود هزینه کنید؟
  • سایر ویژگی‌های مورد انتظار شما از دوچرخه چیست؟ (چراغ عقب و جلو، آیینه، داشتن ترکبند یا سبد حمل بار و…)

پس از پاسخ به سوالات بالا، بایستی کمی بیشتر در مورد هر نوع از دوچرخه موجود در بازار اطلاعات کسب کنید و مزایا و معایب آن‌ها را بدانید. به عنوان مثال لاستیک‌های باریک برای افزایش سرعت دوچرخه طراحی شده‌اند. تایرهای با پهنای متوسط سواری نرم‌تر برای مسیرهای ناهموار را به شما ارائه می‌دهند. دوچرخه با فریم (بدنه یا تنه)‌ آلومینیومی سبک و قابل حمل است، در حالی که فریم فولادی محکم و بادوام است. به علاوه، به فروشگاه‌های دوچرخه سر بزنید و با متخصصان دوچرخه مشورت کنید. نیازهای خود را بیان کنید و از متخصصان بخواهید دوچرخه‌ای مناسب با نیازتان به شما معرفی کنند. در این میان یادتان باشد ما تولید کننده دوچرخه هستیم. بنابراین همواره می‌توانید با کارشناسان دوچرخه برقی ایویتک تماس گرفته و در مورد دوچرخه مناسب با نیازتان مشورت بگیرید.

انواع دوچرخه 

همانطور که پیش‌تر گفته شد، انواع مختلفی از دوچرخه در بازار وجود دارد. هر نوع از دوچرخه برای پاسخگویی به طیف مشخصی از نیاز دوچرخه‌سواران طراحی شده است و مزایای مختلفی دارند. بنابراین، پس از آنکه با پاسخگویی به سوالات بالا تصویر روشنی از نیازهای خود پیدا کردید، باید نوعی از دوچرخه را تهیه کنید که متناسب با نیاز شما طراحی شده باشد. در همین راستا، در ادامه، انواع رایج دوچرخه‌های موجود در بازار و ویژگی‌های آنها را معرفی می‌کنیم.

دوچرخه شهری و جاده ای

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوچرخه برقی شیائومی

1- دوچرخه جاده‌ای؛ بهترین انتخاب برای راندن سریع در جاده

دوچرخه‌ی جاده‌ای یا Road Bike همانطور که از اسمش پیداست، برای راندن با بیشترین سرعت ممکن در سطح جاده‌های آسفالت طراحی شده است. فریم این نوع دوچرخه وزن کمی دارد و تایرهای باریک برای آن در نظر گرفته شده است تا دستیابی به بالاترین سرعت با صرف کمترین انرژی ممکن شود. دسته فرمان این دوچرخه‌ها عموماً دارای حلقه‌ای به سمت پایین است که امکان قرارگیری در موقعیت مکانی و ایرودینامیکی کارآمدی را به راننده می‌دهد.

این دوچرخه به خاطر استقامت مناسبی که در تماس با زمین از خود نشان می‌دهد، امکان سواری تا مسافت‌های طولانی جاده‌ای را به شما خواهد داد. با این حال، دوچرخه‌های جاده‌ای دارای تایرهای باریک بوده و در طراحی آنها از زین باریک با نشیمنگاه سفت استفاده شده است. به علاوه، در این دوچرخه‌ها عموما فاقد کمک‌فنر هستند. از این روست که راندن دوچرخه‌های جاده‌ای در مسیرها و جاده‌های پر از دست‌انداز چندان رضایت بخش نیست. از سوی دیگر، بسیاری از دوچرخه‌های مخصوص جاده، قادر به حمل بار نیستند. بنابراین، این نوع دوچرخه برای افرادی که تمایل به حمل بار با دوچرخه‌ی خود هستند مناسب نیست.

مزایای دوچرخه جاده: سریع، سبک، مناسب برای مسیر هموار، سرگرم کننده

معایب دوچرخه جاده: بدنه سبک ولی آسیب‌پذیر، راحتی کم برای سوار، به راحتی مورد سرقت قرار می‌گیرد، قابلیت حمل بار خیلی کم، مناسب نبودن برای مسیرهای ناهموار

دوچرخه کوهستان

2- دوچرخه کوهستان؛ بهترین انتخاب برای راندن در سطوح ناهموار

دوچرخه‌های کوهستان یا Mountain bike از انواع دوچرخه  برای راندن در سطوح ناهموار و سخت ساخته شده‌اند اما در مکان‌های دیگری نیز می‌توان با آن‌ها آهسته راند. این دوچرخه تایرهای پهن و محکمی برای عبور از روی صخره‌ها و سنگ‌ها دارد و طوری طراحی شده‌اند که برای تمامی سطوح مناسب است. به علاوه، دوچرخه‌های کوهستان دارای کمک‌فنر در دوشاخ جلو بوده که ضربه‌های ناشی از حرکت در مسیرهای ناهموار را جذب می‌نماید. در نمونه‌های گران‌تر، کمک‌فنر چرخ عقب (کمک میانی) نیز وجود دارد که قابلیت حرکت دوچرخه در مسیرهای ناهموار را دوچندان می‌کند. نمونه‌های با کیفیت دوچرخه‌های کوهستان از ترمزهای قدرتمند دیسکی هیدرولیکی نیز بهره می‌برند که امکان توقف سریع در شیب‌های تند و سرعت‌های بالا را فراهم می‌آورد. از دیگر مزایای دوچرخه‌های کوهستان بایستی به دنده‌های آن اشاره کرد. دنده‌های مورد استفاده در دوچرخه‌های کوهستان دارای استحکام بالایی بوده و ضرایب دنده به صورت طراحی شده است که از روی تپه‌ها و سطوح بالا و پایین با شیب‌های متفاوت بتوانید عبور کنید.

دوچرخه‌های کوهستان، اگرچه برای حرکت در کوهستان و مسیرهای آفرود طراحی شده‌اند ولی به دلیل استحکام تنه، وجود کمک‌فنر، ترمزهای قوی و ضرایب دنده مناسب برای استفاده در شهرها نیز گزینه‌ی مناسبی هستند. با این وجود، باید به این نکته توجه کنید که دوچرخه‌های کوهستان معمولا سنگین وزن بوده و به دلیل استفاده از لاستیک‌های پهن (که مناسب کوهستان است) رکاب زدن با آنها انرژی بیشتری را طلب می‌کند. بنابراین، اگرچه می‌توان دوچرخه‌های کوهستان را در مسیرهای شهری استفاده نمود ولی این دوچرخه‌ها توانایی دستیابی به سرعت و سهولت رکاب زدن دوچرخه‌های جاده و شهری را در یک مسیر شهری نخواهند داشت.

مزایای دوچرخه کوهستان: تنه مستحکم، وجود کمک فنر، ترمز قوی هیدرولیکی، موقعیت عمودی دوچرخه سوار، مناسب برای سطوح ناهموار، قابلیت استفاده در تمامی سطوح (همه کاره)

معایب دوچرخه کوهستان: وزن بالا، در سطوح معمولی سرعت کمی دارد، قیمت بالا، نیاز به انرژی بالاتر برای حرکت در سطوح آسفالت

دوچرخه هیبریدی

3- دوچرخه هیبرید؛ بهترین انتخاب برای دوچرخه سواران معمولی و مسافت کوتاه

دوچرخه هیبرید یا Hybrid bike حد وسط بین دوچرخه جاده و دوچرخه کوهستان محسوب می‌شود و ترکیبی از ویژگی‌های هر دو نوع دوچرخه را ارائه می‌دهند. در دوچرخه‌های هیبرید، وضعیت نشستن دوچرخه سوار همانند دوچرخه‌های کوهستان راحت و عمودی است. به علاوه، این دوچرخه‌ها بعضاً دارای کمک‌فنر جلو و ترمز دیسکی بوده که راحتی و ایمنی بیشتری را در مسیرهای پر از دست‌انداز به ارمغان می‌آورند. از سوی دیگر، دوچرخه‌های هیبرید توانایی حمل بار سبک را دارند. با وجود این شباهت‌ها به دوچرخه‌های کوهستان، دوچرخه‌های هیبرید عموماً تنه ضعیف‌تری نسبت به دوچرخه‌های کوهستان دارند. تنه‌ی ضعیف‌تر این دوچرخه دارای وزن پایین‌تری بوده نسبت به دوچرخه‌های کوهستان بوده که ویژگی مثبتی برای مسیرهای شهری به حساب می‌آید. به علاوه، پهنای چرخ دوچرخه‌های هیبرید چیزی میان دوچرخه‌های جاده‌ای و کوهستان است که دستیابی به سرعت بیشتر با صرف انرژی کمتر در مسیرهای آسفالت را ممکن می‌کنند. با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که دوچرخه‌های هیبرید آنقدرها هم از نظر آیرودینامیکی کارآمد نبوده و بنابراین به اندازه دوچرخه‌های جاده‌ای سریع نیستند. در نهایت، از نظر نگارنده دوچرخه‌های هیبرید یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که به دنبال یک دوچرخه بادوام و با سواری راحت برای مصارف شهری هستند.

مزایای دوچرخه هیبرید: سواری راحت به دلیل وجود کمک‌فنر و موقعیت عمودی دوچرخه سوار، بدنه محکم و بادوام، ضرایب دنده مناسب برای مسیرهای شیب‌دار، قابلیت حمل بار، نسبتاً سریع، همه‌کاره و تطبیق پذیر، دارای وزن متوسط

معایب دوچرخه هیبرید: معمولاً سنگین‌تر و کندتر از دوچرخه جاده‌ای، مناسب نبودن برای مسیرهای کوهستانی سنگین، نبود کمک‌فنر عقب

دوچرخه شهری

4- دوچرخه شهری ؛بهترین گزینه برای راحت‌ترین دوچرخه سواری

دوچرخه شهری یا City Bike، بسیار ساده، کاربردی و مستحکم برای عبور و مرور شهری است. این دوچرخه‌ها برای رفت آمدهای روزانه در مسیرهای شهری و جاده‌های آسفالت طراحی شده‌اند و در طراحی آنها راحتی دوچرخه‌سوار، عمر بالای دوچرخه و سادگی تعمیرات مد نظر قرار گرفته است. بنابراین، دوچرخه‌های شهری عموماً لاستیک باریک‌تری نسبت به دوچرخه‌های کوهستان داشته و دارای کمک فنر نمی‌باشند. با این حال، وجود زین بسیار نرم (و بعضا زین فنر دار)، سبد یا ترکبند برای حمل بار و گلگیر حلو و عقب از ویژگی‌های بارز دوچرخه‌های شهری است. به علاوه، مهم‌ترین ویژگی دوچرخه‌های شهری شاسی و پدال تخت آن است که به شما اجازه می‌دهد تا با همان لباس‌های معمولی (کت شلوار، مانتو و…) دوچرخه سواری کنید.

مزایای دوچرخه شهری: ظاهر مناسب، موقعیت دوچرخه سواری راحت، کاربردی، وجود سبد یا ترکبند، امکان راندن با لباس معمولی، بسیار با دوام، وجود گلگیر جلو وعقب

معایب دوچرخه شهری: سنگین‌تر و کند‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای

دوچرخه توریستی

5- دوچرخه توریستی؛ بهترین گزینه برای سفر با دوچرخه

در حالی که دوچرخه هیبریدی برای دوچرخه سواری در شهر مناسب‌ترین گزینه است، اما دوچرخه توریستی نیز برای ماجراجویی و طی مسافت‌های طولانی طراحی شده است. وزن پایین دوچرخه، تایرهای مناسب و پایدار برای جاده‌های طولانی، راحتی دوچرخه‌سوار و قابلیت حمل زیاد بار از ویژگی‌های بارز دوچرخه‌های توریستی است. اگر به دنبال این هستید که هیجان سفر با دوچرخه و رکاب زدن در مسیرهای طولانی را تجربه کنید، دوچرخه‌های توریستی بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

مزایای دوچرخه توریستی: بدنه محکم، دارای قابلیت حمل بار، نسبتاً سریع، مناسب برای مسیرهای طولانی، دارای سواری راحت و روان

معایب دوچرخه توریستی: به اندازه دوچرخه مسابقه‌ای سریع نیست

6- دوچرخه کورسی یا مسابقه؛ مناسب برای مسابقه دوچرخه سواری

دوچرخه کورسی

دوچرخه مسابقه یا Racing bike برای دوچرخه سواری با بیشترین سرعت طراحی شده است. راحتی در این نوع از دوچرخه از اهمیت زیادی برخوردار نیست زیرا تنها هدف، برنده شدن در مسابقه است. این دوچرخه وزن کمی دارد و در آن دوچرخه‌سوار در موقعیت خوابیده بر روی تنه (مشابه عکس) قرار می‌گیرد که باعث کاهش جریان باد و افزایش کارایی دوچرخه می‌شود. این دوچرخه دارای چرخ‌دنده با قابلیت عبور از تپه‌ها و افزایش سرعت در حین راندن است. دوچرخه کورسی یا مسابقه تنها برای مسابقه طراحی شده و در مسیرهای شهری آسیب‌پذیر خواهد بود.

مزایای دوچرخه مسابقه: فریم خیلی سبک، سرعت بالا

معایب دوچرخه مسابقه: قیمت بالا، مناسب تنها برای مسابقه، وضعیت نامناسب دوچرخه سوار

دوچرخه فت بایک

بیشتر بخوانید: با انواع دوچرخه مناسب بانوان آشنا شوید

7- دوچرخه فت بایک؛ بهترین گزینه برای مسیرهای برفی و ساحلی

این نوع از دوچرخه دارای تایرهای بسیار بزرگ با پهنا بیش از ۳.۷ اینچ هستند که آنها را از سایر دوچرخه‌ها متمایز می‌کند. فت بایک‌ها برای حرکت در محیط شن و ماسه‌ای، بیابانی و جاده‌های برفی طراحی شده‌اند و عموما دارای بدنه مستحکم هستند. دوچرخه فت بایک به دلیل پهنای بسیار زیاد تایرها، به مقدار کمتری در سطح فرو می‌روند و امکان گیر کردن آنها در مسیرهای شنی و برفی کمتر از سایر انواع دوچرخه‌ها است. با این وجود، پهنای بالای تایرها در این نوع از دوچرخه‌ها سبب می‌شود تا برای راندن این نوع دوچرخه، پاهای قدرتمند و صرف انرژی بسیار زیادی لازم باشد. از این روست که دوچرخه‌های فت بایک به دلیل وزن بالا و انرژی مورد نیاز زیاد برای حرکت به هیچ عنوان برای مسیرهای شهری و کوهستانی مناسب نباشند. به علاوه، اصطکاک بسیار زیاد تایر با مسیر باعث می‌شود که دوچرخه‌های فت بایک حتی در نمونه‌های برقی سرعت بالایی نداشته باشند.

مزایای فت بایک: مناسب برای مسیرهای ساحلی و برفی به دلیل عدم فرورفتن در برف، شن یا ماسه

معایب دوچرخه مسابقه: وزن بسیار بالا، اصطکاک و درگیری زیاد با سطح، نیاز به صرف انرژی زیاد برای حرکت، سرعت بسیار پایین، سواری دشوار در مسیرهای شهری

سه چرخه

8-دوچرخه تاندم؛یک دوچرخه دونفره

دوچرخه تاندم یک دوچرخه دونفره یا دوقلو است. این دوچرخه در اواخر دهه 1800 ساخته شده است شما می توانید با خانواده و دوستان و نزدیکان خود با یک دوچرخه رکاب بزنید. این تجربه جالبی است که می توانید در تفریحات خود با دوچرخه تاندم تجربه کنید البته شما باید حرکات خود را روی دوچرخه با همراه خود هماهنگ کنید مزیت دوچرخه تاندم این است که همزمان دونفر پدال می زنند و این باعث می شود کمتر احساس خستگی داشته باشید و دیگر مزیت دوچرخه تاندم سرعت بالاتری است که نسبت به دیگر مدل ها دارد زیرا معمولا پدال زدن دونفره سرعت بیشتری از پدال زدن یک فرد به تنهایی دارد. همچنین ازاین دوچرخه در مسابقات ،در سطح شهر، مسیرهای طولانی ، جاده ها و طبیعت استفاده می شود.البته این را هم بدانید که دوچرخه تاندم برای کسانی که قصد دارند با دوچرخه کاهش وزن داشته باشند یا علاقه ای به فعالیت های گروهی ندارند مناسب نیست.در مقابل برای زوج هایی که دوست دارند با یکدیگر دوچرخه سواری کنند بسیار جذاب ومفرح است.

9- سه چرخه؛ وسیله‌ای با قابلیت‌های فراوان

با وجود تفاوت ظاهری با دوچرخه، سه چرخه‌ها را نیز می‌توان عضوی از خانواده دوچرخه در نظر گرفت. سه‌چرخه‌ها از لحاظ عملکرد مشابه دوچرخه‌های شهری بوده و در عمل برای فضاهای شهری و مسیرهای آسفالته مناسب هستند. با این وجود، به دلیل وجود سه چرخ، حفظ تعادل در سه چرخه‌ها به مراتب آسا‌ن‌تر از انواع دوچرخه است. از سوی دیگر، در سه چرخه فضای بار بسیار بیشتری درمقایسه با یک دوچرخه در دسترس شما است. بنابراین، اگر به دنبال وسیله‌ای برای انجام خرید‌های روزانه در مسیرهای نزدیک به منزل (یا محل کار) خود هستید، در مقایسه با دوچرخه، سه‌چرخه گزینه‌ی بهتری برای شما است.

مزایای سه‌چرخه: ظاهر متفاوت و جذاب، عدم نیاز به حفظ تعادل، ایمن‌تر از دوچرخه،موقعیت دوچرخه سواری راحت، کاربردی، وجود سبد بزرگ،بسیار با دوام، وجود گلگیر جلو وعقب

معایب سه‌چرخه: سنگین‌تر و کند‌تر از دوچرخه‌، اشغال حجم زیاد در مقایسه با دوچرخه

دوچرخه برقی

10- دوچرخه برقی: بهترین گزینه برای لذت بردن روزانه از سواری

بیایید با یکدیگر روراست باشیم. همه ما از مزایای دوچرخه سواری و تاثیر مثبت آن بر روحیه، سلامت و محیط زیست آگاهیم. اما تا الان شده از خود بپرسید که با وجود آگاهی از مزایای دوچرخه چرا هر روز از آن استفاده نمی‌کنید؟ باورکنید شما تنها نیستید. بسیاری از دوچرخه سوارهای حرفه‌ای و حتی عاشقان دوچرخه نیز به صورت روزانه از دوچرخه خود استفاده نمی‌کنند. حقیقت این است که دوچرخه سواری نیازمند پدال زدن و صرف انرژی است و بسیاری از مردم دوست ندارند هر روز و در هر شرایطی رکاب بزنند. شهرهای پرشیب و زمین ناهموار، رفت و آمد طولانی، درد زانو یا مفصل؛ همه این‌ها می‌توانند لذت دوچرخه سواری را کم کنند.

دوچرخه برقی – دوچرخه شارژی، دوچرخه الکتریکی – یک دوچرخه موتوردار است که می‌تواند از نیروی موتور الکتریکی برای حرکت استفاده نماید. به ‌صورت عمومی می‌توان گفت یک دوچرخه برقی، همانند یک دوچرخه‌ی عادی است که به آن باتری، موتور و سایر قطعات مورد نیاز افزوده شده است. مزیت اصلی دوچرخه برقی به نسبت دوچرخه‌های معمولی در توانایی شب‌پیمایی و قابلیت پیمایش بالا ( با یکبار شارژ) است. اگر شما درد زانو یا آسم دارید دوچرخه برقی برای شما یک تسکین بزرگ است. این دوچرخه ها کمک می‌کنند شما راحت‌تر همراه همسر و فرزندتان ورزش کنید. همچنین هزینه‌ای که برای آن می‌کنید سرمایه‌گذاری‌ای در زمینه‌ی سلامت شما نیز هست. اگر هم دوچرخه معمولی دارید و تمایل دارید یک دوچرخه برقی داشته باشید میتوانید تنها با خرید کیت دوچرخه برقی آن را برقی کنید.

جمع بندی

دوچرخه سواری در هر سبکی، مزایای زیادی از جمله بهبود عملکرد جسمی بدن، افزایش تمرکز و حفظ تناسب اندام دارد. در نهایت شما وقتی انواع دوچرخه را بشناسید و با قابلیت ها، سایزها و مهم تر از همه کاربردهای آنها آشنا شوید می توانید به راحتی می توانید اقدام به خرید دوچرخه کرده و لذت طی کردن مسافت های مختلف را ببرید، همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد برای استفاده در موقعیت ها و مکان های مختلف بهتر است که از دوچرخه های مختلفی استفاده کنید، برای طی نمودن یک مسیر کوهستانی قطعا استفاده از یک دوچرخه شهری برای شما مناسب نمی باشد. پس بهتر است که هر کدام را به خوبی بشناسید.