برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تفاوت دوچرخه برقی و موتور برقی

دوچرخه برقی بسیار به موتوربرقی شبیه است اما به هیچ عنوان نباید این دو را با هم یکی دانست زیرا در کنار شباهت‌هایشان تفاوت‌های زیادی هم با هم دارند و اصلا دو وسیله جدا از هم هستند. معمول موتورسیکلت‌ها نسبت به دوچرخه‌های برقی قدرت موتور بیشتری دارند و حمل و نقلشان هم سخت‌تر است اما همه تفاوت‌های این دو وسیله نقلیه به این چند مورد ختم نمی‌شود.

در این مطلب از مجله ایویتک  قصد داریم تفاوت‌ دوچرخه برقی با موتور برقی بررسی کنیم. اما قبل از هر چیز باید ماهیت و چیستی این دو را به صورت جداگانه بررسی نماییم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و دوست دارید درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو وسیله بیشتر بدانید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

موتور برقی چیست؟

موتورسیکلت‌های برقی را باید درواقع خودروهای شخصی‌ای دانست که دو چرخ دارند. این خودروها از موتورهایی قدرتمند و باتری تشکیل شده‌اند. یعنی به جای سوخت های فسیلی از باتری استفاده می شود. یا یه عبارتی دیگر موتور های برقی از نیروی الکتریکی برای تبدیل نیروی محرکه استفاده می کنند. و برای راندن‌شان به گواهینامه و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نیاز خواهید داشت. شما اجازه نخواهید داشت با موتورسیکلت‌تان در مسیرهای مخصوص دوچرخه و عابران پیاده وارد شوید و فقط در خیابان‌ها و جاده‌ها باید رانندگی کنید.

ظاهر موتورسیکلت‌‌های برقی تقریبا به موتورسیکلت‌های بنزینی شبیه است.اما از نظر فنی باهم تفاوت دارند و اصلی ترین  تفاوتشان را باید این دانست که موتورسیکلت‌های بنزینی سوختشان از بنزین تامین می‌شود اما نوع برقی با باتری کار می‌کند و انرژیش را از الکتریسیته می‌گیرد. دراقع مزیت اصلی موتورسیکلت‌های برقی این است که از اگزوزشان دودی خارج نمی‌شود تا محیط‌زیست را آلوده کند.

موتور برقی سوخت خود را از انرژی الکتریکی می‌گیرد که در باتری ذخیره شده است. این باتری‌ها انواع مختلفی دارند که باتری لیتیومی رایج‌ترین آنهاست. جدا از باتری، موتور نیز در این وسیله بسیار حائز اهمیت است، چرا که اصلا موتور باید انرژی ذخیره شده را به انرژی جنبشی تبدیل کند و لاستیک‌ها را به حرکت درآورد. بخش مهم دیگر در موتورسیکلت برقی بدنه است که همه این بخش‌ها در آن جمع می‌شوند.عواملی مانند باتری ، توان و قدرت موتور ، مدت زمان شارژ باتری و برند در تعیین  قیمت موتورهای برقی اثر گذارند.

مزیت‌های موتور برقی

 • کاهش ترافیک به خصوص در کلان شهرها
 • کاهش میزان آلودگی صوتی
 • حذف هزینه بنزین و دیگر سوخت‌های فسیلی
 • سرعت قابل قبول
 •  دوستدار محیط زیست کاهش میزان آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سوخت فسیلی

دوچرخه برقی در کوهستان

دوچرخه برقی چیست؟

دوچرخه برقی یا  E-bike ظاهری شبیه به دوچرخه‌های کلاسیک دارد اما به یک سیستم برقی و موتور کوچک برقی اتصال دارد. این وسیله به موتورسیکلت برقی هم بسیار شبیه است با این تفاوت که موتورسیکلت رکاب ندارد اما دوچرخه دارد.

هدف تولید دوچرخه برقی درابتدا به این صورت بود که الکتروموتور به دوچرخه‌سوار در پدال زدن کمک می‌کند. اما اینگونه نیست که لازم نباشد دیگر پدال بزنید و می‌توانید با وارد کردن یک انرژی کوچک، دوچرخه را به حرکت در آورید.بنابراین دوچرخه های برقی انرژی کمتری از دوچرخه سوار برای رکاب زدن می گیرند. به‌طورکلی دو مدل سیستم می‌توان روی دوچرخه‌های برقی سوار کرد که البته عملی که هر دو انجام می‌دهند راحت‌ کردن رکاب زدن است.

الکترو موتور چیست؟

الکترو موتور اصلی ترین قطعه دوچرخه های برقی است.این سیستم انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و باعث می شود تا دوچرخه سوار نیروی کمتری را برای حرکت صرف کند برای آشنایی بیشتر با انواع الکتروموتور دوچرخه های برقی پیشنهاد می شود مقاله هر آنچه که باید در خصوص الکتروموتور دوچرخه برقی بدانید را مطالعه نماید.

مزیت‌های دوچرخه برقی

 • اضافه کردن ورزش به سبک زندگی
 • راحتی حرکت دوچرخه سوار و طی کردن مسیرهای طولانی بدون خستگی
 • ایجاد تناسب اندام
 • داشتن باتری با کیفت‌تر نسبت به موتور برقی
 • وزن سبک‌تر
 • تاشو بودن و قابلیت حمل ساده
 • کاهش میزان آلودگی هوا و سازگار با محیط زیست
 • کاهش میزان آلودگی صوتی
 • استفاده از دوچرخه برقی به دلیل اینکه سرعت پیمایش بیشتری دارد موجب می شود مفاصل زانو، کمر یا دیگر اعضاء بدن کمتر درگیر شده و یا آسیب ببینند.

اصلی‌ترین تفاوت‌های بین دوچرخه برقی و موتور برقی

همانطور که گفته شد دوچرخه برقی و موتوربرقی اگرچه شباهت‌هایی با هم دارند اما دارای تفاوت‌های زیادی هم هستند. در ادامه برخی از این تفاوت‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • یکی از بارزترین تفاوت‌هایی که دوچرخه برقی و موتور برقی با هم دارند این است که جابه‌جایی و حمل و نقل دوچرخه (خصوصا اگر از نوع برقی باشد.) بسیار راحت‌تر از موتورسیکلت است و از این رو می توان گفت که خرید دوچرخه می تواند گزینه بهتری برای شما باشد.
 • تفاوت دوم این است که دوچرخه برقی را می‌تواند در حالت دوچرخه ساده هم می‌توان استفاده کرد. مثلا زمانی که باتری دوچرخه‌تان تمام شد می‌توانید مانند یک دوچرخه عادی از آن استفاده کنید. درحالی که موتوربرقی چنین ویژگی‌ای ندارد.و این ویژگی را می توان برتری دوچرخه برقی نسبت به موتور برقی دانست.
 • تفاوت بعدی را باید در قیمت این دو وسیله بررسی کرد. معمولا موتورسیلکت‌ها گران‌تر از دوچرخه هستند. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری از موتورسیکلت بیشتر از دوچرخه است.
 • تفاوت بعدی در میزان آسیب زدن به محیط‌زیست است. با وجود اینکه موتورسیکلت‌های برقی صدای بسیار کمی دارند و آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کند و همچنین آلودگی زیست محیطی‌شان هم بسیار کمتر از موتورسیکلت‌های بنزینی است اما باز هم به پای دوچرخه که میزان آلودگیش صفر است نمی‌رسد.
 • تفاوت بعدی این است که زنان برای استفاده از موتورسیکلت محدودیت بیشتری نسبت به استفاده از دوچرخه برقی دارند. پس اگر به دنبال خرید یک دوچرخه مناسب بانوان هستید این نوع دوچرخه می تواند هم از لحاظ امنیت و هم از نظر کارایی یکی از بهترین گزینه ها برای شما محسوب شود.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی دوچرخه برقی و موتور برقی در رکاب است. اگرچه دوچرخه‌های برقی هم سیستم الکترونیکی دارند اما باز هم برای حرکت نیازمند رکاب زدن هستند. اما موتورسیکلت رکاب ندارد و تمام انرژی مورد نیازش را برای حرکت از الکتریسیته می‌گیرد.
 • تفاوت بعدی این است که در موتورسیکلت‌های برقی، استفاده از سوخت، از زمان روشن شدن وسیله آغاز می‌شود و زمانی که موتور را خاموش کنید، استفاده از انرژی هم قطع خواهد شد. اما در دوچرخه می‌توانید فقط با رکاب زدن وسیله را به حرکت در آورید و حتما نیازی به استفاده از سیستم برقی نیست.

موتور برقی کوچک مشکی رنگ

اصلی‌ترین شباهت‌ها بین دوچرخه برقی و موتور برقی

 • از اصلی‌ترین شباهت‌های بین دوچرخه و موتوربرقی سوخت است. سوختی که هر دوی این موارد استفاده می‌کنند، انرژی الکتریکی است. هر دوی این وسیله‌ها انرژی الکترونیکی را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کنند و در نهایت این تبدیل باعث می‌‍شود که چرخ‌ها به حرکت درآیند.
 • شباهت بعدی اثراتی است که این دو وسیله دارند. هر دوی این وسایل حمل و نقل، وسایل پاکی محسوب می‌شوند و به محیط‌زیست آسیبی نمی‌زنند. دلیل این امر آن است که این وسایل سوخت فسیلی ندارند و این مساله برای محیط زیست مفید است. سوختی که فسیلی نباشد، مواد سمی تولید نمی‌کند و منجر به آلودگی نمی‌شود.

 کلام آخر

در این مطلب درباره تفاوت‌های بین دوچرخه برقی و موتور برقی با شما صحبت کردیم . پس از خواندن این مطلب باید بتوانید تصمیم بگیرید که آیا خرید دوچرخه برقی برایتان گزینه بهتری است یا خرید موتوربرقی و همچنین بتوانید تفاوت این دو را با هم تشخیص دهید.  نکته دیگری که در این بین وجود دارد این است که افرادی دوچرخه های معمولی دارند و می خواهند از دوچرخه برقی استفاده کنند میتوانند با تهیه کیت دوچرخه برقی دوچرخه های خود را برقی کنند . این کار هزنیه کمتری نسبت به خرید دوچرخه نیز دارد.

اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.