برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

evtech در دنیای دوچرخه

مهم ترین قوانین دوچرخه سواری در جهان

دوچرخه‌سواری تفریحی است که از کودکی با آن آشنا هستیم و تقریبا اکثرمان در سنین کم آن را یاد گرفته‌ایم. اما در بزرگسالی تعداد کمتری از افراد دوچرخه‌سواری را برای رفت و آمد روزانه انتخاب می‌کنند اما اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید برای رفت و آمدهای روزمره خود از دوچرخه استفاده کنید، باید بدانید این وسیله هم مانند هر وسیله حمل و نقل دیگری قوانینی دارد که باید رعایتشان کنید. درواقع دانستن این قوانین هنگام دوچرخه‌سواری در هر جای دنیا به کارتان خواهد آمد. در این مطلب از مجله ایویتک قصد داریم مهم‌ترین قوانین دوچرخه‌سواری در جهان را بررسی کنیم. اگر دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قانون اول، ایمنی را رعایت کنید

اولین و مهم‌ترین قانون استفاده از دوچرخه این است که باید ایمنی را رعایت کنید. برای رعایت کردن ایمنی حتما باید کلاه ایمنی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که اگر زمین بخورید یا تصادف کنید، سرتان آسیب نبیند. آمارها نشان می‌دهد 70 درصد از کسانی که هنگام دوچرخه‌سواری از کلاه استفاده نمی‌کنند، هنگام بروز حادثه آسیب جدی می‌بینند. گام دیگری که در جهت ایمنی باید رعایت کنید، پوشیدن لباس‌های روشن است که توجه‌ها را جلب کند. رعایت این مساله خصوصا در شب باعث می‌شود، وسایل نقلیه دیگر شما را ببینند و تشخیص دهند. اگر بتوانید از زانوبند هم استفاده کنید؛ ایمنی شما تکمیل خواهد شد.

مرد با کلاه در حال دوچرخه سواری

قانون دوم؛ قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید

زمانی که دوچرخه‌سواری می‌کنید، حتما باید تمام قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایید و حواستان به محدودیت‌های سرعت، علائم راهنمایی و… باشد. حواستان باشد که همیشه در برابر عابران پیاده بایستید و هنگام دوچرخه‌سواری در شب از نور مناسب استفاده کنید. قانون دیگری که در رانندگی با ماشین هم وجود دارد ورود با احتیاط از خیابان فرعی به خیابان اصلی است. از آنجایی که اولویت عبور با کسی که در خیابان اصلی قرار دارد، سرعتتان را کم کنید و مطمئن شوید ماشینی در حال عبور نیست. برای وارد شدن به خیابان‌ها و کوچه‌هایی که دید ندارید، بوق بزنید.

قانون سوم؛ ترفندهای دوچرخه سواری را یاد بگیرید

در هر کاری که تصمیم به انجام آن می‌گیرید باید تکنیک‌های آن را رعایت کنید و ترفندهایش را یاد بگیرید. درواقع برای دوچرخه‌سواری هم قوانین نانوشته‌ای وجود دارد که اگر حرفه‌ای نباشید نمی‌توانید به دوچرخه‌سوار خوبی تبدیل شوید. یکی از این قوانین رعایت فاصله است. باید فاصله بین شما و دوچرخه یا ماشین عقبی و جلویی به اندازه باشد تا در صورتی که او ترمز گرفت یا شما مجبور به گرفتن ترمز شدید، دچار حادثه نشوید. یک قانون نانوشته دیگر درباره این است که در هر ساعت بیشتر از 5 کیلومتر دوچرخه‌سواری نکنید تا امنیت و سلامتتان حفظ شود. درواقع خستگی بیش از حد ضریب خطا را بالا خواهد برد و این مساله خطرآفرین است.

قانون چهارم؛ قابل پیش بینی دوچرخه سواری کنید!

هنگام دوچرخه‌سواری کارهایی انجام ندهید که برای افراد دیگری که در خیابان هستند، قابل پیش بینی نباشد. اگر این قانون را رعایت نکنید ممکن است یک راننده دیگر یا حتی یک عابر پیاده نتواند حدس بزند که شما قرار است چه کاری انجام دهید و مشکلاتی به وجود آید. حرکات غیر قابل پیش بینی می‌تواند شامل ایجاد ترافیک باشد. ممکن است شما زمانی که در حال حرکت در مسیری هستید که ماشین و موتورسیکلت هم در آن حرکت می‌کنند، به دلیل خستگی نتوانید با سرعت بالا حرکت کنید و این باعث ایجاد ترافیک شدید ‌شود.

 راه دیگری که باعث می‌شود حرکات غیرقابل پیشبینی انجام ندهید، این است که حواستان به جاده باشد. شما باید با چشم باز رفتار تمام افراد داخل خیابان یعنی عابران پیاده، دوچرخه سواران دیگر ، موتور سواران و رانندگان خودروهای سواری را تحت نظر داشته باشید. همچنین شما باید بتوانید تماس چشمی با رانندگان دیگر و عابرین پیاده برقرار کنید و به این صورت منظورتان را به آنها برسانید. در نهایت ترسیدن ممکن است باعث ایجاد رفتارهای غیر قابل پیشبینی شود. بنابراین هنگام دوچرخه‌سواری اعتماد به نفستان را حفظ کنید و با رعایت تمام قوانین به حرکت خود ادامه دهید.

قانون پنجم؛ سالم بودن دوچرخه را چک کنید

طبیعتا اگر دوچرخه شما درگیر مشکلات فنی باشد، ممکن است شما را با مشکلات زیادی رو به رو کند. بنابراین لازم است همیشه قبل از حرکت از سلامت دوچرخه خود مطمئن شوید. برای این کار ابتدا لاستیک‌ها را چک کنید و مطمئن شوید که کم باد یا پنچر نیستند. سپس از سالم بودن ترمز دوچرخه خود مطمئن شوید و در نهایت هم دیگر اجزای دوچرخه را کنترل نمایید. برای دوچرخه‌سواری حتی سالم بودن بوق و چراغ‌ها هم اهمیت دارد زیرا اگر در موقعی که به آنها احتیاج دارید، کار نکنند به دردسر خواهید افتاد. همچنین اگر در شهرهای شلوغ دوچرخه‌سواری می‌کنید، بهتر است دوچرخه شما راهنما داشته باشد تا بتوانید زمانی که می‌خواهید به چپ و راست حرکت کنید؛ از آن استفاده نمایید.

قانون ششم؛ به شرایط آب و هوایی و نور خورشید توجه کنید

یکی از چیزهایی که هنگام دوچرخه‌سواری اهمیت دارد، محافظت از چشم‌هاست. اگر در یک روز آفتابی دوچرخه‌سواری کنید نور خورشید ممکن است دیدتان را کم کند و خطرآفرین باشد. بنابراین در این شرایط باید از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. شرایط آب و هوایی هم نمی‌توان پیشبینی کرد. البته حتما باید قبل از حرکت شرایط آب و هوایی را چک کنید اما باز هم ممکن است این پیشبینی دقیق نباشد و بنابراین بهتر است خود را برای هر شرایط آب و هوایی آماده کنید و لباس مناسب همراه خود داشته باشید. همچنین اگر دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید لازم است درباره دوچرخه‌سواری در شرایط مختلف آب و هوایی تحقیق نمایید و بدانید که در هر شرایط باید چه کنید.

دو دوچرخه سوار در مناطق کوهستانی

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لباس دوچرخه سواری

قانون هفتم؛ مسیر دوچرخه سواری امن ترین جا برای شماست!

معمولا همه شهرها مسیرهای دوچرخه‌سواری جداگانه دارند و بهتر است که شما از این مسیرها استفاده کنید تا امنیتتان کاملا حفظ شود. از آنجایی که سرعت دوچرخه می‌تواند از ماشین و موتور کمتر باشد ممکن است خواسته و ناخواسته خطراتی برای شما به وجود بیاد که اگر در مسیر دوچرخه‌سواری باشید این خطرات ایجاد نخواهد شد. در صورتی که در شهرتان چنین مسیرهایی نبود یا جایی مجبور به عبور و مرور از خیابان شدید حواستان به سرعت و قوانین راهنمایی و رانندگی باشد.