برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آشنایی با انواع دوچرخه برای حرکات نمایشی

دوچرخه یک وسیله نام آشنا برای بیشتر مردم است و تقریبا همه حداقل در زمان کودکی تجربه انجام این تفریح را داشته‌اند اما شاید تعداد کسانی که بتوانند با این وسیله حرکت نمایشی انجام دهند، زیاد نباشد. این افراد اما، لذت دوچرخه سواری را در حرکات نمایشی می بینند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که برای انجام حرکات نمایشی با دوچرخه باید  وسیله مناسب آن را داشته باشید و البته از قبل آموزش‌های لازم را دیده باشید. در واقع دوچرخه‌سواری با حرکات نمایشی نیاز به آمورش دارد و یک ورزش محسوب می‌شود. در این مقاله از مجله ایویتک قصد داریم ابتدا ببینیم که این ورزش چیست و در درجه بعدی شما را با انواع دوچرخه حرکات نمایشی آشنا خواهیم خواهیم کرد. اگر دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

دوچرخه حرکات نمایشی چیست؟

دوچرخه نمایشی یا به اصطلاح فری استایل یکی از وسایلی است که نحوه استفاده سختی دارد اما در عین حال استفاده از آن هیجان‌انگیر است و به همین خاطر افراد زیادی در جهان به سراغ آن می‌روند. . این ورزش در ایران طرفداران زیادی دارد و بسیاری از افراد دوست دارند هیجان ناشی از آن را تجربه کنند. باید بدانید که برای انجام این ورزش به یک دوچرخه BMX که مخصوص حرکات نمایشی است نیاز خواهید داشت. ساخت این دوچرخه به اوایل دهه 70 میلادی در آمریکا باز می‌گردد. در ابتدا آن را به عنوان یک دوچرخه مقدماتی برای کودکان طراحی کردند اما بعدها به یک ورزش تبدیل شد. این ورزش در دهه 80 میلادی در بریتانیا شروع به رشد کرد و محبوبیت یافت. درحال حاضر حرکات نمایشی با دوچرخه در ایران هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. دوچرخه‌های BMX معمولا تایرهایی با سایز 20 اینچ دارند و فریم و دو شاخ‌هایشان سفت و سخت است. این دوچرخه‌ها دارای طراحی ساده هستند و دسته‌های بلندی دارند. دلیل این طراحی راحت بودن انجام حرکات نمایشی با این وسیله است.

دوچرخه سوار در بالای پشت بام

بیشتر بخوانید : با انواع دوچرخه برقی مناسب کوهستان آشنا شوید

ویژگی‌های دوچرخه‌های BMX چیست؟

معمولا از این دوچرخه برای حرکات نمایشی و پریدن از موانع استفاده می‌شود. از نظر سایز این وسیله شبیه به دوچرخه‌های بچگانه است و طوق‌های کوچک و پره پره‌های بسیار مناسبی دارد. لاستیک‌های دوچرخه هم عاج دارد و بسیار مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های این دوچرخه می‌توان به تک چرخ دنده بودن، تک سرعته بودن و زین بسیار پایین اشاره کرد. معمولا فریم دوچرخه‌های ام بی ایکس از آلیاژ کرومولی است و خصوصیاتی همچون قامه‌های بلند نسبت به تنه، پدال‌های پهن و فرمان بلند دارند.

آشنایی با انواع دوچرخه برای حرکات نمایشی

حالا که فهمیدیم دوچرخه‌های MBX چه هستند و چه کاربردهایی دارند، بیایید با انواع دوچرخه‌ها نیز آشنا شویم. اگرچه به نسبت تاریخچه کلی دوچرخه، نوع نمایشی این وسیله زمان زیادی نیست که تولید می‌شود اما در همین مدل انواع و سبک‌های مختلفی از آن وارد بازار شده است که بسته به حرکات نمایشی که می‌خواهید انجام دهید باید یکی از این انواع را انتخاب کنید. برخی از انواع دوچرخه‌های نمایشی به شرح زیر هستند:

دوچرخه ام بی ایکس رقابتی (Racing)

دوچرخه‌های رقابتی، از همان انواع ابتدایی دوچرخه‌های MBX هستند که برای کودکان طراحی شده بودند و تغییر زیادی شامل حالشان نشده است. این نوع دوچرخه اسپرینت‌های کوتاهی برای مسیرهای خاکی دارد و در حرکات جهشی و چرخشی به خوبی می‌توان از آن استفاده کرد. دوچرخه رقابتی وزن کمی دارد و بنابراین قابلیت مانور و پایداری آن بالاست. به همه این ویژگی‌ها سرعت را هم باید اضافه کرد. طراحی این دوچرخه به گونه‌ای است که دوچرخه‌سوار می‌تواند تسلط کامل و بالایی روی آن داشته باشد و بنابراین حرکات نمایشی را مطمئن‌تر انجام دهد. جالب است بدانید دوچرخه رقابتی از موتور کراس الگوبرداری شده و فرم آن به صورتی است که حالت ایستاده دوچرخه‌سوار، بلندتر از حالت نشسته‌اش روی زین باشد. این مساله دید و کنترل او را بیشتر می‌کند. یکی از تفاوت‌های این دوچرخه با موتور کراس تایرهای نازک‌ترش است که باعث می‌شود مسیرهای خاکی  را بتوان با آن راحت‌تر طی کرد.

دوچرخه ام بی ایکس آزاد (Freestyle)

دوچرخه MBX آزاد را باید نوع دیگر دوچرخه مناسب برای حرکات نمایشی دانست که بیشتر بدلکاران و دوچرخه‌سوارانی که دوست دارند روی یک چرخ کارهای نمایشی انجام دهند، از آن استفاده می‌کنند. از این دوچرخه در رشته‌های مختلفی همچون فلتلند، خیابانی، ورت، پارک و تریل استفاده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از این وسیله در ابتدای ساخت آن در خیابان‌ها و سطوح صاف استفاده می‌شد اما بعدها با دیدن قابلیت‌های نمایشی آن کارکردش تغییر پیدا کرد. این وسیله را باید نسبت به دوچرخه‌های جامپر سنگین‌تر دانست و این وزن بیشتر به دلیل این است که دوچرخه‌سواران بتوانند حرکات نمایشی خود را بهتر کنترل کنند. ام بی ایکس آزاد را باید تنها دوچرخه‌ای دانست که ترمز جلو دارد و سطح آزادی فرمان آن نسبت به دوچرخه رقابتی بیشتر است. تا جایی که برخی از مدل‌های MBX آزاد فرمان 360 درجه دارند.

دوچرخه ام بی ایکس پرشی (Jumping)

نوع دیگر دوچرخه های freestyleپرشی نام دارد. دوچرخه‌سواران با این وسیله به راحتی می‌توانند به هوا بپرند. زیرا این دوچرخه استندهای محکم و آج‌های سنگین‌ دارد که هنگام فرودهای خطرناک، امنیت دوچرخه‌سوار را بیشتر می‌کند. دوچرخه پرشی دارای ترمز عقب است و قابلیت فرمان 360 درجه دارد. این وسیله را باید بیشتر برای کسانی مناسب دانست که در حرکات نمایشی خود از پرش زیاد استفاده می‌کنند و نیاز دارند که فرودهای مطمئن‌تری داشته باشند.

بشتر بخوانید: راهنمای خرید لباس دوچرخه سواری

کدام دوچرخه حرکات نمایشی را بخریم؟

در این مطلب درباره دوچرخه‌های حرکات نمایشی صحبت کردیم و سه نوع از معروف‌ترین دسته‌بندی‌شان را به شما معرفی نمودیم. در پاسخ به این سؤال که کدام دوچرخه را بخریم؟ باید گفت بسته به نیاز و تخصصی که دارید باید یک گزینه را انتخاب کنید. اگر در همه حرکات نمایشی با دوچرخه مبتدی هستید، بهتر است ابتدا این نوع دوچرخه‌سواری را آموزش ببینید و در نهایت با مشورت مربی و سلیقه خود یک گرایش را انتخاب کرده و دوچرخه مناسب برای آن را خریداری کنید. اگر نکته دیگری درباره دوچرخه‌های حرکات نمایشی یا MBX وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.