برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

راهنمای جامع خرید دوچرخه برقی

انتخاب دوچرخه در ظاهر فرآیندی ساده به نظر می‌رسد. با این وجود وقتی برای خرید به فروشگاه‌های اینترنتی یا مغازه‌های فروش دوچرخه مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شود که انواع مختلفی از دوچرخه‌ها در بازار موجود هستند که هر کدام برای کاربری‌ خاصی طراحی شده‌اند. حال سوال کلیدی که باید پاسخ دهید این است که از میان مدل‌های موجود، کدام نوع دوچرخه متناسب با اهداف و نیازهای شما طراحی شده است؟ دوچرخه معمولی یا دوچرخه برقی؟ و اینکه چطور دوچرخه مناسبی برای خود را انتخاب کنید؟

برای پاسخ به این سوالات باید ابتدا اهداف، نیازها و انتظارات خود از دوچرخه را مشخص نمایید. انتخاب بهترین و مناسب‌ترین دوچرخه برای شما به این بستگی دارد که چه کاربردهایی از آن انتظار داشته باشید. به بیان دیگر، تصمیم با شماست که با دوچرخه به درون شهر و در مسیرهای آسفالت حرکت کنید، یا به دنبال طی ‌کردن مسیرهای هیجان انگیز کوهستانی باشید و یا دوچرخه‌ای برای جاده‌های طولانی تهیه کنید. با این وجود، دوچرخه‌ای که تهیه می‌کنید (فارغ از کیفیت آن) بایستی متناسب با نیازها و انتظارات شما طراحی شده باشد، تا بتوانید سواری لذت بخش و مفرحی را تجربه کنید. در همین راستا، انتخاب دوچرخه تا حد زیادی به هدف شما از دوچرخه سواری (رفتن به سرِکار، مسابقه، تفریح در کوهستان و…)، سلیقه شما، مسافتی که میخواهید برانید، نوع جاده‌ای که قصد حرکت در آن دارید و حتی قدرت بدنی شما بستگی دارد. برای همین لازم است پیش از خرید دوچرخه، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • هدف اصلی شما از خرید دوچرخه چیست؟ (ورزش، دوچرخه سواری تفریحی، جابه‌جایی روزانه، مسابقه، مسافرت، دوچرخه سواری در کوهستان و…)
 • دوچرخه را معمولا در چه جاده‌هایی استفاده می‌کنید؟ (مسیرهای آسفالت شهری، کوهستان، جاده‌های بین شهری، مسیرهای شیب‌دار، جاده‌های ساحلی یا برفی یا…)
 • روزانه چه مسافتی را با دوچرخه طی می‌کنید؟ آیا هدف شما از خرید دوچرخه طی کردن مسافتی طولانی است یا از آن در آخر هفته‌ها و به صورت تفریحی استفاده می‌کنید؟
 • آیا به دنبال دوچرخه‌ای سریع هستید؟ یا می‌خواهید دوچرخه خود را جاده‌های دشوار برانید؟  یا راحتی موقع دوچرخه سواری برای شما اهمیت دارد؟
 • چه میزان حاضرید برای دوچرخه خود هزینه کنید؟
 • سایر ویژگی‌های مورد انتظار شما از دوچرخه چیست؟ (چراغ عقب و جلو، آیینه، داشتن ترکبند یا سبد حمل بار و…)

پس از پاسخ به سوالات بالا، بایستی کمی بیشتر در مورد هر نوع از دوچرخه موجود در بازار اطلاعات کسب کنید و مزایا و معایب آن‌ها را بدانید. به عنوان مثال لاستیک‌های باریک برای افزایش سرعت دوچرخه طراحی شده‌اند. تایرهای با پهنای متوسط سواری نرم‌تر برای مسیرهای مسیرهای ناهموار را به شما ارائه می‌دهند. دوچرخه با فریم (بدنه یا تنه)‌ آلومینیومی سبک و قابل حمل است، در حالی که فریم فولادی محکم و بادوام است. به علاوه، به فروشگاه‌های دوچرخه سر بزنید و با متخصصان دوچرخه مشورت کنید. نیازهای خود را بیان کنید و از متخصصان بخواهید دوچرخه‌ای مناسب با نیازتان به شما معرفی کنند. در این میان یادتان باشد ما تولید کننده دوچرخه هستیم. بنابراین همواره می‌توانید با کارشناسان دوچرخه برقی ایویتک تماس گرفته و در مورد دوچرخه مناسب با نیازتان مشورت بگیرید.

انواع رایج دوچرخه در بازار

همانطور که پیش‌تر گفته شد، انواع مختلفی از دوچرخه در بازار وجود دارد. هر نوع از دوچرخه برای پاسخگویی به طیف مشخصی از نیاز دوچرخه‌سواران طراحی شده است. بنابراین، پس از آنکه با پاسخگویی به سوالات بالا تصویر روشنی از نیازهای خود پیدا کردید، باید نوعی از دوچرخه را تهیه کنید که متناسب با نیاز شما طراحی شده باشد. در همین راستا، در ادامه، انواع رایج دوچرخه‌های موجود در بازار و ویژگی‌های آنها را معرفی می‌کنیم.

1- دوچرخه جاده‌ای: بهترین انتخاب برای راندن سریع در جاده

دوچرخه شهری و جاده ای

دوچرخه‌ی جاده‌ای یا Road Bike همانطور که از اسمش پیداست، برای راندن با بیشترین سرعت ممکن در سطح جاده‌های آسفالت طراحی شده است. فریم این نوع دوچرخه وزن کمی دارد و تایرهای باریک برای آن در نظر گرفته شده است تا دستیابی به بالاترین سرعت با صرف کمترین انرژی ممکن شود. دسته فرمان این دوچرخه‌ها عموماً دارای حلقه‌ای به سمت پایین است که امکان قرارگیری در موقعیت مکانی و ایرودینامیکی کارآمدی را به راننده می‌دهد.

این دوچرخه به خاطر استقامت مناسبی که در تماس با زمین از خود نشان می‌دهد، امکان سواری تا مسافت‌های طولانی جاده‌ای را به شما خواهد داد. با این حال، دوچرخه‌های جاده‌ای دارای تایرهای باریک بوده و در طراحی آنها از زین باریک با نشیمنگاه سفت استفاده شده است. به علاوه، در این دوچرخه‌ها عموما فاقد کمک‌فنر هستند. از این روست که راندن دوچرخه‌های جاده‌ای در مسیرها و جاده‌های پر از دست‌انداز چندان رضایت بخش نیست. از سوی دیگر، بسیاری از دوچرخه‌های مخصوص جاده، قادر به حمل بار نیستند. بنابراین، این نوع دوچرخه برای افرادی که تمایل به حمل بار با دوچرخه‌ی خود هستند مناسب نیست.

مزایای دوچرخه جاده: سریع، سبک، مناسب برای مسیر هموار، سرگرم کننده

معایب دوچرخه جاده: بدنه سبک ولی آسیب‌پذیر، راحتی کم برای سوار، به راحتی مورد سرقت قرار می‌گیرد، قابلیت حمل بار خیلی کم، مناسب نبودن برای مسیرهای ناهموار

2- دوچرخه کوهستان: بهترین انتخاب برای راندن در سطوح ناهموار

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان یا Mountain bike برای راندن در سطوح ناهموار و سخت ساخته شده‌اند اما در مکان‌های دیگری نیز می‌توان با آن‌ها آهسته راند. این دوچرخه تایرهای پهن و محکمی برای عبور از روی صخره‌ها و سنگ‌ها دارد و طوری طراحی شده‌اند که برای تمامی سطوح مناسب است. به علاوه، دوچرخه‌های کوهستان دارای کمک‌فنر در دوشاخ جلو بوده که ضربه‌های ناشی از حرکت در مسیرهای ناهموار را جذب می‌نماید. در نمونه‌های گران‌تر، کمک‌فنر چرخ عقب (کمک میانی) نیز وجود دارد که قابلیت حرکت دوچرخه در مسیرهای ناهموار را دوچندان می‌کند. نمونه‌های با کیفیت دوچرخه‌های کوهستان از ترمزهای قدرتمند دیسکی هیدرولیکی نیز بهره می‌برند که امکان توقف سریع در شیب‌های تند و سرعت‌های بالا را فراهم می‌آورد. از دیگر مزایای دوچرخه‌های کوهستان بایستی به دنده‌های آن اشاره کرد. دنده‌های مورد استفاده در دوچرخه‌های کوهستان دارای استحکام بالایی بوده و ضرایب دنده به صورت طراحی شده است که از روی تپه‌ها و سطوح بالا و پایین با شیب‌های متفاوت بتوانید عبور کنید.

دوچرخه‌های کوهستان، اگرچه برای حرکت در کوهستان و مسیرهای آفرود طراحی شده‌اند ولی به دلیل استحکام تنه، وجود کمک‌فنر، ترمزهای قوی و ضرایب دنده مناسب برای استفاده در شهرها نیز گزینه‌ی مناسبی هستند. با این وجود، باید به این نکته توجه کنید که دوچرخه‌های کوهستان معمولا سنگین وزن بوده و به دلیل استفاده از لاستیک‌های پهن (که مناسب کوهستان است) رکاب زدن با آنها انرژی بیشتری را طلب می‌کند. بنابراین، اگرچه می‌توان دوچرخه‌های کوهستان را در مسیرهای شهری استفاده نمود ولی این دوچرخه‌ها توانایی دستیابی به سرعت و سهولت رکاب زدن دوچرخه‌های جاده و شهری را در یک مسیر شهری نخواهند داشت.

مزایای دوچرخه کوهستان: تنه مستحکم، وجود کمک فنر، ترمز قوی هیدرولیکی، موقعیت عمودی دوچرخه سوار، مناسب برای سطوح ناهموار، قابلیت استفاده در تمامی سطوح (همه کاره)

معایب دوچرخه کوهستان: وزن بالا، در سطوح معمولی سرعت کمی دارد، قیمت بالا، نیاز به انرژی بالاتر برای حرکت در سطوح آسفالت

3- دوچرخه هیبرید: بهترین انتخاب برای دوچرخه سواران معمولی و مسافت کوتاه

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه هیبرید یا Hybrid bike حد وسط بین دوچرخه جاده و دوچرخه کوهستان محسوب می‌شود و ترکیبی از ویژگی‌های هر دو نوع دوچرخه را ارائه می‌دهند. در دوچرخه‌های هیبرید، وضعیت نشستن دوچرخه سوار همانند دوچرخه‌های کوهستان راحت و عمودی است. به علاوه، این دوچرخه‌ها بعضاً دارای کمک‌فنر جلو و ترمز دیسکی بوده که راحتی و ایمنی بیشتری را در مسیرهای پر از دست‌انداز به ارمغان می‌آورند. از سوی دیگر، دوچرخه‌های هیبرید توانایی حمل بار سبک را دارند. با وجود این شباهت‌ها به دوچرخه‌های کوهستان، دوچرخه‌های هیبرید عموماً تنه ضعیف‌تری نسبت به دوچرخه‌های کوهستان دارند. تنه‌ی ضعیف‌تر این دوچرخه دارای وزن پایین‌تری بوده نسبت به دوچرخه‌های کوهستان بوده که ویژگی مثبتی برای مسیرهای شهری به حساب می‌آید. به علاوه، پهنای چرخ دوچرخه‌های هیبرید چیزی میان دوچرخه‌های جاده‌ای و کوهستان است که دستیابی به سرعت بیشتر با صرف انرژی کمتر در مسیرهای آسفالت را ممکن می‌کنند. با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که دوچرخه‌های هیبرید آنقدرها هم از نظر آیرودینامیکی کارآمد نبوده و بنابراین به اندازه دوچرخه‌های جاده‌ای سریع نیستند. در نهایت، از نظر نگارنده دوچرخه‌های هیبرید یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که به دنبال یک دوچرخه بادوام و با سواری راحت برای مصارف شهری هستند.

مزایای دوچرخه هیبرید: سواری راحت به دلیل وجود کمک‌فنر و موقعیت عمودی دوچرخه سوار، بدنه محکم و بادوام، ضرایب دنده مناسب برای مسیرهای شیب‌دار، قابلیت حمل بار، نسبتاً سریع، همه‌کاره و تطبیق پذیر، دارای وزن متوسط

معایب دوچرخه هیبرید: معمولاً سنگین‌تر و کندتر از دوچرخه جاده‌ای، مناسب نبودن برای مسیرهای کوهستانی سنگین، نبود کمک‌فنر عقب

4- دوچرخه شهری: بهترین گزینه برای راحت‌ترین دوچرخه سواری

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری یا City Bike، بسیار ساده، کاربردی و مستحکم برای عبور و مرور شهری است. این دوچرخه‌ها برای رفت آمدهای روزانه در مسیرهای شهری و جاده‌های آسفالت طراحی شده‌اند و در طراحی آنها راحتی دوچرخه‌سوار، عمر بالای دوچرخه و سادگی تعمیرات مد نظر قرار گرفته است. بنابراین، دوچرخه‌های شهری عموماً لاستیک باریک‌تری نسبت به دوچرخه‌های کوهستان داشته و دارای کمک فنر نمی‌باشند. با این حال، وجود زین بسیار نرم (و بعضا زین فنر دار)، سبد یا ترکبند برای حمل بار و گلگیر حلو و عقب از ویژگی‌های بارز دوچرخه‌های شهری است. به علاوه، مهم‌ترین ویژگی دوچرخه‌های شهری شاسی و پدال تخت آن است که به شما اجازه می‌دهد تا با همان لباس‌های معمولی (کت شلوار، مانتو و…) دوچرخه سواری کنید.

مزایای دوچرخه شهری: ظاهر مناسب، موقعیت دوچرخه سواری راحت، کاربردی، وجود سبد یا ترکبند، امکان راندن با لباس معمولی، بسیار با دوام، وجود گلگیر جلو وعقب

معایب دوچرخه شهری: سنگین‌تر و کند‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای

5- دوچرخه توریستی: بهترین گزینه برای سفر با دوچرخه

دوچرخه توریستی

در حالی که دوچرخه هیبریدی برای دوچرخه سواری در شهر مناسب‌ترین گزینه است، اما دوچرخه توریستی نیز برای ماجراجویی و طی مسافت‌های طولانی طراحی شده است. وزن پایین دوچرخه، تایرهای مناسب و پایدار برای جاده‌های طولانی، راحتی دوچرخه‌سوار و قابلیت حمل زیاد بار از ویژگی‌های بارز دوچرخه‌های توریستی است. اگر به دنبال این هستید که هیجان سفر با دوچرخه و رکاب زدن در مسیرهای طولانی را تجربه کنید، دوچرخه‌های توریستی بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

مزایای دوچرخه توریستی: بدنه محکم، دارای قابلیت حمل بار، نسبتاً سریع، مناسب برای مسیرهای طولانی، دارای سواری راحت و روان

معایب دوچرخه توریستی: به اندازه دوچرخه مسابقه‌ای سریع نیست

6- دوچرخه کورسی یا مسابقه: مناسب برای مسابقه دوچرخه سواری

دوچرخه کورسی

دوچرخه مسابقه یا Racing bike برای دوچرخه سواری با بیشترین سرعت طراحی شده است. راحتی در این نوع از دوچرخه از اهمیت زیادی برخوردار نیست زیرا تنها هدف، برنده شدن در مسابقه است. این دوچرخه وزن کمی دارد و در آن دوچرخه‌سوار در موقعیت خوابیده بر روی تنه (مشابه عکس) قرار می‌گیرد که باعث کاهش جریان باد و افزایش کارایی دوچرخه می‌شود. این دوچرخه دارای چرخ‌دنده با قابلیت عبور از تپه‌ها و افزایش سرعت در حین راندن است. دوچرخه کورسی یا مسابقه تنها برای مسابقه طراحی شده و در مسیرهای شهری آسیب‌پذیر خواهد بود.

مزایای دوچرخه مسابقه: فریم خیلی سبک، سرعت بالا

معایب دوچرخه مسابقه: قیمت بالا، مناسب تنها برای مسابقه، وضعیت نامناسب دوچرخه سوار

7- دوچرخه فت بایک: بهترین گزینه برای مسیرهای برفی و ساحلی

دوچرخه فت بایک

این نوع از دوچرخه دارای تایرهای بسیار بزرگ با پهنا بیش از ۳.۷ اینچ هستند که آنها را از سایر دوچرخه‌ها متمایز می‌کند. فت بایک‌ها برای حرکت در محیط شن و ماسه‌ای، بیابانی و جاده‌های برفی طراحی شده‌اند و عموما دارای بدنه مستحکم هستند. دوچرخه فت بایک به دلیل پهنای بسیار زیاد تایرها، به مقدار کمتری در سطح فرو می‌روند و امکان گیر کردن آنها در مسیرهای شنی و برفی کمتر از سایر انواع دوچرخه‌ها است. با این وجود، پهنای بالای تایرها در این نوع از دوچرخه‌ها سبب می‌شود تا برای راندن این نوع دوچرخه، پاهای قدرتمند و صرف انرژی بسیار زیادی لازم باشد. از این روست که دوچرخه‌های فت بایک به دلیل وزن بالا و انرژی مورد نیاز زیاد برای حرکت به هیچ عنوان برای مسیرهای شهری و کوهستانی مناسب نباشند. به علاوه، اصطکاک بسیار زیاد تایر با مسیر باعث می‌شود که دوچرخه‌های فت بایک حتی در نمونه‌های برقی سرعت بالایی نداشته باشند.

مزایای فت بایک: مناسب برای مسیرهای ساحلی و برفی به دلیل عدم فرورفتن در برف، شن یا ماسه

معایب دوچرخه مسابقه: وزن بسیار بالا، اصطکاک و درگیری زیاد با سطح، نیاز به صرف انرژی زیاد برای حرکت، سرعت بسیار پایین، سواری دشوار در مسیرهای شهری

9- سه چرخه: وسیله‌ای با قابلیت‌های فراوان

سه چرخه

با وجود تفاوت ظاهری با دوچرخه، سه چرخه‌ها را نیز می‌توان عضوی از خانواده دوچرخه در نظر گرفت. سه‌چرخه‌ها از لحاظ عملکرد مشابه دوچرخه‌های شهری بوده و در عمل برای فضاهای شهری و مسیرهای آسفالته مناسب هستند. با این وجود، به دلیل وجود سه چرخ، حفظ تعادل در سه چرخه‌ها به مراتب آسا‌ن‌تر از انواع دوچرخه است. از سوی دیگر، در سه چرخه فضای بار بسیار بیشتری درمقایسه با یک دوچرخه در دسترس شما است. بنابراین، اگر به دنبال وسیله‌ای برای انجام خرید‌های روزانه در مسیرهای نزدیک به منزل (یا محل کار) خود هستید، در مقایسه با دوچرخه، سه‌چرخه گزینه‌ی بهتری برای شما است.

مزایای سه‌چرخه: ظاهر متفاوت و جذاب، عدم نیاز به حفظ تعادل، ایمن‌تر از دوچرخه،موقعیت دوچرخه سواری راحت، کاربردی، وجود سبد بزرگ،بسیار با دوام، وجود گلگیر جلو وعقب

معایب سه‌چرخه: سنگین‌تر و کند‌تر از دوچرخه‌، اشغال حجم زیاد در مقایسه با دوچرخه

10- دوچرخه برقی: بهترین گزینه برای لذت بردن روزانه از سواری

دوچرخه برقی

بیایید با یکدیگر روراست باشیم. همه ما از مزایای دوچرخه سواری و تاثیر مثبت آن بر روحیه، سلامت و محیط زیست آگاهیم. اما تا الان شده از خود بپرسید که با وجود آگاهی از مزایای دوچرخه چرا هر روز از آن استفاده نمی‌کنید؟ باورکنید شما تنها نیستید. بسیاری از دوچرخه سوارهای حرفه‌ای و حتی عاشقان دوچرخه نیز به صورت روزانه از دوچرخه خود استفاده نمی‌کنند. حقیقت این است که دوچرخه سواری نیازمند پدال زدن و صرف انرژی است و بسیاری از مردم دوست ندارند هر روز و در هر شرایطی رکاب بزنند. شهرهای پرشیب و زمین ناهموار، رفت و آمد طولانی، درد زانو یا مفصل؛ همه این‌ها می‌توانند لذت دوچرخه سواری را کم کنند.

دوچرخه برقی – دوچرخه شارژی، دوچرخه الکتریکی – یک دوچرخه موتوردار است که می‌تواند از نیروی موتور الکتریکی برای حرکت استفاده نماید. به ‌صورت عمومی می‌توان گفت یک دوچرخه برقی، همانند یک دوچرخه‌ی عادی است که به آن باتری، موتور و سایر قطعات مورد نیاز افزوده شده است. مزیت اصلی دوچرخه برقی به نسبت دوچرخه‌های معمولی در توانایی شب‌پیمایی و قابلیت پیمایش بالا ( با یکبار شارژ) است. اگر شما درد زانو یا آسم دارید دوچرخه برقی برای شما یک تسکین بزرگ است. این دوچرخه ها کمک می‌کنند شما راحت‌تر همراه همسر و فرزندتان ورزش کنید. همچنین هزینه‌ای که برای آن می‌کنید سرمایه‌گذاری‌ای در زمینه‌ی سلامت شما نیز هست.

دوچرخه های برقی برای افراد مختلف و اهداف متفاوت تولید شده‌اند. بستگی به شما دارد که چه چیزی مهم است، چه چیزی اصلا اهمیت ندارد و بهتر است با فروشنده در این رابطه مشورت کنید. مدل های دوچرخه برقی زیادی وجود دارند؛ برای همین شما باید ابتدا مشخص کنید که معمولا کجا به دوچرخه نیاز دارید؟ دوچرخه های برقی برای اهداف متفاوت ساخته شده‌اند و حتی اجزای آن‌ها متفاوتند. کارهایی مانند حمل و نقل محموله، دوچرخه سواری با آرامش، دوچرخه سواری کوهستان، حمل و نقل کودک، دوچرخه سواری جاده‌ای، شن و برف (لاستیک دوچرخه پهن) مسافرت و سفرهای درون شهری. سوالی که باید از خودتان بپرسید این است: معمولا کجا دوچرخه سواری می‌کنید؟

یادتان باشد همیشه برای مشورت در رابطه با دوچرخه‌های برقی می‌توانید با ما تماس بگیرید. ولی چرا باید دوچرخه برقی بخریم؟

1- دوچرخه برقی چست و چگونه کار می‌کند؟

حتما با شنیدن کلمه دوچرخه برقی تصوری از شکل و عملکرد آن در ذهن شما به وجود آمده است. این تصویر ذهنی معمولا با حجم زیادی سوال همراه می‌شود. بهترین راه برای برطرف شدن سوال‌های شما در مورد دوچرخه برقی این است که به نمایندگی‌های ما سر بزنید و نمونه‌های دوچرخه برقی را تست کنید. اما، در صورتی که امکان بازدید حضوری و تست درایو را ندارید بهتر است این بخش از مقاله را بخوانید تا به سوال‌های شما پاسخ داده شود.

2- استفاده از دوچرخه برقی چگونه است؟

دوچرخه برقی را می‌توانید در سه حالت تمام مکانیکی، تمام برقی و هیبریدی استفاده کنید. در حالت تمام مکانیکی عملکرد دوچرخه برقی دقیقا مانند یک دوچرخه عادی است و سیستم برقی هیچ دخالتی در حرکت شما نمی‌نماید. در حالت تمام برقی، دوچرخه برقی شما دقیقاً مانند یک موتورسیکلت برقی عمل می‌کند. یعنی بدون پدال زدن  دوچرخه با استفاده از نیروی موتور برقی حرکت می‌کند. در این حالت برای کنترل سرعت اهرم دسته گاز (مانند موتور برقی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت، جذاب‌ترین حالت دوچرخه برقی حالت حرکت هیبریدی است. در حالت هیبریدی دوچرخه برقی که با نام سیستم کمک پدال (Pedal assist) هم شناخته می‌شود، دوچرخه برقی نیروی پدال زدن شما را تقویت کرده و در حرکت دوچرخه به شما کمک می‌کند. این یعنی، شما همچنان به رکاب زدن ادامه می‌دهید ولی فشار کمتری به شما وارد می‌شود. حس استفاده از سیستم کمک پدال مانند این است که یک نفر شما را هول میدهد. در سیستم کمک پدال، یک سنسور رکاب زدن شما را اندازه می‌گیرد و با توجه به نیاز شما انرژی را به موتور منتقل می‌کند. سیستم کمک پدال خصوصا برای افرادی مناسب است که به دنبال حفظ سلامتی خود هستند ولی دوست دارند در مسیرهای شیب‌دار فشاری زیادی به آنها وارد نشود. لازم به ذکر است در دوچرخه‌های برقی ایویتک ایویتک، هر سه حالت تمام مکانیکی، تمام برقی و هیبریدی وجود داشته و به خوبی کار می‌کند. شما می‌توانید متناسب با علاقه خود هر حالت را استفاده کنید.

3- حداکثر سرعت دوچرخه برقی چقدر است؟

بیشتر دوچرخه‌های برقی موجود در بازار حداکثر سرعت 25 کیلومتر بر ساعت دارند. با این حال، دوچرخه‌های برقی قوی‌تر می‌توانند تا 55 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرند. البته این عددی است که شما در سطح صاف به آن می‌رسید و در شیب‌های تهران حداکثر سرعت شما به مراتب کمتر است.

4- حداکثر مسافت در یک بار شارژ دوچرخه برقی چقدر است؟

مسافتی که دوچرخه با یک بار شارژ طی می‌کند “مسافت قابل پیمایش با یکبار شارژ یا Range” نامیده می‌شود. رنج یکی از فاکتورهای مهم تصمیم‌گیری برای خرید دوچرخه برقی است. شاید مهم‌ترینشان. مسافت قابل پیمایش دوچرخه برقی به ظرفیت باتری، سرعت و وزن شما بستگی دارد. همچنین به مسیری که طی می‌کنید، درصد کمکی که از موتور می‌گیرید و و قدرت رکاب‌زنی خود شما بستگی دارد. با این حال بیشتر دوچرخه‌های برقی توان پیمایش حداقل 20 کیلومتر با یکبار شارژ را دارند. در نمونه‌‌های گرانتر با در نظر گرفتن استفاده از سیستم پدال کمکی پیمایش دوچرخه می‌تواند تا 70 کیلومتر نیز افزایش یابد. بنابراین، اگر شما روزانه حداکثر 20 کیلومتر جابه‌جا می‌شوید پیمایش چیزی نیست که شما را نگران کند. یک بازه‌ی بیش از 40 کیلومتر نیز ایده‌آل دوچرخه برقی نیست زیرا اکثر دوچرخه‌های برقی نمی‌توانند به صورت تمام برقی (بدون سیستم پدال کمکی) این مسافت را طی کنند. در نتیجه  اگر بازه‌ی جابه‌جایی شما بیشتر از 40 کیلومتر است بهتر است وسیله‌ی دیگری را برای حمل و نقل انتخاب کنید. یادتان باشد، اعداد آورده شده برای مسافت قابل پیمایش درشرایط باتری نو و سطح افقی است و این نکته را در نظر بگیرید که با گذر زمان مسافت قابل پیمایش دوچرخه برقی کاهش خواهد یافت.

مسافت قابل پیمایش دوچرخه برقی شما بستگی به کمکی دارد که شما از موتور می‌گیرید و ناهمواری مسیری که طی می‌کنید. سربالایی‌ها باتری بیشتری از شما می‌خواهند و در مقابل سطح صاف مصرفی کم دارد. واضح است که دوچرخه برقی در حالت کمک پدال نسبت به حالت موتوری کامل پیمایش دارد. فاکتورهای دیگری چون وزن دوچرخه سوار، باد و شرایط جاده هم وجود دارند.

5- شارژ باتری دوچرخه برقی چقدر طول می‌کشد؟

شارژ باتری زمان متغیری با توجه به سازنده، مدل و نوع باتری دارد. به صورت معمول عددی بین 3 تا ۸ ساعت این مقدار طول می‌کشد. به این نکته توجه کنید دوچرخه‌های دارای شارژر سریع که از باتری‌های خاص نیز بهره می‌برند می‌توانند در زمان 3 تا 4 ساعت باتری را شارژ نمایند و اکثر دوچرخه‌ها به زمانی بین 5 تا 6 ساعت برای شارژ کامل باتری نیاز دارند.

لیتیوم یون – حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ شارژ

نیکل متال هیدرید – حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ شارژ

سرب اسید – حدود ۳۰۰ تا 4۰۰ شارژ

برای افزایش عمر باتری دوچرخه برقی آن را به صورت منظم شارژ کنید. برای بیشتر شدن عمر باتری بهتر است مقاله‌ی «۳ راه برای طولانی کردن عمر دوچرخه» را بخوانید.

6- آیا دوچرخه برقی حین رکاب زدن شارژ می‌شود؟

تقریبا تمامی دوچرخه برقی های موجود در بازار در هنگام استفاده از دوچرخه شارژ نمی‌شوند. حتی اگر دوچرخه‌ای خریداری کنید که با رکاب زدن شارژ می‌شود انرژی تولیدی آن بسیار ناچیز بوده و نهایتاً تا ۵ درصد مسافت قابل پیمایش شما را افزایش می‌دهد. در بعضی از هاب موتورها که موتور بازگشتی دارند (موتور بازگشتی یعنی موتوری که می‌تواند هم نیروی باتری را به نیروی محرکه تبدیل کند و هم می‌تواند نیروی محرکه را تبدیل به انرژی ذخیره شده در باتری) شما باید به قدری سریع پا بزنید که از حداکثر گشاتور ایجادی هاب موتور سریع‌تر باشید. این مدل‌ها به وضوح هزینه‌ی زیادی دارند. بنابراین، قابلیت شارژ شدن در اثر رکاب زدن آپشنی گران بوده که چندان کاربردی نیست.

7- هزینه‌های دوچرخه برقی

دوچرخه برقی های خوب ارزان نیستند. حتی در مقایسه با دوچرخه‌های معمولی. شما می‌توانید یک مدل معمولی و ساده را انتخاب کنید اما چقدر با آن خوشحال خواهید بود؟ یک دوچرخه متوسط با فریم با کیفیت، ترمزهای خوب و اجزای خوب دیگر، گران تمام می‌شود. خرید یک دوچرخه برقی بیشتر هزینه‌اش برای موتور و باتری آن می‌شود. اگر دوچرخه‌ای گران است نگران نشوید، هر چقدر پول بدهید بیشتر آش می‌خورید. (و بیشتر خوش می‌گذرد!)

8- دوچرخه برقی بر محیط زیست اثری دارد؟

در مقایسه با ماشین‌ها اثراتی که دوچرخه برقی می‌گذارد ناچیز به نظر می‌آید. شاید شما باید مقدار غذای بیشتری که دوچرخه سوار روزانه می‌خورد (به خاطر صرف انرژی) را حساب کنید و در مقایسه با انرژی‌ای که برای تولید برق مصرف می‌شود بررسی کنید. اگر شما در مقام مقایسه‌ی خرید ماشین یا موتور بنزینی با دوچرخه برقی قرار دارید بدون شک دوچرخه برقی انتخاب محیط زیست دوستانه تری است.

حالا که به این نتیجه رسیدیم که چرا باید دوچرخه برقی بخریم بهتر است یاد بگیریم چطور یک خوبش را انتخاب کنیم!

چگونه یک دوچرخه برقی خوب بخریم؟

در حال تلاش برای خرید دوچرخه برقی هستید؟ احتمالا این تلاش کمی گیج‌کننده است. گزینه‌های نسبتا زیادی وجود دارد که هر کدام مشخصات خاص خود و توانایی‌هایی دارند که وسوسه‌ کننده‌اند. شاید بهترین پیشنهاد ما این باشد که تا می‌توانید دوچرخه‌ برقی های زیادی را استفاده کنید. دور زدن های آزمایشی ارزشی بسیار بالاتر از چیزهایی دارد که ما این‌جا می‌گوییم. تجربه می‌تواند به شما کمک کند که دقیقا متوجه شوید چه چیزی می‌خواهید.

مهمترین نکته در زمینه خرید دوچرخه برقی این است که هدفمند دوچرخه برقی خود را انتخاب کنید. به بیان دیگر، در ابتدا نیازهای خودتان و شیوه‌ی استفاده از دوچرخه را مشخص کنید و سپس به دنبال محصولی باشید که نیازهای شما را برآورده می‌کند. در همین راستا، مسافت روزانه‌ای که با دوچرخه طی می‌کنید، شیب زمین در طول مسیر و وزن شما پارامترهای تعیین کننده در انتخاب نوع دوچرخه برقی مناسب است. علاوه بر این برای خرید دوچرخه برقی نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

 • پشتیبانی و ضمانت

دوچرخه برقی یک کالای گران قیمت است که مانند خودرو برای سال‌های طولانی استفاده خواهید کرد. بنابراین سعی ‌کنید چیزی بخرید که اگر مشکلی برای آن پیش آمد بتوانید آن را سریع و با کمترین هزینه تعمیر کنید. به بیان دیگر، محصولی را انتخاب کنید که در صورت بروز مشکل قطعات و خدمات تخصصی آن به سهولت در دسترس باشد.

در واقع ما توصیه می‌کنیم از برندی خرید کنید که برایتان شناخته شده است. معمولا کیفیت ساخت قابل اطمینان‌تر است و قطعات یدکی را راحت‌تر می‌توانید تهیه کنید. یکی از چیزهایی که بسیار زیاد در اینترنت سرچ می‌شود «قطعات دوچرخه الکتریکی برند X» یا «تعمیرات دوچرخه برقی برند X» است. موتور، باتری، شارژر و قطعات دیگر یک دوچرخه برقی برای یک مدل خاص تولید شده و در صورت بروز مشکل احتمالا مجبور به استفاده از محصولات برند خودتان هستید. به یاد داشته باشید تعداد زیادی برند در این مدت در زمینه دوچرخه شارژی تولید شده‌اند و حالا هیچ خبری از آن‌ها نیست. بنابراین، دوچرخه‌ی خود را از برندهایی که تهیه کنید که چند سال است در این حوزه فعال بوده و خدمات پس از فروش قابل قبولی ارائه داده‌اند. البته دقت کنید که قیمت برند خوب، احتمالا بالا است و همان‌قدر که پول بدهید آش می‌خورید.

حتما اطمینان حاصل پیدا کنید که شرایط گارانتی دوچرخه مورد نظر شما مورد علاقه‌تان است. از فروشنده‌ها سوال کنید و قرارداد را به دقت بررسی کنید. درباره محل تامین قطعات یدکی و نمایندگی‌های تعمیرات دوچرخه برقی که می‌خواهید خریداری کنید سوال کنید. اطمینان یابید که پس از خرید دسترسی کافی به قطعات و خدمات پس از فروش خواهید داشت.

توصیه ما به شما این است که به‌دنبال یک گزینه‌ی مطمئن بگردید.

 •  باتری

باتری دوچرخه برقی

باتری تاثیر قابل توجهی بر شتابگیری، سرعت و مسافت قابل پیمایش دوچرخه برقی دارد. به علاوه، باتری معمولا حدود یک پنجم قیمت یک دوچرخه برقی را تشکیل می‌دهد. بنابراین، واضح است که اهمیت باتری یک دوچرخه برقی در چه حدی بالا است. مهم‌ترین فاکتور در زمان خرید باتری، کنترل کیفیت اجزای داخل آن است. معمولا این اطلاعات بر روی ضمانت نامه دوچرخه شما نوشته شده است. یقینا شما باتری‌ای با گارانتی را به باتری بدون گارانتی ترجیح می‌دهید. به علاوه، در مورد باتری کیفیت و تاریخ ساخت باتری نیز دارای اهمیت بالایی است. در همین راستا، عمر باتری تا حد زیادی وابسته به کیفیت ساخت آن است. لذا، در زمان خرید دوچرخه برقی دقت کنید که باتری توسط سازندگان معتبر تولید شده باشد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه باتری دوچرخه برقی (هرچند با کیفیت) دارای عمر نهایتاً چهار-پنج ساله است، در زمان تهیه باتری به تاریخ ساخت آن دقت کنید. بدیهی است، هرچه تاریخ ساخت باتری جدیدتر باشد، شما زمان بیشتری برای استفاده از آن خواهید داشت. در نهایت، به این نکته توجه کنید که باتری تقلبی یا تاریخ گذشته به ووفور در بازار ایران موجود است و تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن برای خریدار غیر متخصص ممکن نیست. پس، در زمان خرید به فروشنده مطمئن مراجعه کنید تا از خرید جنس با کیفیت اطمینان حاصل کنید.

به جرات می‌توان گفت که در حال حاضر در همه‌ی دنیا از باتری‌های لیتیوم در دوچرخه برقی استفاده می‌شود. ما نیز به شما توصیه می‌کنیم که دوچرخه برقی خود را حتما با باتری لیتیوم یون تهیه کنید. به بیان دیگر، از خرید دوچرخه‌های ارزان قیمت با باتری‌های غیر لیتیوم بپرهیزید زیرا عمر پایین و وزن بسیار باتری‌های غیر لیتیوم-یون (مانند سرب-اسید، نیکل-کادمیوم، نیکل متال هیبرید و…) قطعا در بلند مدت هزینه‌ی زیادی را به شما تحمیل کرده و به شدت از لذت دوچرخه سواری شما خواهد کاست.

معمولا تولیدکنندگان باتری، عددی برای تعداد شارژهای کامل باتری دوچرخه اعلام می‌کنند. این عدد برای باتری لیتیوم-یون عموما بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ قرار دارد. یعنی اگر این عدد برابر ۵۰۰ باشد، عمر مفید باتری شما بعد از ۵۰۰ بار خالی و پر شدن تقریبا به پایان می‌رسد. یکی از نکته‌هایی که این‌جا باید گوشزد کرد این است: سلامت باتری به رفتار مصرف کننده با آن بستگی دارد. دقت کرده‌اید که کسانی که از شارژ و خالی کردن باتری گوشی‌شان مراقبت نمی‌کنند چقدر زود به زود مجبور به تعویض گوشی می‌شوند؟ شما میتوانید در مقاله ۳ راه برای طولانی کردن عمر باتری دوچرخه برقی اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه باتری های دوچرخه برقی ملاحظه نمایید.

 • راحتی دوچرخه

اگر شما با دوچرخه‌تان احساس راحتی نکنید کمتر از آن استفاده می‌کنید. در زمان خرید دوچرخه برقی دو جنبه را مد نظر بگیرید: یک این‌که حین راندن چطور می‌نشینید، دو این‌که فریم دوچرخه برقی از لحاظ سایز و شکل مناسب شما هست یا خیر؟ این‌که بفهمید یک دوچرخه برای شما راحت است جز با سوار شدن مشخص نمی‌شود. بنابراین، پیش از خرید دوچرخه را سوار شوید و تست کنید تا ببینید می‌توانید برای مدت طولانی بر روی آن سواری کنید؟ اگر برای سایز سوال دارید می توانید به مقاله چگونه یک دوچرخه با سایز مناسب انتخاب کنیم؟ رجوع کنید.

موضوع دیگری که بایستی به آن توجه کنید جنس بدنه دوچرخه است. به یاد داشته باشید دوچرخه برقی به دلیل وجود موتور و باتری وزن به مراتب بیشتری نسبت به یک دوچرخه معمولی دارد. بنابراین، استفاده از مواد سبک مانند آلومینیوم در ساخت تنه دوچرخه برقی دارای اهمیت بسیار بالایی است. به صورت کلی، از خرید دوچرخه‌های برقی غیرآلومینیومی و سنگین پرهیز کنید.

9 نکته راجع به خرید دوچرخه برقی که نمی‌دانید - راحتی دوچرخه

 • موتور دوچرخه برقی

هیچ راهی وجود ندارد که تمام جزئیات موتور دوچرخه برقی را برای شما در این مقاله بگوییم. در ضمن مشتی عدد به کار شما نمی‌آید. چیزی که مهم است «حس» شما نسبت به دوچرخه برقی‌ای است که سوار شده‌اید. اگر ممکن است سعی کنید یک سواری آزمایشی داشته باشید که مانند مسیر روزانه خودتان باشد. اگر جایی زندگی می‌کنید که پر از شیب است حتما دوچرخه را در شیب تست کنید. اگر شهرهای شیب‌دار مانند تهران زندگی می‌کنید از خرید دوچرخه‌های با توان پایین (۳۵۰ وات) جدا خودداری کنید چون این دوچرخه‌ها پاسخگوی نیاز روزانه شما نخواهد بود. البته اگر در جایی مسطح زندگی می‌کنید احتمالا قدرت موتور و توان آن در شیب، چندان به کارتان نمی‌آید.

کیفیت کلی و قابل اطمینان بودن، مهم‌ترین بخش در انتخاب موتور دوچرخه برقی هستند. کمیت اعدادی که موتور دارد چندان در این زمینه مطرح نیست. راجع به گارانتی موتور دوچرخه برقی جستجو کنید.

دو نوع متفاوت موتور بر روی دوچرخه های برقی استفاده می‌شوند. موتور میانی (معمولا بر روی رکاب دوچرخه نصب می‌شوند) و هاب موتور (که در مرکز چرخ جلو یا عقب نصب می شود). موتورهای میانی توسط زنجیر نیرو به چرخ وارد می‌کنند. هاب موتور به صورت مستقیم به چرخ جلویی یا عقبی نیرو وارد می‌کند. هاب موتورها معمولا از نوع بدون جاروبک (brushless) هستند که دارای دو نوع گیربکس دار(geared) و بدون گیربکس(gearless) هستند. شما در مقاله هر آنچه که باید در خصوص الکتروموتور دوچرخه برقی بدانید مطالب بسیار مفیدی در مورد انواع موتور در دوچرخه برقی بویژه دوچرخه برقی های ایویتک ملاحظه خواهید نمود. اما فعلا نکات زیر را اگر بدانید بد نیست:

 • امکان تهیه موتور میانی و هاب موتور در توان‌های مختلف وجود دارد. بنابراین، از لحاظ توان این موتورها هیچ مزیتی نسبت به یکدگیر ندارند.
 • در زمان انتخاب موتور بیشتر به توان آن دقت کنید تا نوع موتور (میانی یا هاب) زیرا یک موتور ۳۵۰ وات فارغ از اینکه موتور میانی، هاب موتور گیربکس دار یا هاب موتور بدون گیربکس باشد، دارای توان خروجی و عملکرد یکسانی است. لازم به ذکر است توان خروجی موتور بر روی آن درج شده است.
 • موتورهای میانی معمولا قطر و وزن بیشتری در برابر هاب موتورها دارند.
 • این‌که هاب موتور شما جلو یا عقب قرار بگیرد بستگی به توان موتور دارد. معمولا، موتورهای ضعیف (۳۵۰ وات و کمتر) بر روی چرخ جلو قرار گرفته و موتورهای قوی‌تر (۵۰۰ و ۱۰۰۰ وات) بر روی چرخ عقب نصب می‌شوند. دلیل این شیوه نصب آن است که سازه‎‌ی عقب دوچرخه استحکام بالاتری دارد.
 • یک موتور بزرگ‌تر معمولا قدرت بیشتری داشته و لذت سواری بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. اما به یاد داشته باشید که موتورهای قوی‌تر به همان نسبت بازده‌ پایین‌تری دارند.

دوچرخه برقی با یک بار شارژ چقدر مسیر طی می‌کند؟

بازه‌ی مسیر دوچرخه برقی با یک بار شارژ احتمالا معمول‌ترین سوالی است که پرسیده می‌شود. جواب همیشه یک چیز است: بستگی دارد! فاکتورهای زیادی وجود دارند که این‌جا از آن‌ها نام می‌بریم:

 • تعداد توقف‌ها و شروع‌های مجدد شما
 • حرکت در سراشیبی و سربالایی
 • وزن دوچرخه سوار
 • فشار باد چرخ دوچرخه
 • دمای هوا
 • جهت و سرعت وزش باد
 • میزان رکاب زدن شما (استفاده از سیستم کمک رکاب)

از بازه‌هایی که تولیدکنندگان اعلام می‌کنند اطلاع داشته باشید اما کمی خطا را هم مد نظر بگیرید، یا حداقل دقت کنید که این بازه دقیقا به چه چیزهایی وابسته است. خصوصا به این نکته توجه کنید که بسیاری از تولید کنندگان مسافت قابل پیماش را با در نظر گرفتن رکاب زدن و استفاده از سیستم کمک پدال اعلام می‌کنند. به بیان دیگر، این تولید کنندگان برای ارائه اعداد بالاتر فرض می‌کنند که شما با رکاب زدن بخشی از انرژی حرکت را تامین می‌کنید. برای شناسایی قدرت واقعی باتری بهتر است در رابطه با مسافت قابل پیمایش دوچرخه در حالت تمام الکتریکی سوال کنید.

به عنوان مثال، ما بر روی دوچرخه برقی های خودمان تست کرده‌ایم و دریافته‌ایم که در حالت تمام الکتریکی دوچرخه‌ها قابلیت پیمایش ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر با یکبار شارژ را دارند. این در حالی است که در صورت کمی رکاب زدن میزان پیمایش ۷۰ کیلومتری نیز قابل دستیابی است. این تفاوت محسوس است نه؟

بیشترین اثر بر روی مسافت یک بار شارژ دوچرخه برقی را این چند عامل دارند: ظرفیت باتری، نوع موتور دوچرخه برقی، وزن دوچرخه سوار و کیفیت مسیر دوچرخه سواری. به عنوان مثال ما سه مدل از این اعداد را در شرایط «معمولی» برای حالت تمام الکتریکی آورده‌ایم. شرایط معمولی یعنی سطح صاف، تعداد متوسط توقف در مسیر:

 • ۳۶ ولت ۱۰ آمپرساعت یا ۴۸ ولت ۷.۵ آمپر ساعت با هاب موتور ۳۵۰ وات: ۳۰ کیلومتر
 • ۳۶ ولت ۱۵ آمپر ساعت یا ۴۸ ولت ۱۱ آمپر ساعت با هاب موتور ۳۵۰ وات: ۴۵ کیلومتر
 • ۳۶ ولت ۱۵ آمپر ساعت یا ۴۸ ولت ۱۱ آمپر ساعت با هاب موتور ۵۰۰ وات: ۴۰ کیلومتر

واضح است که این مسافت‌ها با تغییر شرایط عوض می‌شوند اما در حالت کلی می‌تواند به شما دید بدهد.

سوال بعدی این است که شما در طول روز چقدر می‌خواهید جابه‌جا شوید؟ صادقانه جواب دهید: چند نفر در طول روز بیش از ۴۰ کیلومتر جابه‌جا می‌شوند؟ به یاد داشته باشید که شما همیشه می‌توانید تا خانه پدال بزنید.

 • حالت پدال کمکی (PAS) در برابر حات تمام الکتریکی (گاز دادن)

دوچرخه‌های برقی دارای سه مود اصلی حرکت می‌باشند: مود حرکت عادی، . مود پدال کمکی (کمک رکاب) و مود تمام الکتریکی(استفاده از دسته گاز). در مود اول، شما از دوچرخه برقی به عنوان یک دوچرخه معمولی استفاده کنید. در این حالت کل انرژی حرکت از طریق رکاب زدن تامین می‌شود. در حالت کمک رکاب، دوچرخه تنها زمانی شروع به کار می‌کند که شما پا بزنید، اما در حالت تمام الکتریکی حرکت دوچرخه از طریق دسته گاز تنظیم شده و فرقی ندارد شما پا بزنید یا خیر. بعضی از دوچرخه‌ها هم سیستم کمک رکاب را دارند و هم گاز دادن مستقل. چیزی که برای شما مناسب است بستگی به سلیقه‌ی شخصی شما دارد.

در حالت پدال کمکی (PAS) سیستم کنترل کننده دوچرخه برقی با کمک یک سنسور متوجه می‌شود شما پدال می‌زنید و با چه قدرتی پدال می‌زنید تا موتور به شما کمک کند. وقتی این کارها انجام شود کمی کمک در رکاب زدن احساس می‌کنید. دقت کنید که یک سنسور پدال کمکی بد می‌تواند لذت دوچرخه سواری را از شما بگیرد، در حالی که با یک سیستم پدال کمکی مناسب ممکن است حس فوق العاده‌ای از دوچرخه سواری خود داشته باشید. با استفاده از سیستم پدال کمکی می‌توانید انتخاب کنید که چطور موتور به شما در پدال زدن کمک کند. سیستم پدال کمکی معمولا قابل تنظیم می‌باشد که با تنظیم آن می‌توانید حس متفاوت و جدیدی از دوچرخه سواری خود رقم بزنید. اگر می‌خواهید تنها با گاز دادن پیش بروید و پدال نزنید باید دقت کنید که دوچرخه برقی شما گزینه‌ی گاز دادن را داشته باشد.

 • وزن دوچرخه برقی

در واقع هیچ دوچرخه برقی سبک وزنی وجود ندارد. معمولا شما باید قدرت و بازه‌ی مسافرت را در برابر وزن قربانی کنید. البته این موضوع با پیشرفت تکنولوژی و تغییر باتری‌ها عوض خواهد شد. در حال حاضر دوچرخه‌های فول سایز برقی حدود ۲۲ تا ۲۷ کیلوگرم وزن دارند. اگر وزن برای شما یک نگرانی است شاید بهتر باشد یک دوچرخه کوچک‌تر و یا یک دوچرخه تاشوی برقی را امتحان کنید.

 • قطعات مکانیکی دوچرخه

کیفیت قطعات استاندارد مانند ترمزها، دنده‌ها، رینگ و … بسیار مهم است. برای این‌که متوجه کیفیت قطعات به کار رفته در دوچرخه برقی تان شوید یک کار ساده انجام دهید. بازار دوچرخه معمولی را زیر نظربگیرید و ببینید بهترین قطعات برای هر بخش چه چیزی هستند. البته این را هم مدنظر داشته باشید که برای یک دوچرخه سواری معمولی روزانه نیازی به آخرین تکنولوژی روز دنیا ندارید. (البته اگر قصد دارید در کوهستان دوچرخه سواری کنید قضیه فرق می‌کند) معمولا قطعات میان رده برای شما مناسب خواهند بود. البته اگر برند آن‌ها شناخته شده باشند.

به یاد داشته باشید که کیفیت و نوع قطعات فاکتوری تعیین کننده در قیمت دوچرخه برقی و لذت سواری از دوچرخه برقی هستند. در همین راستا، باید به این نکته تاکید کنیم که دوچرخه‌های برقی به دلیل شتاب و سرعت بالا نیازمند ترمزهای قدرتمند هستند. به بیان دیگر، استفاده از ترمزهای سنتی لقمه‌ای در یک دوچرخه‌ی برقی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین، در زمینه ترمز‌ها، سعی کنید بهترین ترمزهای موجود در بازار را انتخاب کنید. خصوصا، هزینه‌ی بیشتر برای ترمزهای دیسکی هیدرولیکی برای دوچرخه‌های برقی به شدت توصیه می‌شود.

در مجموع به صورت خلاصه نکاتی که گفتیم را با هم مرور می‌کنیم:

 • اگر می‌توانید از فروشنده‌ای محلی که دوچرخه‌ها را به‌خوبی می‌شناسد خرید کنید.
 • برندی شناخته‌شده یا مطمئن انتخاب کنید.
 • اگر می‌توانید حتما یک تست سواری داشته باشید.
 • سواری روزانه خودتان را حتما یک بار مد نظر بگیرید و ببینید چه چیزهایی برای شما مهم هستند.
 • تعیین کنید چه مشخصاتی برای شما ضروری‌اند و بعد خرید کنید.
 • احتمالا مهم‌ترین (و جالب‌ترین) بخش خرید دوچرخه برقی سواری آزمایشی با آن است. تست آزمایشی کمک می‌کند تا شما بتوانید همه‌ی مقالات و انتقادات و نظراتی را که خوانده‌اید کنار بگذارید. آن‌جا از خودتان می‌پرسید: من از این خوشم میاد؟ و کل موضوع در همین سوال خلاصه می‌شود. دوچرخه سواری کاری است لذت‌بخش و اگر قرار باشد به شما خوش نگذرد چه فایده‌ای دارد؟

در انتها ایویتک بزرگترین تولیدکننده و فروشنده دوچرخه برقی در ایران است. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و اگر فکر می‌کنید چیزی جا افتاده یا نیاز دارید پاسخ سوالی را بدانید راحت باشید. آن را با ما در میان بگذارید. همچنین ما تلاش می‌کنیم در تمام ساعات شبانه‌روز در دسترس باشیم. اطلاعات تماس ما پایین سایت نوشته شده‌اند.